Ölmeden Önce Okunması Gereken 10 Kitap

1
22
Ölmeden Önce Okunması Gereken 10 Kitap
Ölmeden Önce Okunması Gereken 10 Kitap

1. Şeker Portakalı

“Daha çok anlat,” dedim.
“Hoşuna gidiyor mu?”
“Çok. Elimden gelse, seninle sekiz yüz elli iki bin metre hiç durmadan konuşurdum.”
“Bu kadar yola nasıl benzin yetiştiririz?”
“Gider gibi yaparız.”

Portekizli yazar Jose Mauro de Vasconcelos’un yazdığı günün birinde acıyı keşfeden bir çocuğun öyküsüdür Şeker Portakalı. Zeze’nin büyük kalbinden ve sınırsız bir hayal gücünden oluşan bu güzel kitap herkesin kalbinde ve kütüphanesinde mutlaka yer edinmeli.

2. Küçük Prens

Senin oradaki insanlar, dedi Küçük Prens, bir bahçenin içinde binlerce gül yetiştiriyorlar ama yine de aradıklarını bulamıyorlar. Aslında aradıkları tek bir gülde, ya da bir damla suda bulunabilir. Ama kördür gözler. İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman gerçekleri görebilir.

Fransız yazar Antoine de Saint Exupery’nin yazdığı, gezegenini ve çok sevdiği gülünü bırakıp, yetişkinleri anlamak ve başka yerleri keşfetmek için seyahate çıkan Küçük Prens’in anılarını anlatıyor. Bu sevimli ama bir o kadar hüzünlü dostumuz hepimizin okuması gereken dersler veriyor bizlere.

3. Sefiller

 

“Az da olsa, emeğiyle kazandığı para ona iki önemli şey öğretmiştir: Özgürlüğü ve onuru”

Victor Hugo’nun Dünya Klasiklerinden olan kitabı Sefiller mutlaka her insanın okuması gereken bir klasik.

 

 

4. Kürk Mantolu Madonna

“Kaybedilen en kıymetli eşyanın, servetin, her türlü dünya saadetinin acısı zamanla unutuluyor. Yalnız kaçırılan fırsatlar asla akıldan çıkmıyor ve her hatırlayışta insanın içini sızlatıyor.”

Sabahattin Ali’nin ölümsüz eseri Kürk Mantolu Madonna, Raif Efendi ve Maria Puder arasındaki naif ve güzel aşkı aynı incelikle ve kendine has o güzel akıcılığıyla anlatmıştır. Bu kitabı bir kere de olsa okumalısınız.

 

5. Aylak Adam

“Konuşmam yetmiyormuş gibi düşünmeye de başladım. En kötüsü buydu. Çoğu insanlar gibi düşünmeden konuşsaydım kimse bir şey demeyecekti ama ben düşündüğümü söylemeye kalktım.”

Yusuf Atılgan’ın şaheseri Aylak Adam, her şeye ve herkese karşı bir adam olan C.’nin hiç vazgeçmeden aradığı diğer yarısı B.’yi anlatan bir öykü. Okumalı ve yüreğinize kazımalısınız.

 

 

6. Sineklerin Tanrısı

“Demek istediğim şu… Bizden başka canavar yok belki.”

William Golding’in Nobel Edebiyat Ödülünü aldığı insan doğasını acımasız gerçeklerle anlatan kitabı, bir atom savaşı sırasında ıssız bir adaya düşen bir grup çocuğun verdiği yaşam hikayesini anlatıyor. Toplumdaki her kesimin ve her yaşın okuması gereken bir kitap.

 

7. Suç ve Ceza

 

“Tanrının bana baş edemeyeceğim bir şey vermeyeceğini biliyordum. Sadece keşke bana bu kadar güvenmeseydi diyorum.”

Dostoyevski’nin meşhur eseri Suç ve Ceza’yı duymayan yoktur değil mi? Dünya Klasiklerinin en akla durgunluk veren bu şaheserin her kitaplıkta yeri olmalı.

 

 

8. Vurun Kahpeye

Halide Edib Adıvar’ın Kurtuluş Savaşı’mızı anlatan en güzel eserlerinden biri olan bu kitap genelde bu tarz listelerde boy göstermez. Ama benim şahsi görüşümü soracak olursanız, bu kitap her vatan evladının okuması gereken bir eser. Vatanımızı ne şartlarda, kimlere rağmen nasıl cesurca geri aldığımızı anlatan en güzel eserlerden.

 

9. Küçük Kara Balık

“Bir gün nasıl olsa öleceğim. Ölmek önemli değil. Önemli olan, yaşamımla da, ölümümle de başkalarının üzerinde etkili olabilmektir.”

Samed Behrengi’nin bir ara yasaklı olan kitabı Küçük Kara Balık’ın yaşadığı nehirden ötesini merak ederek yaptığı gezileri anlatıyor. Kara Balık herkesin kabullendiği, sorgulamaktan çekindiği şeyleri kabul etmiyor, her şeyi kendince sorguluyor ve tabiki göze batıyor.

 

 

10. Simyacı

“Peki dünyanın en büyük yalanı ne? diye sordu delikanlı, şaşkınlık içinde.

Ne mi? Hayatımızın belli bir anında, yaşamımızın denetimini kaçırırız ve bunun sonucu olarak hayatımızın denetimi yazgının eline geçer. Dünyanın en büyük yalanı budur.”

Paulo Coelho’nun klasik olarak geçen yapıtı Simyacı herkese kılavuz olacak bir kitap.

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here