Onu Bulmadan Ölme

1

Hiç unutmam bir gün bir arkadaşım, çok yorulduğunu ve hayatın kendisinin çok fazla üstüne geldiğini dillendirip duruyordu, hiç huzurlu ve mutlu olamıyor ve bunun artık canına tak ettiğini bunun sonucunda da bir gün intihar edeceğini söyleyip duruyordu.

Ben bütün bunları duyunca saçmalama canın sıkılmıştır, monotonluktan dolayı hepsi kısa bir süre sonra geçer deyip geçiştiriyordum.

Bu arkadaşımın annesi bir gün beni yanına çağırıp konuşmak istediğini söyleyince davete icabet edip gittim, çok severdim annesini dini bütün çok mütevazi bir kişiliği olan girdiği ortama pozitif enerjisini yayan tatlı bir hanım efendiydi.

Aramızda geçen diyaloğu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Annesi: Oğlum bizimkinin halini biliyorsun uzun zamandır hiç iyi değil sebebini merak edip hiç yapmamam gereken bir şey yaptım oğlumun günlüğünü okudum.

Ben: Nasıl böyle bir şey yaparsınız çocuğunuz olabilir ama o günlük onun özeli, size hiç yakıştıramadım bu davranışınızı.                                                                                                                                                                        Annesi: Oğlum hele bir dur dinle, biliyorum bu yaptığımın yanlış olduğunu ama çocuğumun gözlerimin önünde eriyip bitmesine gönlüm razı olmadı,  merakıma yenik düşüp okudum iyi kide okumuşum. Oğlum günlüğünde bir türlü huzuru bulamadığını, ne yaparsa yapsın mutlu olamadığını ve her şeyin yolunda olmasına rağmen hayatında bir huzursuzluğun olduğundan bahsediyor. Günlüğün sonun da intihar edeceğinden bahsediyor, çok korkuyorum ne yapacağımı bilmiyorum onun için çok dua ediyorum. Bütün bunları onunla konuşmayı düşündüm ama bu raddeye geldiğine göre söz dinleyeceğini düşünmüyorum. Sen onun en yakın arkadaşısın onunla konuş ne sıkıntısı varmış öğren bakalım.

Ben:Tabi ki konuşurum, ben hep üstüne gitmeyip geçiştiriyordum ama mesele çok ciddiymiş.

ahir zaman ile ilgili görsel sonucuÖyle bir zaman da yaşıyoruz ki derdi sıkıntısı olmayan yok  hayat muhakkak hepimizi yoruyor, yalnız intiharı bir seçenek olarak görmek bile yanlış. ALLAH (c.c) verdiği canı yalnızca kendisi alır. Ahir zaman gençleri çok büyük bir sınavdan geçiyorlar, sınav çetin ceviz olabilir ama ödül bir o kadar da büyük…

Ahir zaman Gençlerine,

Efendimiz(sav):
-“Altın tasla kevser suyunun başında ümmetimi bekleyeceğim. Oraya gelenlere ikram edeceğim.” der. Ahir zaman gençlerini görünce elindeki tası bırakır. Bunu görenler:
-“Ya Rasulullah! Onlara vermeyecek misin?” deyince Rasulullah onlara:
-“Ahir zamanda alnını secdeye koyan gençlerle arama altın tası koymak istemiyorum onlara elimle ikram edeceğim.” der..

Ahir zaman gençleri olarak tastan değil, elden su içmeye talip gençler görmek isterdim.

Öyle kötü, kirli ve tehlikeli bir zaman diliminde yaşıyoruz ki gençler olsun yetişkinler olsun yaradılış amaçlarını unutmuş durumdalar.

Sahi ne için bu dünyaya gelmiştik sebep neydi ?

En fazla yüz küsür yıl sürecek olan dünya hayatımız, nefsimizin isteklerini yerine getirip dünya hayatının uğraşlarıyla zaman öldürmek mi?

Makam mevki sahibi olmak mı ?

Aaaa! Hayır tüm bunlar sizi kısa süreliğine mutlu edebilir. Ben dünya hayatında gerçek kalıcı huzuru bulmaktan bahsediyorum, her daim hayatlarında bir eksiklik varmış gibi yaşayanlar. Huzuru bir türlü bulamayanlar. Neden bu haldeler hiç düşündüler mi ?

