Ölmeden Önce Gidilmesi Gereken 10 Yer

0

ÖLMEDEN ÖNCE GİDİLMESİ GEREKEN 10 YER


YUANYANG – ÇİN

YUANYANG Bölgesi görüp görebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesidir. Rengarenk doğası adeta tüm renkleri içinde barındırmaktadır. YUANYANG pirinç tarlalarının bu kadar dikkat çekici olmasının ilk sebebi, rengarenk tarlalarının olmasıdır. Bu renkler adeta göz dolduruyor.
YUANYANG pirinç tarlaları 3 bin steplik bir alana yayılmaktadır. Buda insanın ne kadar çalışarak güzel bir manzara çıkartabileceğinin en güzel kanıtıdır.
Aslında YUANYANG tarlalarına gerçekte “çeltik” tarlaları denmektedir. Çinliler bu tarlaları sulamak için ilginç bir teknik geliştirmiş. Suyun yukarıdan aşağıya sürekli olarak akmasını sağlamak için setler kurmuşlar ve bu sayede toprakların verimliliğini artırmışlar. Çin’in adeta sana eseri gibi duran bu topraklarını ‘UNESCO’ Dünya Kültür Mirası Listesi’ne almıştır.


GRAND PRİSMATİKSPRİNGS – ABD

Dünya’nın ilk Ulusal Parkı olarak tarihe geçmiştir. 8983 (km2) alanıyla dünyanın en büyük kaplıcaları arasında gelmektedir. Yeni Zelanda’daki ve Dominika’daki kalplıcadan sonra dünyanın en büyük 3. Kaplıcasıdır. Bu bölgeyi bu kadar önemli kılan sadece kaplıca ve büyüklüğü değil aynı zamanda bulunduğu ortamdaki adeta gökkuşağını anımsatan renk cümbüşüdür. Buraya Prizma denmesinin sebebi, renklerin prizma üzerinde kırılıp suya renk vermesidir. Derinliği 50 m çapı yaklaşık 90 m olan bu alana neredeyse girilmesi imkansızdır. Amerika’da belli başlı buraya gelmek isteyenler için turlar düzenleniyor. Kendinizi birazda olsa dünyada değilmiş gibi hissetmek istiyorsanız, gidilmesi gereken başlıca yerlerden biri.


BEŞ ÇİÇEK GÖLÜ – ÇİN

Güneybatı Çin’de bulunan ve Tibet Platosu üzerinde yer alan Jiuzhaigou Ulusal Parkı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.Ayrıca eşsiz manzaralara sahip olan bu yer, sayısızca göl ve şelalelere ev sahipliği yapmaktadır.Bu göller ve şelaleler arasında en ilginç olanı ise “Beş Çiçek Gölüdür.”Etrafı dağlarla çevrili olan bu gölün derinliği 5 metredir.Ancak; su o kadar berraktır ki suyun en dibi rahatça görünmektedir. Genel olarak mavi olan renk, bazı anlarda kehribar sarısı, zümrüt yeşili, koyu renkli yeşil, hafif bir turkuaz, mercanın bir tonu gibi renklerede büründüğü görüşmektedir.Beş çiçek gölünün su seviyesi hiç bir zaman değişmemiştir.Göl kışın donmaz ve bu sebeple yerel halk bu bölgeyi kutsal olarak ifade eder.Aslında donmamasının ufak bir sebebi gölün altında kaplıca olmasıdır.Buraya ulaşım otobüsle sağlanır.


ALBERTA – KANADA

Kanada’nın “Enerji Eyaleti” olarak bilinen bu yer, yüz ölçümü 638,233(km2) ‘dir.Kanada’nın ekonomisine en faydalı olan bölgesidir. Kanada’da iki dil kullanılsada, Alberta’da İngilizce konuşulmaktadır. Alberta diğer eyaletleri karşın insana daha sıcak bir gün yaşatmaktadır. Alberta’nın güçlü ekonomik yapısı petrol, gaz, tarım, ormancılık ve turizme dayanmaktadır.Bu sebeple genellikle öğrencilerin mühendislik eğitimleri bu bölgede verilmektedir. Bölgenin çeşitli güzelliği sebebiyle çeşitli spor dalları burada faaliyet göstermektedir. Eşsiz doğa manzarasıyla da fotoğrafçılık gibi eğlenceli aktiviteler yapma olanağı tanımaktadır. Eski yıllarda dinazorların bu alanda yaşadığı söylenmekte olan arkeolog içinde muhteşem bir çalışma alanıdır. Kanada’nın harika teklonojik ve düzenli işleyişi sayesinde kışı hissetmek mümkün bile değil. Kışın gezilebilicek harika yerlerden sadece bir tanesi.


