Orta Doğu Bataklığı

0
25

Günümüzün bataklığı Orta Doğu…

Günümüzde bir çok aydın,yazar,yorumcu bu topraklar için bu terimi kullanmaktadır.Peki gerçekten bataklık mı bu topraklar ?

Osmanlı İmparatorluğunun gerileme döneminden geçen bu zamana kadar bu topraklarda amaçları olan devletler bu toprakları kendi haline bırakmamıştır.Günümüzün süper güç diye anılan devletlerinden olan Amerika Birleşik Devletleri ( ABD ) dünyanın bir ucundan bu topraklara karışmaktadır.Girdiği her savaşı kaybetmiş bir devlet nasıl olur da süper güç olur ? Her ne kadar filmlerinde kabul etmese de Vietnam’da, Irak ve Afganistan’da kaybetmiştir.Hala Nato gücü ile Afganistan ve Irak’da aktif görev almaktayız.1.Dünya Harbinden sonra dahi Suriye ve Irak’da İngilizlerin ve Fransızların bulunması tesadüf müdür ? İsrail devleti kurulana kadar Filistin topraklarını sömüren İngiltere,Filistin topraklarından ayrıldığını açıkladığı gün İsrail devletinin kurulduğu açıklanmıştır.Bu ne kadar tesadüf sayılabilir ki ?

Günümüzdeki Irak ve Suriye devletlerinin durumlarına bakalım…Bu bataklık diye anılan yerler de şu anda bütün devletler çıkar peşindedir.Amerika Orta Doğu’daki otoritesini kaybetmekten korkmaktadır.Irak’dan çekildikten sonra baş gösteren Şia-Sunni çatışmasını desteklemiş ve Sunni diyerek IŞID’i bu toprakların ve dünyanın başına bela edip gitmişlerdir.Dün gibi aklımdadır Saddam Hüseyin’in idam kararının açıklanmasındaki sözlerini…

“Sen kim oluyorsun da beni yargılıyorsun ? Bu yaptıklarınızı Sunniler yanınıza bırakmayacak”

Evet bu çatışmaları desteklemiş ve Irak topraklarındaki karışıklığın sebepleri arasında yer almıştır.Türkmen ve Arap nüfusunun yok edilişini izlemiş ve nüfus kayıtlarının yok edilmesi insanların o toprakları terk etmesi için teröristlere silah,cephane ve sağlık malzemeleri yardımında bulunmuştur.Hala da bu yardımlarını sürdürmektedir.

Şimdi IŞID ile mücadele ediyoruz diyerek bir ayağını hep bu topraklarda tutmaktadır.Dünyadaki sömürgecilik anlayışı isim değiştirse de fikri hiç değişmemiştir.Irak topraklarında bulunan petrol bitmeden,sömürülmeden buralardan gitmeyeceklerini artık herkes anlamıştır.Irak ve Suriye topraklarında yeni bir devlet oluşumu sağlanmak istemekte ve buradaki akış kesinti veya sekteye uğramadan bu ticaretin devamını sağlamak istiyorlar.Rusya sıcak denizlere inmeyi istemekte.Pkk artıkları da bir terör devleti kurma hayalleri ile gezinmekte.Türkmen ve Araplar ise topraklarını terketmemek için elinden geleni yapmaktadır.O topraklardaki yaşayan insanlardan rahatsız olan topluluklar,devletler var güçleriyle buralara saldırı düzenlemekte ve Kadın,çocuk demeden buralarda yaşayan insanları katletmektedir.Bu topraklar bataklık ise bu kadar devletin buralarda işi ne ? Herkes çıkarı doğrultusunda buralarda rol üstlenmektedir.

İslam aleminin başsız olması ve tabi olacak bir yer olmaması bizleri mezhep kavgalarına itmektedir. 1.5 Milyarlık alemin başsız olması bir halifenin olmamasının sebepleri olarak görünmektedir.Filistin,Cezayir,Irak,Suriye,Çeçenistan,Afganistan,Bosna Hersek,Yemen gibi İslam ülkelerinde yaşanan durumlar ortadadır.İslam aleminin bir an evvel toparlanıp kendine gelmesi elzem görülmektedir.Bir kaç resim ile bu durumu pekiştirelim…Unutmayalım bu resimdekiler bir gün bizlerinde başına gelebilir.Unutmayalım ki Peygamber Efendimiz (s.a.v) bizi birbirimize emanet etmiştir.Bu resimdekiler bizim çocuklarımız,annelerimiz,babalarımız,KARDEŞLERİMİZ….

 

Bu teyzemiz kime ne yapmış olabilir ki ?
Koca bir şehrin durumu – HALEP

 

 

 

 

 

 

 

Bombalama sonrası şoka uğrayan bir küçük kardeşimiz…
Bir kaç masum yavrumuz…

 

İçleri sızlatan bir kare…Kelimelerin kifayetsiz kaldığı yer…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu resimler,yaşanılan bu karelerin en hafiflerini seçmeye çalıştım.Bu bile insanlık için ne kadar ağır bir dram olduğu ortadadır.Bunca ölen bu çocukların,gençlerin,kadınların ve erkeklerin kime ne yaptığı sorusunun cevabı maalesef yok…Tek diyebildiğimiz onlar Müslüman…Allah yar ve yardımcımız olsun…

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here