Ölümü İğnesinde Taşıyan Hayvan “Akrep”

0

Ölümü İğnesinde Taşıyan Hayvan “Akrep”

 

Bazılarımızın ödünü koparan bu minik dostumuz, oldukça tehlikeli bir hayvandır. Küçük olması öldürücü olmayacağı anlamına gelmez. İnanın bana tek bir darbe ile sizleri zehirleyip sonsuz bir uykuya dalmanızı sağlayabilir. Hayatınız boyunca pek sık karşılaşamayacağınız bir hayvan olmakla birlikte yapısına ve varlığına hayran kalacağınız bir türdür.

 


Akrep Nedir?

Bazen rüyalarımızda gördüğümüz, bazen fallara çıkan ve bazen de gerçek hayatta karşımıza çıkıp bizlere unutamayacağımız bir gün yaşatan bu minik dostumuz; sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan, vücutları sert kitin bir tabaka ile kaplanmış, kıvrık ve yukarıya doğru kalkık kuyruğunda ölümü taşıyan bir eklem bacaklıdır. Örümceğimsiler sınıfının Scorpiones takımını oluştururlar.

2009 yılında yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre; dünya üzerinde yaşayan akreplerin 1753 türü bulunur. Türkiye’de de 11 cins altında toplanan 23 türü bulunur. Dünyanın en uzun akrebi 23 cm boyu ile bir Heterometrus swammerdami, ikinci sırayı kapmış olan akrebi ise 20 cm olan boyu ile Pandinus imperator türündendir. Doğa da bir yem olmaktan kaçamayan akreplerin ömürleri de kısa olur fakat teraryumda beslenir ise 8 yıla kadar yaşayabilirler.

Kendini bu minik canlıları incelemeye vermiş olan bilim dalına Araknoloji ve buna cesaret eden insanlara ise Araknolog denir.

Akrepleri biraz tanımak istersek eğer bu bilgiler işimizi görür sanırım.


Akreplerin Yaşam Alanı

Muhteşem bir yapıya sahip olan akrepler; karlı bölgeler haricinde hemen hemen her yerde yaşayabilen canlılardır. Derin ve bol ağaçlı ormanlarda, insanların konaklamaya korktuğu çöllerde, taşların ve kayaların sık olduğu bölgeleri kendilerine yaşam alanı olarak seçerler. Dünya üzerinde genel olarak tropikal ve tropik altı iklim kuşaklarında yaygın olan akrepler; sıcaklığa duyarlı ve neme bağımlı oldukları için yaşamları boyunca ılık ve ıslak yerleri tercih ederler. Gündüz pasif olan akreplere; boşluğunuza gelip vurabileceğiniz bir taşın altında, elinizi dayayıp biraz soluklanayım dediğiniz duvar yarıklarında, Kurumuş ağaç kabuklarının altında veya yer altına kazdıkları (Akreplerin kazı yapabildiğini biliyor muydunuz?) çukurlarda rastlamak olasıdır. Geceleri ise avlarının peşine düşen bu minik dostları kafanızı çevirdiğiniz birçok yerde görme ihtimaliniz vardır. Kaygan yüzeylere tırmanamayan dostumuzu evinde beslemek isteyenlerin teraryum kullanmaları bu yüzdendir.

Habitatına göre akrep sınıflandırması:

ο Toprak Üstü Akrepleri

   ⇒ Ağaç Akrepleri: adından da anlaşıldığı gibi ağaç kabukları arasında ve ağaç yarıklarında konuklayan bu dostlarımız hangi ağaç olursa olsun yaşayabilmektedir.

 ⇒ Taş altı Akrepleri: saklanmak için en ideal yerlerden biri olan taş altları ve kaya yarıklarında konaklarlar.

ο Toprak Altı Akrepleri

⇒ Kumcul Akrepler: Geniş tarsal tırnakları ve sert uzun kulları bulunan bu akrepler, çöl gibi yumuşak ve ince kumlu ortamlarda yaşarlar.

⇒ Kazıcı Akrepler: Bir yengece benzeyen bu akrepler, kısa, sert ve oldukça kuvvetli bacaklara sahiplerdir. Kazdıkları dehlizlerde yaşarlar.


