ÖSYM’den Önemli Karar!

0
ÖSYM'den ehemmiyetli karar! Bugünden itibaren başladı
ÖSYM'den ehemmiyetli karar! Bugünden itibaren başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, “Yükseköğretim kurumlarında lisansüstü tezler ile kamu kurumlarındaki uzmanlık tezlerini desteklemek için bilgilerimizi paylaşacağız. Bu mevzudaki yöntem ve temelleri tanımladık ve bugün web sitemizden yayımladık.” dedi. Özer, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, ÖSYM’nin ülkede ölçme, seçme ve yerleştirme yapan köklü bir kurum olduğunu ve seneler içerisinde yaptığı sınavların hem spektrumunun hem de sayısının çoğaldığını bildirdi.

ÖSYM’nin yaptığı sınavların spektrumu ve hizmet verdiği aday kitlesinin büyüklüğü açısından dünya ölçeğinde ilk sırada olduğuna değinen Özer, “ÖSYM hizmet vermeye başladıktan günümüze kadar 44 senede takribî 150 milyon adaya hizmet vermiştir. ÖSYM’nin yapmış olduğu imtihanlara senede takribî 10 milyon aday katılmaktadır.” bilgilerini paylaştı.

‘SENE ESASLI İZLENEBİLECEK’

ÖSYM olarak büyük organizasyon yeteneği gerektiren sınavları başarılı bir biçimde yaparken 2018’den itibaren yeni bir aşamaya geçmek istediklerini belirten Özer, ilk adım olarak sınavlarla alakalı incelemeler yapıp değerlendirme raporları yayımlamaya başladıklarını hatırlattı. Özer, bu sonuç ve değerlendirmelerin sınavlara uygun köklü iyileştirmelerin yapılmasına ihtimal verdiğini ve sınavları isteyen kurum ve  kuruluşlar için yol gösterici olduğunu vurguladı. Özer, Özellikle yükseköğretim kurumlarımız, öğrencilerimizin ve mezunlarının bu sınavlardaki performanslarını değişik yükseköğretim kurumları ile karşılaştırabilme ve böylece eğitimle alakalı süreçlerini de raporlardaki belirtiler ışığında iyileştirme ihtimali elde etmektedir. Değerlendirme raporları yayımlanmaya devam ettikçe bu performans başkalaşımlarını sene esaslı izleyebileceklerdir.” diye konuştu.

Değerlendirme raporları yayımlamaya devam ederken ikinci bir adım daha attıklarına işaret eden Prof. Dr. Özer, “Yaptığımız sınavlara ait bilgileri paylaşıma açıyoruz. Yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü tezler ile kamu kurumlarındaki uzmanlık tezlerini desteklemek için bilgilerimizi paylaşacağız. Ayrıca tez dışındaki değişik akademik çalışmalar için de takviye olacağız. Bu mevzudaki yöntem ve temelleri tanımladık ve bugün web sitemizden yayımladık. Müracaatları almaya başlıyoruz. Her ayın ilk haftası müracaatlar, Danışma Heyeti tarafından değerlendirilecek.” ifadesini kullandı.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here