Organik Yarı İletkenlerde Gelişme

0

Organik Yarı İletkenlerde Gelişme

Teknolojik sektörde – organik elektronik alanında – büyüyen bir alan var. Bu konsept, organik malzemeleri artan teknolojilerle harmanlayarak, artan yetenekler ve eşsiz özellikler yaratmaktadır. Princeton Üniversitesi, Georgia Teknoloji Enstitüsü ve Berlin’deki Humboldt Üniversitesi’nden uluslararası bir araştırma ekibi organik yarı iletkenleri araştıran Nature Materials dergisinde yeni bir çalışma yayınladı.

Bu malzemeler – organik yarı iletkenler – esnek elektronikler, gelişmiş cihaz görüntüleri ve hatta güneş enerjisi dönüşümü gibi fütüristik teknolojilerde artan bir oranda kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, organik materyallerin yararlı elektronik özellikleri bilinmemektedir. Bunun üstesinden gelmek için, bilim adamları bir şekilde elektrik özelliklerini geliştirmek için belirli kimyasal maddelerle “uyuşturucu” uydururlar. Bu araştırmada, araştırmacılar organik yarı iletkenler için karbon temelli materyale elektron ekleyen, iletkenliğini yaklaşık bir milyon kat arttıran güçlü yeni bir katkı maddesi keşfettiler.

Yeni katkı maddesi, araştırmacının ultraviyole ışını kullanarak aktive edebildiği rutenyum içeren molekül çiftlerinden oluşuyor. Araştırmacıların şaşkınlığına bakılırsa, dopantı aktive ettikten sonra ultraviyole ışığı kapatıldıktan sonra bile “kinetik olarak sıkıştı”.

Kısaca;

Organik elektronikler, tıbbi cihazlardan güneş enerjisi teknolojilerine kadar çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Uluslararası bir araştırmacılar ekibi organik yarı iletkenlerin iletkenliğini bir milyon güçle geliştiren bir işlemi keşfetti.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here