Akreplerin Genel Özellikleri

Bir akrep görseniz onu tanıyabilir misiniz? Karakteristik yapılarından dolayı oldukça kolay tanınan hayvanlar olmakla birlikte boy uzunlukları 13 ile 220 mm arasında değişkenlik gösteren eklembacaklılardır. Akrepler, yaşadıkları ortama göre renk alırlar. Bazı yerlerde saman renginden sarıya, bazı yerlerde de açık kahverengiden siyaha kadar değişebilir renkleri. Sırttan ve karından basık olan vücutları; başlıgöğüs ve karın olarak ikiye ayrılır. Tabi birde zehirli mi zehirli iğneleri.


∇ Akrepler Ne Yer?

Bir akrep ne kadar büyük bir av tüketebilir ki? demeyin, inanın bana yamyamlık akrepler de sık sık görülen bir özelliktir. Geceleri avlanmak için bir hayli aktif olan akrepleri, doğası gereği yırtıcı ve yağmacıdır. Avlanmada uzmanlaşmış olmakla birlikte yedikleri yemek konusunda pek titiz değillerdir. Avın peşine düşmek yerine pusu tekniği kullanarak avlanmayı daha çok tercih ederler. Havadan ve yerden gelen titreşimler sayesinde avlarını algılayıp, tanıyabilirler. Genellikle tükettikleri besinler ise; eklembacaklılardır; böcekler, örümcekler ve kırkayaklar onlar için iyi besinlerdir. Bununla yetinmeyip büyük akrepler; küçük yılanları, kertenkeleleri ve fareleri bile yiyebilirler.

Pusuya yatmış bir akrebin avını yakalama anı bir filmden çıkmış gibidir. Vahşi doğanın vahşi çocuklarından biri olan akrepler; avlarını kıskaçları yardımı ile yakalayıp sıkan, daha sonra da kuyruğunu sokarak avı felç eden ve avın ölümünün ardından dokusunun sıvılaşmasını bekleyerek bu sıvıyı içen varlıklardır. Ava göre zehir miktarını ayarlayabilir hatta bazen zehre bile gerek duymazlar. Büyük kıskaçları olan akrepler, avlarını kıskaçlarını kullanarak öldürürler. Daha sonra birinci bacaklarının altlarında bulunan keliserini avına yerleştirir ve tükürük, sindirim enzimlerini salgılayarak dokuları sıvılaştırıncaya kadar bekler ve sıvıyı emer.

Akreplerin metabolizma hızı oldukça düşük olduğundan dolayı uzun süre açlığa dayanabilirler. Ay yiyecekle yetinebilir ve iki yıl boyunca aç kalabilirler. Fakat ne yazık ki vahşi doğanın vahşi çocuklarından olan akrepler insanlara karşı biraz zayıf kalıyor. Özellikle Uzak Doğu mutfaklarında tercih edilen çorbası ve kızartması, Uzak Doğu halkı tarafından sıkça tercih ediliyor. Doğada avlanan ve sokakta avlanılan akrepler.


∇ Akreplerin Düşmanları

Yamyamlığın sık görüldüğü akrepler, hep avlanan olmazlar ne yazık ki. Evcil hayvanlar içinde akrepleri yiyenler; kediler ve tavuklar iken, Afrika’da bulunan mirketler de tam bir akrep yakalama ustasıdır. Fakat öyle ki bilim insanlarının sözlerine göre; mirketlerin tehlikeli hayvanları yemeyi kendi kendilerine öğrenmediğini, bunu onlara yetişkinlerin öğrettiğini söyleyebiliriz.


∇ Akrep Zehri

Eski çaplardan beri zehirleri ve ölümcül vücutları ile bilinen akrepler, hastalık etkeni taşımayan hayvanlar olmakla birlikte, tehlike hissettikleri anda kendilerini korumak amacı ile insan veya hayvanları sokarak zehirleyebilirler. Akreplerin zehri; telsonlarında bulunan birçok protein, peptid ve biyolojik yönden etkin bileşiklerden oluşan nörotoksik bir salgıdır. Zehirlerini avlarını yakalamada ve sindirmede kullanan akrepler, tehlike anında ayrım yapmazlar. Akrep sokmasından sonra görülebilecek belirtiler ise; yanıcı ağrı, deride kızarıklık, şişlik, kan basıncının yükselmesi veya düşmesi, çift görme, bilinç kaybı, ağızdan köpük gelmesi gibi nörolojik belirtiler gösterebilir. Karın ağrısı, bulantı, kusma olabilir. Kasılma, yerinde duramama, aşırı terleme gelişebilir. Buna bağlı olarak kişi komaya girebilir. Zehrin cinsine ve akrebin cinsine göre vücutta meydana gelen adrenalin salınımı kan damarlarında ani spazma ve pıhtı oluşumuna yol açar. Bu değişiklikler de birbirine bağlı olarak, kalp krizi ya da inmeye yol açar. Akrebin cinsi ve zehrinin etkisi ile bağlantılı olarak insan kalbinde ritim bozukluklarına yol açabilir. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ve alerjisi olan insanlarda akrep sokması gerçekleştiği takdirde hemen müdahale gerekmektedir. Bilimsel olarak sıkça kullanılan akrep zehri, fizyolojik ve farmakolojik çalışmalarda araştırma materyali olarak kullanılır.

