Ortadoğuda Piyonların Savaşı-Barzani’nin İstifası

1

Ortadoğu birkaç yıldır neredeyse dünyanın kalbinin attığı yer gibi birçok batı ülkesinin bölgedeki faaliyetleri ele alındığında ortaya çıkan gerçekler bizi doğrudan ilgilendirmeye başladı. Şuan seyrettiğimiz yaşadığımız gelişmeler durumun ciddiyetini daha iyi anlamamız açısından çok önemli çünkü Ortadoğudaki denklemden bir anlık kopuşumuz bile devletimizin bekasını riske atacak türden. Olaylara biraz yakından bakmakta fayda var.

Şöyle bir hafızamızı yoklayalım 30-40 yıldır terör belasıyla yaşadık terör tehdidi hiç bitmedi çünkü ortadoğu özellikle Suriye ve Irak adeta terörün lojistik ve finansal açıdan beslendiği yer niteliğinde hangi batılı devlete bakarsanız bakın muhakkak bir yada birkaç örgütle organik bağı var ve artık günümüzde kartların açık oynandığını bilmeyende kalmadı sanırım.

Amerikanın Suriye’nin kuzeyinden hareketle bölgede yeni bir kaos havası oluşturma gayreti gizli yapılan bir faaliyet olmaktan çıktı ki Pyd terör örgütüne verilen 3500 tır dolusu nitelikli silah yardımı da bunun göstergesi… Yaşadığımız bu safhada batılı ülkeler bölgedeki piyonlarını kullanarak bir denge kurma çabasındalar ve yıllardır müttefik olan gruplar bile şu son dönemlerde birbirlerine düşman ettirildiler. Bunun tek sebebi yeni dünya düzeninde baş aktörlük iddaası güden ülkelerin birbirleriyle piyonlar üzerinden çatışmaya başlamasıdır…

Yaklaşık birkaç ay önce Amerika’nın mevcut yönetimdeki savunma bakanı ve aynı zamanda en etkili adamı konumundaki Mattis’in Barzani’ye referandum telkinleri geçtiğimiz eylül ayında meyvesini verdi Bağımsız Kürdistan hayaliyle bölgesel yönetimin başkanı olan Mesud Barzani bu tuzağa kolayca düştü sonuçta Irak’ın işgalinde kullanıldı karşılığında bölgesel yönetimin başkanı oldu ancak oyunda piyon olduğunun farkında bile değildi bugün oturduğu koltuğun sahibi olan Amerika’nın birgün onuda bitireceğini göremedi ve dün itibariyle görevi bıraktığını açıkladı.

Biraz eskiye gidecek olursak Amerika’nın bölgedeki kürtlere nüfuz etmesi Irak işgalinde başlamıştır sıradan bir aşiret ağası olan Mesud Barzani o dönemde en kolay kullanılabilecek piyon niteliğindeydi yıllarca silah ekipman yardımlarıyla Barzani Amerika’nın planlarına hizmet edecek olan bir düzenli orduya sahip oldu. Bugün Amerika Irak’ın kuzeyinde askeri üslere sahip oldu Barzani’yi kullanarak ancak işgal dönemlerinde henüz bütün bir ülke konumunda olan Suriye’deki iç savaşla birlikte ikinci safhayı uygulamaya koydular yıllardır güçlendirip büyüttükleri Barzani’yle artık işleri yoktu onunla işleri bitmişti diğer büyük grup olan Pyd örgütünü kullanmaya başladılar sonuç olarak Türkiye ve İran’ın buna izin vermeyeceğini bile bile bir bağımsızlık referandumuna ittiler Mesud Barzani’yi bu hamle o kadar açık bir hamleydiki herkes anladı sonucunu ve sebebini. Mesele şuydu artık bölgede kurulacak yeni bir kukla devlet için aday Barzani ve Pyd olmak üzere ikiye çıkmıştı Amerikanın Suriye’de daha çok işine yarayan Pyd terör örgütü bir adım öne geçirildi yüklü silah yardımlarıyla desteklendi artık hazır hale gelmişlerdi şimdi ufak bir ayak oyunuyla Barzani’yi siyasi anlamda tamamen yok etmekti ve bunun yolu referandum tezgahından geçmekteydi Erbil’de Amerikanın askeri varlığı ortadaydı Pentagon tarafından da bu devleti ilan et biz desteklicez telkinleriyle geçtiğimiz eylül ayında referandum yapıldı Türkiye, İran, Irak devletlerinin ekonomik yaptırımları askeri seçeneklerin kullanılacağına dair kesin kararlar ve buna ek olarak bu işe Barzani’yi telkin eden ülkelerinde referandumu tanımaması başlamadan bitirdi Barzani’nin hayallerini sonuçta bir piyondu belki düşmanın kalesine hamle yapmak için yedirildi ancak hesaplar tutmadı gibi görünüyor şimdilik çünkü oyunun içinde taraf çok mesela 1 asırlık İngiltere-Amerika ittifakı sessiz sedasız soğuk savaşa döndü İngiltere’nin yeni dünya düzeninde muhtemelen önemli olacak olan Çin’le ilişkisi bunu gösteriyor Rusya yine Fransayla birlikte bu tarafta yeralmakta Türkiye ise bölgedeki Amerikan hegamonyasının kırılmasında belkide kilit taşı rolünde bunu bilen Amerikan karşıtı ittifakın Türkiye’siz bir planıda yok gücümüzün farkında olmak zorundayız bugün gerilen Amerika-Türkiye ilişkilerinin perde arkasındaki sebep budur. Sonuçta Türkiye’nin Amerikan yanlısı tutumu Amerikaya kazandırır ancak mevcut durumda kaybedeceği ortada.

Şuanda büyük savaşa doğru gidiyoruz Barzani’nin tasfiyesi Ypg yi güçlendirmek için yapılan bir hamleydi ancak Türkiye ve Rusya Astana süreciyle Amerikanın bu hamlesini bozdu gibi görünüyor.

Sonuç olarak piyonların savaşı bittiğinde asıl güçlerin savaşı başlayacak bu kaçınılmaz bir gerçek. Ortadoğuda muhtemel olan gerçek belki yakın belki biraz uzak bir zamanda Amerika ve Amerika karşıtı ittifakın üyeleri arasında bir savaşın olacağı ki artık geri dönüşüde yok.

Şimdilik ilk piyon bu santranç oyununda masanın dışında kaldı devamıda gelecektir Barzani’nin istifasıyla daha yeni başlayan bir sürecin içine girdik yeni piyonlar kimler yakında göreceğiz…

Share

1 YORUM

  1. Üstadım kıymetli arkadaşım mantıklı söylüyorsun çok haklısın inşallah yakın zamanda bu aşalıklardan kurtuluruz inşallah ALLAH yardımcımız olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here