Ölüm Anında Vücutta Ne Olur? Doktorları Bile Korkutan Detaylar!

0
Ölüm anında vücutta ne olur doktorları bile korkutan detaylar!
Ölüm anında vücutta ne olur doktorları bile korkutan detaylar!

Ölüm anında vücutta ne olur? Kalp durduktan sonra yaşananlardan bazıları doktorları bile korkutabiliyor. İşte ölüm sonrası vücutta olan 14 şey.

 

Ölüm anında vücutta ne olur? Ölüm anı sonrası vücudun tamamen durduğunu düşünsek de aslında kalp durduktan sonra vücut büyük bir çalışmaya girer. Öyle ki bazen çıkardığı sesler ve ortaya çıkan hareketler doktorları bile yerinden sıçratabilir. İşte ölüm anı sonrası vücutta meydana gelen 14 değişiklik.

1- KALP DURUR KAN HAVUZLANMAYA BAŞLAR

Kalbin durması tıbben ölüm anı olarak nitelendirilir. Kalp durduktan sonra vücudun farklı bölümleri farklı ölüm sırası izlemeye başlıyor. İlk değişim kan damarlarında görünüyor. Kalp kanı pompalamayı bırakınca kan damarlarda toplanıyor ve akış duruyor.

olum-aninda-vucutta-ne-olur2-hhQE.jpg

2- VÜCUT RENGİ DEĞİŞMEYE BAŞLAR

Kan akışı durunca vücut iki tonlu bir renk almaya başlar. Bunun nedeni, vücudumuzun en alt kısmındaki kanın yer çekimi sayesinde çökelmesidir, bu da çürümüş gibi bir görüntünün oluşmasına neden olur. Kanın çökmediği yerlerde ise aşırı solgun beyaz bir renk oluşur.

olum-aninda-vucutta-ne-olur3-wfBO.jpg

3- VÜCUT ISISI DÜŞER

“Ölümlü soğutma” olarak da bilinen bu durum vücudumuzun 36.5 dereceye sabitleniş ısısında kayıp yaratır ve vücut soğur.

4. VÜCUT DEMİR GİBİ SERTLEŞİR

Ölümden birkaç saat sonra hücreleri besleyen sistemin yapı taşı adenosin trifosfat seviyelerindeki yıkım nedeniyle sertleşme başlar. Bu vücudu demir gibi sertleştirebilir. İlk olarak boyun kasları ve gözlerde başlar.

olum-aninda-vucutta-ne-olur4-3cO8.jpg

5. VÜCUT HALA HAREKET EDEBİLİR

Evet, kanımız toplandı ve uyuştu, ama bedenlerimiz öldükten saatler sonra bile hala seğirme ve esneme yeteneğine sahiptir. Bunun nedeni, kas dokusunun öldüğü ve birkaç kasın büzülmesine bağlı olarak hareket edebiliyor olması.

6. TÜM KIRIŞIKLIKLAR GİDER

Kaslar çözülmeye başladıkça yüz hatları düzleşmeye başlar. Kırışıklık ve kaş çatma izleri yok olur.

olum-aninda-vucutta-ne-olur6-XUpv.jpg

7. BAĞIRSAKLAR BOŞALMAYA BAŞLAR

Her ne kadar vücutta sertleşmeler olsa da iç organlarda bu süreç çok daha yavaş ilerler. Beyin işlevsiz işlevleri düzenlemeyi kestiği için bağırsak içindekiler kontrolsüzce dışarı çıkabilir.

8. KOKULAR ÇIKMAYA BAŞLAR

Ölen hücreler, bakteriler ve mantarlarla birlikte salgılanan enzimler kötü kokunun salınmasına neden olur.

9- SES ÇIKARABİLİR

Görünüşe göre bu detay hala doktorları ve hemşireleri korkutuyor! Vücudumuz, sertleşme ve gaz salgılayan bağırsaklarımızın birleşimi sayesinde gıcırdayacak ve inleyecektir.

10– Bağırsaklarımız bakteri içerisindeyken, bağışıklık sistemi kapandıktan sonra, bu bakteri temel olarak vahşileşir ve bağırsaklarımızı sindirir.

olum-aninda-vucutta-ne-olur8-GOgk.jpg

11. GÖZLER VE DİL ŞİŞER

Organlarımız parçalandıkça ve bağırsaklarımız gaz ürettikçe, bu gazlar gözlerimizin şişmesine ve dilimizin şişmesine neden olur.

12.SON YIKIM

Organlarımızın sıvılaşması olarak da bilinen bu aşama hücrelerimizin parçalanmaya devam etmesi ve proteinlerin ayrışması nedeniyle doku bütünlüğünün kaybolmasıyla olur.

olum-aninda-vucutta-ne-olur8-NWbE.jpg

13. CİLT GEVŞER

Cildimizin kayması, gazlar biriktikçe artar, yani kemik ve kastan ayrılır.

14. KEMİKLER EN SON YIKILIR

Bakteriler, mantarlar ve diğer organizmaların vücudumuzun geri kalanıyla birlikte ortadan kaldırılmasından on yıllar sonra kemiklerdeki protein sonunda parçalanır ve hidroksiapatit bırakarak toza dönüşen bir kemik mineraline dönüşür.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here