Dünya da 1750 akrep türü vardır. Bu akrep türleri arasından 50’sinin zehirli ve 20-25 türün ölümcül olduğu biliniyor. Türkiye’de 19 akrep türü bulunmakla birlikte 8’i zehirli ve 2’si ölümcüldür.


∇ En Zehirli Akrep Türleri

   ο Güney Amerika: Tityus serrulatus , Centruroides suffusus

   ο Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da: Androctonus crassicaudaButhus occitanus

   ο Güney Afrika’da: Parabuthus granulatus

   ο Hindistan’da: Mesobuthus tamulusPalamneus swammerdami


∇ Türkiye’de Bulunan Akrep Türleri

   ο Çok zehirli (Ölümcül) olanlar

Leiurus abdullahbayrami (Sarı akrep) : Güneydoğu Anadolu’nun batısında (Gaziantep, Kilis, Hatay, Kahramanmaraş, Mardin, Şanlıurfa) rastlamak mümkündür.. Sarı renkli olmakla birlikte acil tıbbi müdahale gerektirecek kadar çok zehirli ve ölümcül bir türdür. Türkiye’nin en zehirli (ölümcül) birinci akrebidir. 2009 yılında revize edilmeden önce “Leiurus quinquestriatus” türüne sokuluyordu.

Androctonus crassicauda (Kara akrep) : Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da (Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Elazığ, Malatya, Adana, Mersin) yayılım gösterir. Siyah renkli olup tıbbi müdahale gerektirecek kadar çok zehirli ve ölümcül bir türdür. Eve yakın yaşama eğilimindedir. Türkiye’nin en zehirli (ölümcül) ikinci akrebidir.

   ο Zehirli (Tehlikeli) olanlar

Hottentotta saulcyi (Mardin akrebi): Mardin, Batman, Şırnak ve Hakkâri. İnsana yakın çevrede yaşar.

Mesobuthus gibbosus (Anadolu sarı akrebi): Zehri öldürücü değildir; daha çok kusma, sancı, yüksek ateş şeklinde 24 saat kadar süren etkileri görülür.

Mesobuthus eupeus (Doğu sarı akrebi) : Zehri öldürücü değildir; daha çok kusma, sancı, yüksek ateş şeklinde 24 saat kadar süren etkileri görülür.

   ο Az zehirli (Tehlikesiz) olanlar

Compsobuthus matthiesseni  (Uzun kuyruklu akrep): Diyarbakır, Adıyaman ve Kilis

Scorpio maurus Linnaeus, 1758 (Kalın kıskaçlı akrep): Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ve Iğdır’da. Halk sağlığı açısından önemsenmeyecek türdür.

Iurus asiaticus Birula, 1903 : Mersin, Adana, Niğde Kahramanmaraş ve Adıyaman

Iurus kadleci Kovařík, Fet, Soleglad & Yağmur, 2010 : Antalya ve Mersin

Iurus kinzelbachi Kovařík, Fet, Soleglad & Yağmur, 2010 : İzmir ve Aydın

Iurus kraepelini Ubisch, 1922 : Muğla, Antalya, Mersin, Karaman, Konya ve Isparta

Calchas nordmanni Birula, 1899 (Artvin akrebi) : Türkiye’nin en kuzeyde (Artvin ve Erzurum) yaşayan akrebidir.

Calchas birulai Fet, Soleglad & Kovařík, 2009 : Güneydoğu Anadolu

Calchas gruberi Fet, Soleglad & Kovařík, 2009 : Güney Anadolu


Akrepler Hakkında Bilinmeyenler

Eğer bir akrebi dondurup, iki hafta sonra buzu çözerseniz akrep hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam edecektir.

