Ölmeden Önce Okunması Gereken 5 Şiir Kitabı – 1

0
27

Merhabalar arkadaşlar bugün sizler için hazırlamış olduğum harika bir listem var. Ben küçüklüğümden beri şiirlerle ilgilenirim, yazmaya çalışırım ve her fırsatta okurum. Sizlere naçizane okumanız için tavsiyeler vereceğim. Haydi listemize geçelim.

ÇİLE

 

İlk kitabımız benim için yeri çok farklı olan bir şaire ait. Ahmet Necip Fazıl KISAKÜREK. Namı diğer ÜSTAD… Ben şiiri kendisiyle sevmeye başladım. Kitabının ismi ÇİLE. Necip Fazıl bu kitabında tüm şiirlerini toplamıştır. Necip Fazıl kitabın “Takdim” kısmında şiirlerinden ve nasıl şair olmaya karar verdiğinden bahsetmekte, ayrıca kitabında şiirlerini 14 ana başlık altında toplamaktadır. Bu başlıkları sayalım. ALLAH, İNSAN, ÖLÜM, ŞEHİR, TABİAT, KADIN, KORKU, DAÜSSILA, UKDE, HAFAKAN, DEKOR, TECRİT, KAHRAMANLAR, DAVA VE CEMİYET. Ek olarak kitabın sonunda bulunan “POETİKA” kısmında şiirle ilgili görüşlerini belirtmiştir. Necip Fazıl’ın tanınmasını sağlayan şiiri ise Kaldırımlar şiiridir. Üstad bu şiirinde yaşadığı karmaşayı anlatmıştır ve bu şiiri ile birlikte geniş kitlelerce tanınmıştır. Ölmeden önce mutlaka bu kitaba göz gezdirilmeli. Son olarak SAKARYA TÜRKÜSÜ ve ZİNDANDAN MEHMED’E MEKTUP isimli şiirlerini okumanızı öneririm.


BEN SANA MECBURUM

 

 

 

Sıradaki şiir kitabımız ise Ben Sana Mecburum. Kitabımızın ait olduğu şair ise Attila İLHAN. Serbest şiir seven okurların mutlaka okuması gereken gerçek bir hazinedir bu kitap. Siz bu şiirleri okurken bir yandan Attila İLHAN‘ın Inge Bruckhart‘a duyduğu aşkını hissedeceksiniz, bir yandan halkçı şiirleriyle kendinizden bir parça bulacaksınız. Kitap 5 ana başlıktan oluşmakta. Bunlar; ASKIDA YAŞAMAK, TENSİON A SMYRNE, MEMLEKET HAVASI, İMKANSIZ AŞK, CEHENNEM DAİRESİ‘dir. Ek olarak şair şiirlerinin hikayelerini kitabının sonunda bulunan “MERAKLISINA NOTLAR” isimli bölümde anlatmıştır. Açıkçası bu bölüm kitaba çok samimi bir hava katmış. Son olarak Attila İLHAN‘ın “BEN SANA MECBURUM” ve “YALNIZ YAŞAMAK” isimli şiirlerini kesinlikle okumalısınız.


MEMLEKETİMDEN İNSAN MANZARALARI

 

 

Sıradaki şairimiz Nazım Hikmet RAN. Kitabı ise Memleketimden İnsan ManzaralarıNazım Hikmet şiirlerinde birçok konu işlemiştir. Aşk, emek, savaş, barış, vatanseverlik bunlardan yalnızca bazılarıdır. Buna ek olarak Nazım Hikmet şiirimizde biçim anlamında devrim yapmış bir şairdir. Şiirlerini basamaklandıran şair, sözcükleri kimi zaman kısaltarak kimi zaman da keserek kullanmıştır. Bu kitabında da bundan izlere rastlarız. Nazım Hikmet çağdaşlarının ve kendisinden sonra gelen şairlerin çoğuna ilham kaynağı olmayı başarabilmiş bir şairdir. Son olarak “TAHİR İLE ZÜHRE” isimli şiirini okumanızı öneriyorum.

 


ERBAİN

 

 

 

Sıradaki şairimiz İsmet ÖZEL. Listemize giren kitabı ise ERBAİN… İsmet ÖZEL bu kitabında 40 yaşına kadar yazdığı şiirlerini toplamıştır.Şair benimsediği fikirler uğruna şiirler yazmıştır. Şairin yazdığı şiirleri takip edersek yıllara göre yaşadığı fikir bunalımını fark edebiliriz. Kitapta ve İsmet ÖZEL’in şiirlerinde çok rahatlıkla Fransız Edebiyatının etkilerini görebilmekteyiz. Son olarak da sizlere, “İnsan
eşref-i mahlûkattır derdi babam
” sözleri ile başlayıp ; “eşref-i mahlûkat nedir bildim.” sözleri ile biten AMENTÜ şiirini okumanızı öneririm. Hatta kesinlikle bu şiiri İsmet ÖZEL‘den dinlemelisiniz.


SEVDA SÖZLERİ

 

Sıradaki şairimiz ise Cemal SÜREYA… Yapıtının ismi ise SEVDA SÖZLERİ. Edebiyatımızda geniş bir hayran kitlesine sahip olan Cemal SÜREYA, bahse konu kitapta tüm şiirlerini toplamıştır. Kitap 7 bölümden oluşmaktadır. Sırasıyla bu bölümler şöyledir : ” ÜVERCİNKA, GÖÇEBE, BENİ ÖP SONRA DOĞUR BENİ, UÇURUMDA AÇAN, SICAK NAL, GÜZ BİTİĞİ, KALANLAR”. Birçok gazete ve dergide şiirler yazan Cemal SÜREYA ilk şiirini 1953 yılında “MÜLKİYE” dergisinde yayımlamıştır. Şair şiirlerinde genel olarak aşk, özlem gibi konuları işlemiştir. İmgelemeleriyle de ne kadar güçlü bir kalem olduğunu herkese göstermiştir. İkinci Yeni hareketinin önde şairlerinden olan Cemal SÜREYA, şiiri hayatın merkezi olarak görür. Ona göre “Şiir hayatın köpüğüdür.” Son olarak Cemal SÜREYA’nın “ÜVERCİNKA” ve “YAZMAM DAHA AŞK ŞİİRİ” isimli şiirlerini okumanızı tavsiye ediyorum.


NOT: BU LİSTEDEKİ KİTAPLAR KENDİ BEĞENİM ÇERÇEVESİNDE OLUŞTURULMUŞTUR!

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here