Osmanlı’dan Bu Yana Üretilen Maraş Çöreğinde Satışlar Patladı

0
9
Osmanlı'dan Bu Yana Üretilen Maraş Çöreğinde Satışlar Patladı
Osmanlı'dan Bu Yana Üretilen Maraş Çöreğinde Satışlar Patladı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan 14 başvuru içerisinde yer alan Maraş Çöreği geçtiğimiz yıl tescillenerek geleneksel lezzetler arasındaki yerini aldı. Kente özgü tescilli çörek, birçok fırında üretililyor. Ustalar tarafından hazırlanan hamur bir müddet bekletildikten sonra odun fırınlarında pişiriliyor. Özellikle Ramazan ve Kurban bayramlarında vatandaşlar tarafından tercih edilen çörek bayramların dışında da yoğun olarak tüketilmeye başlandı.

“SATIŞLARIMIZ YOĞUN OLUYOR”

Maraş Çöreği şekerli, tuzlu, tereyağlı, zeytinyağlı, yumuşak ve cips gibi farklı tatlarda üretilip müşterilerin beğenisine sunuluyor. Çörek ustası Ahmet Gizir, yaklaşık 20 farklı lezzette üretim yaptıklarını belirterek, “Yumuşak çöreğimiz Kahramanmaraş’ın geleneksel bir ürünü zaten. Bayramlarda daha yüksek bir talebi var. Yöresel bir ürün olması nedeniyle şehir dışından gelenler de tercih ediyor. Bayramların dışında da satışlarımız yoğun oluyor” dedi.

TADAN MÜDAVİMİ OLUYOR

Bayramların dışında da alıp misafirlere çörek ikram ettiklerini söyleyen Türkan Karaaslan, “Çok güzel ve lezzetli bir tadı var” diye konuştu. Adana’dan geldiğini söyleyen Derya Öztürk ise “Maraş çöreği hoşumuza gitti, her geldiğimiz de alıp götürüyoruz” dedi.You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here