Akreplerin bazı türleri metabolizmalarının yavaşlığı nedeni ile; yemek ve su olmadan 2 yıla kadar yaşayabilir.

Kopan organlarının yerine geldiğini biliyor muydunuz?

Zehirli akrep türleri ne kadar susuz kalırlar ise zehirleri o kadar güçlenir.

Radyasyona dayanıklı bir tür olan akrepler, radyoaktif bir patlama sırasında hayatta kalabilir.

İki akrebin çiftleşmesinden sonra erkek akrep hemen kaçmasa, dişisine yem olabilir.

Bir akrebin etrafını ateş çemberi ile sararsanız, yanarak ölmek yerine kendini sokarak intihar eder. Gururlu ve asil bir hayvandır.

Akrebin birçok gözü bulunmasına rağmen görüş alanı oldukça kısıtlıdır.

Avlanmak ve tehlikelerden sakınmak için koku duyularını ve titreşimleri kullnırlar

Çölde yaşayan akreplerin gözleri görmez fakat ayaklarında bulunan alıcılar sayesinde kumda ki en ufak titreşimi bile hissederler.

Akrepler doğum yaptıktan sonra yavrularını doğaya hazırlamak ve beslemek için ilk iki hafta sırtında taşır. Avlanmaya giderken bile yavrularını sırtından indirmeyen akrep, onları doğaya salmak için hazırlıyordur.

Günümüz akrepleri ile aynı görünüme sahip olmakla birlikte en eski akrep fosili 400 milyon yıllıktır.

Geceleri akrepleri tespit etmek için ultraviyole ışıkları kullanabilirsiniz.

Karanlık ile aydınlık arasında ki farkı anlayabilen akreplerin gözleri ışığa aşırı duyarlıdır. Bundan dolayı gündüzleri pasif, akşamları aktif olurlar.

Dünya üzerinde en çok dövmesi yaptırılan hayvan akreptir. Böylesine korkular beslediğimiz bir hayvanı üzerimizde taşımak bir savunma çeşidi olsa gerek.

Bu arada bazı akreplerin insanları soktuktan sonra pişman olup kendilerini öldürdükleri görülmüştür.


Akrep Burcu

Bu kadar akreplerden bahsetmişken birde akrep burcu olan insanlardan bahsedelim, bakalım insanlar ve akreplerin benzer yanları var mı?