Sahi en son ne zaman namaz kılıp dua ettin? Huzuru hep yanlış yerlerde aradın güzel kardeşim.

Gençlerin günümüzdeki alemini görüp peygamber efendimizin neden tasla değilde eliyle su vermek istediğini çok iyi anlıyorum.

İlgili resim

Çağımızın en büyük tehlikesi olan teknoloji ki ben bu teknolojiyi bıçağa benzetirim iki yüzü vardır. O bıçakla yemekte yapabilirsiniz bir başkasına zarar da verebilirsiniz. Cep telefonu hemen hemen bütün gençlerde var  ve çoğu iyi amaçlı kullanmamakta maalesef ki.

Cep telefonlarındaki uygulamalara hapsolmuş hayatlar, bu ortamlarda kurulmuş samimiyetsiz ilişkiler. Hayatın gerçeklerini kaçıran bir çok insan.

Akıllı telefon kullanıp sosyal medya kullanmayan nadir insanlardanım, bu duruma çoğu insan çok şaşırır neden şaşırdıklarını düşünüp ben de onlara şaşırırım. Zamanın ne kadar önemli olduğunu idrak eden biriyim ve benim sosyal medyalarda harcayıp kaybedecek zamanım yok saatlerce kitap okumayı veya sevdiklerimle vakit geçirmeyi tercih ederim.

Aile ilişkilerine de çok büyük bir zararı var maalesef ki şu akıllı telefonların, yemekte muhabbet ortamlarında elinden hiç düşürmeyen gençler. Ailesinden yavaş yavaş uzaklaşıp kendi aklını kullanmak yerine akıllı telefonunkiyle idare etmekle yetiniyor. Eskiden öyle miydi aile içinde sohbet muhabbetler gezmeler tozmalar..

Teknoloji çok gelişti evet akıllı telefonlar, yapay zekalar tüm bunlar insanın daha az düşünmesi için tasarlanmış günümüz yüzyılın belası.

Yukarıda anlattığımız gencin hayatına biraz göz atalım isterseniz.

Kendisi dini bütün biri değildi,

Hayatı monoton yaşardı,

Sosyal medya bağımlısıydı,

Yakışıklı ve çapkındı ama hiç bir zaman gerçekten birini sevemedi,

Yirmi yaşında olan bu genç sanki dünyanın bütün sorunları onun sırtındaymış gibi yaşardı,

Alkol ve sigara içerdi,

Sürekli yakınırdı hiç bir işinin iyi gitmemesinden.

Bu gencin biraz aile ilişkilerine göz atalım isterseniz. Babasıyla arasında duygusal bir bağ yoktu, muhakkak babası da annesi de onu çok seviyordu ama bunlar onun pek umurunda değildi.

huzuru bulan ile ilgili görsel sonucuEğitim ve öğretim hayatını lise de sonlandırdı erken yaşta insanların gerçek yüzünü öğrenmek zordu. Her zaman insanların kötü niyetiyle karşılaştı en güvendiklerinden en sevdiklerinden darbe yedi. Belki de kalan son ve tek arkadaşı bendim. Ben onu hiç bırakmadım Hiç bir zaman başkasına bel bağlamaması gerektiğini öne yaşayarak öğrenecektim. Ona gerçek huzuru mutluluğu bulması için namaz kılması gerektiğini ve hiç kimse olmasa bile hayatında ALLAH (c.c) olacağını söyledim. Lise eğitimine kaldığı yerde devam etti ve imam oldu. Huzuru ve mutluluğu bulamayan genç şimdilerde konferanslara katılıp gençlerin önünü görmelerini ve huzuru bulmaları için ONU BULMADAN ÖLMEMELERİ gerektiğini anlatıyor.

Sosyal medya, sigara, alkol ve geçici samimiyetsiz ilişkiler den uzak durmaları gerektiğini, huzur için bir abdestin ve 2 rekat namazın formülünü gençlere vermeye adadı kendini.

ALLAH’ı bulmadan ölene ne yazıktır…

HUZUR..

namaz kılan ile ilgili görsel sonucu

Muhammed Turan

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
tarihnedio.com'da yazar ve araştırmacı
Muhammed Turan

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here