Ordumuzun Gözbebeği Astsubaylar

0
34

Bugün Dünya Astsubaylar Günü- 17 Ekim

Astsubaylar Ordunun gözbebeğidir.

Astsubay rütbesi Ordu da orta rütbedir subay sınıfının astı uzman erbaş sınıfının üstüdür. Türk Silahlı Kuvvetleri için çok kritik, çok önemli, çok sorumluluk gerektiren ne kadar görev varsa tamamına yakınında muhakkak Astsubay görev yapar. Cumhuriyet dönemi öncesine gidecek olursak tarihteki kahraman çavuşların karşılığıdır astsubay.

Astsubaylar ordunun her kademesinde görev alırlar. Adeta ordunun yükünün yarısı yalnızca onlardadır. Ülkemiz için çok kritik öneme sahip silahlı kuvvetlerimizin en zirve noktalarında perde arkasında onlar vardır.

Örneğin Özel Kuvvetler Komutanlığı çoğunlukla astsubaylardan oluşur neredeyse dörtte üçü astsubaydır. Kara Havacılık Komutanlığında ise helikopter teknisyenlerinin tamamı o helikopterleri onaran arıza tespiti ve bakımını yapıp uçuşa hazır hale getiren yine ve sadece astsubaylardır. Bittimi? Tabiki hayır. Kimi ücra karakollarda karakol komutanlığı piyade birliklerinde takım komutanlığı aynı şekilde neredeyse… Lojistik,personel,istihbarat,harekat,muhabere merkezlerinde çoğunlukla onlar vardır. Yani hem perde gerisinde idari işlerin başındalar. Hem en kritik birliklerde düşmanla ilk temas edecek noktadalar. Orduda herkesin sorumluluğu zamanla biter ama astsubayın sorumluluğu kıdemiyle birlikte sürekli artar yıpranırlar yorulurlar. 

15 temmuz 2016 da hatırlarsınız o ihanet gecesini… henüz neyin ne olduğunun tam anlamıyla belirginleşmediği vakitlerde bir kahraman çıkıp tereddütsüz bir şekilde hain bir paşayı vurup şehadete yürümüştü Başçavuş Ömer Halisdemir… belkide darbenin ilk zamanlarında henüz hainler için herşeyin yolunda gitmeye başladığı saat aralığında sıkılan bu iki kurşun memleket sevdalısı insanlarımıza ilham oldu cesaret verdi şehit olmanın güzelliği kahraman milletimize direnç sağladı ve darbeler ülkesinde ilk kez bir darbe başarısız oldu…

Hepsi bu kadar değildi perde gerisinde tankları bozan veya helikopterlere arıza verdirerek kalkışını engelleyen yine astsubaylardı. Ordu’nun belkemiği sözünün karşılığı olduklarını her zaman her durumda her yerde gösteren ordumuzun bu kahraman rütbelilerine saygı duymalıyız. Herkes aldıkları maaşı düşünür ama kimse bilmez bazı işler sadece para için yapılamaz mesela -30 derece soğukta donma tehlikesi yaşayarak görev icra etmek para karşılığı yapılmış olamaz. Çünkü insana milyarlar versen sadece para için o soğukta 1 gün arazide tutamazsınız. Hatanızı canınızla ödeyeceğiniz bir mesleğe sahipseniz para sadece ikinci planda kalır mühim olan vatandır bayraktır ve millettir..

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here