Gezegeni: Pluto-Mars
Grup: Pluto-Mars
Uğurlu Rengi: Kırmızı, siyah
Uğurlu Sayısı: 2, 4
Uğurlu Taş: Topaz
Uğurlu Gün: Salı
Akrep burcu insanları su grubunda olmalarına rağmen o gruba ait değilmiş hissi uyandırırlar. Bazı yönlerinden dolayı insana aykırı gelen özellikler barındıran akrep burcu insanları; ateşli ve saldırgan bir yapıya sahiptirler. Bununla birlikte aynı bir akrep gibi meydan okuma çağrısı hissettiklerinde sizi zehirleyebilirler. En olumsuz yönleri; kuşkuculuk, kin tutma, dik kafalılık ve kıskançlıktır (sahiplenme anlamında).
Güneşin akrep burcunda olması olumlu değil aksine olumsuz bir görünüm sağlar. Bu durumda sağlık sorunları ve geçimsizlik baş gösterir. Akrep burcu insanları hayat ve ölüm üzerine düşünmeyi severler.
Motivasyonu oldukça yüksek olan akrep insanları, hayatı bir deneyim sahası olarak görüp yaptıkları her işi ciddiye alırlar. Sadece kendilerinin değil etraflarında bulunan insanlarında böyle yapmasını beklerler. Kendine bir hedef çizen akrebi hedefinden hiçbir şey alıkoyamaz. Bunu deneyenler ise akrebin gazabından payını alır. Ufak engeller akrebi pes ettiremez. Yoluna çıkan her şeyle bir mücadele içinde olan akrep insanları; başkalarının oyunlarını bozmayı, onların hilelerini ve kötü stratejilerini açığa çıkarmaya bayılır. Özel hayatın mahremine çok önem veren akrep insanları, özel hayatına kimsenin karışmasına izin vermez. Bu tutumlarda bulunan bir insan akrebi, kibirli, egoist ve hesaplı olmaya zorlar.
Başarılı sporcular, bilim adamları ve sanatçıların birçoğu akrep burcudur. Fakat akrep burcu ile bir arada yaşamak çok zordur. Buna rağmen çevresinde bir akrep burcu olan insanlar bilir; akrepler güçlü, güvenilir ve gerçekçi bir kişilik taşırlar. Akrep burcunun genel olarak bencil olduğu görüldüyse de bu kişiden kişiye göre değişen bir durumdur. Akrep insanlarında amacına doğru giden yolda gaddar ve sadist eğilimler görürseniz hiç şaşırmayın. Bu onun doğasında var. Onu böyle kabullenmelisiniz.
Sevildiğini hisseden bir akrep sizlere tutku ve güçlü bir sevgi ile bağlanır. Bununla birlikte özgürlüğü savunan ve bağımsızlığına düşkün olan akrep bile yalnızlık acısı çekiyor olabilir. Bunu unutmadan yaklaşın onlara.
Akrep Burcu Kadını
Olumsuz yönlerini benimsemiştir bir akrep kadını. Mağrur ve kibirli olmasına karşın olumlu yönleri bu ikisini bastırır zaman zaman. Cazibeli, azimli, hırslı, akıllı ve elbette ki sezgileri güçlü bir akrep kadınından korkmalısınız.
Yalanı ve yalan söyleyen insanı kapı dışarı etmekten hiç çekinmeyen akrep kadını; sınırlarınızı zorlayacak derece de kıskançtır. Kendisinden üstün olduğunu düşündüğü ve sahip olmadığı her şeyi kıskanabilir. Dostluk kavramına bir hayli önem veren akrep kadının çevresi her zaman onun için savaşan ve onu seven dostları ile çevrilidir. Dürüsttür ve herkesin böyle olmasını ister, en azından kendine karşı. (Tabi bu herkes için geçerli değil, yalancı her yerde yalancıdır.)
Kitabında başarısızlığa yer olmayan akrep kadını, kendi doğrusundan asla taviz vermez. Cesur bir yapısı vardır ve doğası gereğince aklına bir şey koyduğu zaman onu alana kadar durmaz. En olumsuz yönlerinden biri ise şüpheci yaklaşmalarıdır. Güven kavramını sarsılmaz bir şekilde yerine oturtana kadar tam anlamı ile kimseye güvenmez. İçten içe duygusal olan fakat bunu ördüğü duvarlarla birlikte kimseye göstermeyen bir yapısı vardır. Hafızası oldukça kuvvetli olan akrep kadını kendisine yapılanları asla unutmaz. İntikam duygusunu ön planda tutar ve bu konuda çok acımasızdır. Hakkını savunur ve kötü insanları yermekten hiç çekinmez.
Doğal vahşilikten gelen bir cazibeye sahiptir. İkili ilişkilerde sevgi ve saygıyı ön planda tutar. Eşini sahiplenen akrep kadını oldukça kıskançtır. Erkeğine göre tavrını belirleyen akrep kadını, arzulu ve saygılı erkekleri sever. Aşkla bağlı olduğu bir erkekle bir ömür geçirebilecek olan akrep burcu kadını, çocuk sahibi olursa mükemmel bir anne olmakla birlikte sorumluluklardan kaçmaz. Erkekler akrep burcu kadını mükemmel bir eş adayıdır, duyurulur. Sevgiliniz bir akrep ise onu bırakmayın.
Akrep Burcu Erkeği
Oldukça dikkat çekici olan akrep erkeği; arzulu, kararlı, duygusal ve duyarlı bir yapıdadır. Karamsarlığını herkesten saklayan akrep erkeği, bunu neşeli ve hareketli halleri ile örter. Hayatın ona sunduğu zevklere aşırı düşkün olan (Açık olmak gerekirse çapkın olan) akrep erkeğinin; lezzetli yemeklere, alkollü içeceklere ve cinselliğe olan zaafları onu çekici kılar.
Kadını ile benzeşen şüphe özelliği, akreplerin genel özelliklerinden biridir. Herkese ve her harekete şüphe ile yaklaşır. Güven temellerini atana kadar kimseye güvenmez ve aşırı gözlemcidir. Maddiyatı hayatında önemli olanlar listesinde ilk sırada tutan akrep erkeği, maddiyatın bir erkeğe güç ve güven sağladığını düşünür.
Eleştirmeyi seven ve eleştirilmekten nefret eden akrep erkekleri, açık sözlü ve güvenilirlerdir. (Hatta bazen o kadar açık sözlü olurlar ki gözleriniz yuvalarınızdan fırlamak ister onlar konuştuğunda.) İkili ilişkilerde oldukça fedakardır ve dostlarını korur, onlara önem verir. Akrep burcu erkeğinin bakışlarının etkisinde kalmayın sakın. Bakışları ile duygu ve düşüncelerini oldukça net bir şekilde ifade edebilen bir yapıya sahiptir. Analiz yeteneği bir hayli gelişmiş olup, insanların bir bakışından kişiliklerini çözebilir.
İkili ilişkilerde ise kadınına benzeyen akrep erkeği oldukça kıskançtır. (Bazen yaka silktirir.) Eşiyle her zaman gurur duymak ister. Bununla birlikte bir evlilik varsa ortada arzulu, tutkulu, sadık ve eşinin bir dediğini iki etmeyen bir yapıya sahiptir. Uyumlu bir eş olacağınızdan şüpheniz olmasın. Babalık konusunda da başlarda çocuk istemese de olduğu zaman sevecen ve nazik bir baba olacaktır.

Sevmekten Vazgeçmeyin

Günün birinde Hintli bir adam nehir kenarından geçerken gözüne bir şey çarpar. Suyun içinde bir akrep, azimle ilerlemektedir. Fakat bu sırada batıp çıkan akrebe yardım etmek isteyen Hintli adam, elini uzatır.
Akrebi kurtarmak niyeti ile parmağını uzatan adam, akrepten beklediği tepkiyi alır. Akrep parmağını sokar. Adam yılmaz ve tekrar uzatır. Fakat akrep onu tekrar sokar. Tüm bunlar olurken izleyen bir başka adam ise; onu defalarca sokan akrebi kurtarmaktan vazgeçmesini söyler Hintliye. Hintli adam ise şu şekilde cevap verir; “Sokmak akrebin doğasında vardır. Benim doğamda ise sevmek var. 
Neden sokmak akrebin doğasında var diye kendi doğamda olan sevmekten vazgeçeyim?”
Biz insanların doğası ve hayvanların doğası arasında büyük uçurumlar olsa bile, biz kendimizi böyle ve onları da öyle kabullenmek zorundayız. Bu yüzden kendi doğanızdan asla vazgeçmeyin. Etrafınızda ki akrepler sizi devamlı soksa bile iyi niyetinizi kaybetmeyin. Sevmekten vazgeçmeyin.
Allah’ın yarattığı bu düzen öylesine mükemmel ki; herkesin kendine has özellikleri var ve herkesin tek gayesi yaşamak. Buna saygı duyum yaşamların önünü kesmeyin.

Sevebileceğiniz Filmler

Akrepleri ve akrep burcu insanlarını tanıdık. Peki ya fantastik dünyanız ne kadar geniş? Fantastik filmleri izlemeyi seven bir insansanız eğer, sizlere iki muhteşem film önereceğim. Buyurun birlikte bakalım.
Akrep Kral
(The Scorpion King)
Vizyon tarihi: 26 Nisan 2002
Süre: 1 saat 30 dakika
Yönetmen: Chuck Russell
Oyuncular: Dwayne Johnson, Kelly Hu, Michael Clarke Duncan
Tür: Aksiyon, Macera
Ülke: ABD, Belçika, Almanya
Konusu;
Fantastik dünyanızı oldukça genişletecek ve sizi TV başına kilitleyecek bir filmden bahsediyoruz. Macera ve aksiyon karşısında zaman zaman öfkeleneceğiniz, zaman zaman gülümseyeceğiniz bir film serisi Akrep Kral.
Yönetmen koltuğunda oturan Chuck Russell ve baş rollerinde;  Dwayne Johnson, Kelly Hu, Michael Clarke Duncan’ın bulunduğu muhteşem bir yapıt.
Beş bin yıl önce yaşamış; kimseye acıması olmayan, gaddar, merhametsiz ve zalim bir savaşçı olan Kral Mennon, eski zamanlarda vahşi bir ordu oluşturmuş ve bu ordu ile önüne ne geçerse katletmiştir. Bir ölüm meleği gibi ölümün izini süren bu zalim kral, öldüremediği insanları ise ölümden beter bir konuma getirmiştir. Öldürmediği insanları kendi çıkarları doğrultusunda kullanmış ve onları kölesi haline getirmiştir. Kral Mennon’un bu korkunç gücü herkes tarafından duyulmuş ve korku salmıştır. Bu gücün karşısında direnmek ise hiç kolay değildir. Buna cesaret bulan birkaç kabile vardır ve Mathayus, Kral Mennon’u durdurabilecek tek kişidir. Peki ya ölüm Kral Mennon’u bu kadar kolay alacak mıdır yoksa Mathayus mu ölümle çarpışacaktır? Heyecanın doruklarında gezeceğiniz bu filmi mutlaka izlemelisiniz. İyi seyirler dileriz.

Akrebin Laneti

(The Curse of the Jade Scorpion)
Vizyon Tarihi: 17 Nisan 2002 
Süre: 1 saat 43 dakika
Yönetmen: Woody Allen
Oyuncular: Woody Allen, Helen Hunt, Dan Aykroyd
Tür: Komedi, Polisiye
Ülke: ABD, Almanya
Konusu;
Film izlerken biraz heyecan olmalı diyenler ekran başına. Polisiye ve komedinin bir araya geldiği bu filmde gülmekten yerlere yatacak ve merakınızı zapt etmekte zorlanacaksınız. Woody Allen’ın yönetmenliğini yaptığı filmin oyuncu kadrosunda; Woody Allen, Helen Hunt, Dan Aykroyd yer alıyor. Oldukça başarılı bir yönetmen, oyuncu ve eser üçlemesi.
Ünlü bir sigorta firmasının en önemli pozisyonlarından birinde olan müfettiş Briggs, kendisine verilen her görevi başarı ile tamamlaması sonucunda ünlü olmuş ve adını duyurmuştur. Son zamanlarda ki tek sorunu ise ofisini düzenlemesi için işe alınan Betty isimli sakar çalışandır. Betty; yenilikçi bir karaktere sahip olup, müfettiş Briggs’i demode ve anlaşılmaz olmakla suçlamaktadır. Birbirine zıt olan iki karakter. Birlikte gitmeye karar aldıkları bir sihir gösterisi sırasında hayatlarında ki her şey değişecektir. Volton adlı sihirbaz ve düzenbaz herif ikisini de hipnoz ederek birbirlerine aşık olmalarını sağlar. Fakat bununla da yetinmez ve müfettiş Briggs’i sonsuz bir bir suç ve çözüm döngüsüne itekler. İşleri büyük bir çıkmaza sokan sihirbaz bu duruma gülmekle kalır. Peki ya şimdi ne olacaktır? Hipnozdan çıkmanın bir yolu var mıdır? Betty ve müfettiş Briggs için hayat hiç bu kadar içinden çıkılamaz olmamıştır. Keyifle izleyeceğiniz bir film Akrebin Laneti. İyi seyirler.

 Bulutsuz bir gece de dışarı çıkıp gökyüzüne baktığınızda, Terazi ve Yay arasında kalan kavisli bir yapısı olan yıldız dizisini görebilirsiniz. Bunu neden mi söyledim? Çünkü bir Yunan efsanesine göre; vahşi hayvanları temsil eden tanrı Artemis; Akrep’i Avcı Orion!u öldürmek için görevlendirmiştir. Fakat avcı Orion güçlüdür ve akrepte öyle. Bu nedenle Akrep takım yıldızı, sonsuza değin Orion takım yıldızını kovalayacakmış gibi görünür. Onun hemen arkasında yer alır ve sizlerin merakına maruz kalır.
Akrepler güçlü, asil ve gururlu hayvanlardır. Doğa da ki yerinin ve öneminin farkına varmayan varlıklar çok büyük bir eksiklik içerisindedir. Tehlikeli ve bir o kadar da merak edilesi akrep doğası, sizleri içine çeker ve saatlerce onu incelemenizi emreder. Fakat dikkatli olmalısınız, zira akrepler en ufak hareketinizi tehlike ve saldırı uyarısı olarak algılarlarsa sizi sokabilirler. Bununla birlikte geceleri karşınıza çıkabilir ve gündüzleri ise görünmez gibi deliklerde, yarıklarda ve çukurlarda saklanabilirler. Doğanın dengesi ve ekosistemin mucizevi bir parçasıdır. Bu mucizeye tanıklık etmeniz dileğiyle.
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here