CANO CRİSTALES – KOLOMBİYA

“5 Rengin Nehri” olarak bilinem Caño Cristales Nehri, “cennete doğru ilerleyen nehir” ve “dünyanın en güzel nehri” olarak da bilinmektedir. Yılın çoğu zamanında herhangi bir nehirden farkı yoktur; yeşil yosunlarla kaplı taşları ve masmavi suları vardır. Ancak nehir her yıl kısa bir süre için çiçek açar ve gökkuşağının tüm renklerini içerisinde barındırır.
Kolombiya’nın yağışlı mevsimi boyunca su hızlı ve derinden akar, nehrin dibini karartarak belirginsizleştirir. Böylece nehirdeki yosunlar ihtiyaç duydukları güneş ışınlarını alamazlar. Kurak mevsim boyunca ise nehirdeki yaşamı besleyecek kadar su bulunmaz. Ancak yağışlı ve kurak mevsim arasında öyle bir dönem vardır ki, su seviyesi olması gerektiği gibidir, onlarca çeşit yosun ve alg müthiş bir renk çeşitliliği sergiler. Mavi, yeşil, siyah, kırmızı ve pembenin binlerce tonu nehrin üzerini kaplar. Birkaç macera perest Kolombiya turizm acentesi ziyaretçileri yakınlardaki La Macarena kasabasına uçakla götürür.
Nehrin genişliği 20 metre, uzunluğu ise 100 kilometredir. Caño Cristales’in yakınlarında yol bulunmamaktadır, bu nedenle nehre gidiş atla sağlanmaktadır.


WİSTERİA TÜNELİ – JAPONYA

Wisteria Tüneli , Kawachi Fuji Gardens‘de bulunuyor. Japonya’nın Kitakyushu şehrinde bulunan bu olağanüstü bahçe, görenleri etkisi altına alıyor.Etrafınıza baktığınızda çok güzel bir renk cümbüşüyle karşılaşıyorsunuz.Rengarenk çiçeklerin kapladığı bu yoldan hiç bıkmadan yürümek isteyeceksiniz.Burada, “Wisteria Tüneli ” adlı çiçek tünelleri bulunuyor. Dünyanın en güzel tüneli olarak geçen bu yerde bütün güzel çiçekler var. Mor, kırmızı, sarı, pembe renkleri birbirine karışıyor. Wisteria Tüneli Tokyo’dan 4 saat uzakta bulunuyor. İşte yanda götmekte olduğunuz resim bu muhteşem manzara.


PEMBE GÖL – AVUSTRALYA

Batı Avustralya Goldfields Esperance bölgesi içinde bulunan Pembe göl aslında bir tuz gölüdür. Çilekli süt rengindeki bu göl dünyadaki tüm göller arasındaki en şehvetli göldür. Bu göl 3 (km2) uzunluğunda ve sınırları güney sahillerine kadar dayanmaktadır. Yulsrdan bakıldığında parlak bir yüzeye sahip olan bu bölge adeta bir pastanın kremasını andırmaktadır. Avustrralya ormanlarında bulunan bu göl adeta ormana ışık vermektedir.Göl aslında renk olarak her zaman pembe değil ama suyun tipik rengi, yeşil Dunalielle Salina isimli su yosunu, Salabacterium cutirubrum ve yüksek oranda karides yoğunluğunun sonucu olarak değişmektedir. 245 dönüm bir alana yayılan renk cümbüşünün rengi kalıcıdır.


TUNNEL OF LOVE – UKRAYNA

Dünyada gidilmesi gereken en güzel yerlerden bir tanesi daha, Ağaçların sanki birlikte çalıştığı bir iş haline dönmüştür.Dev gibi ağaçların sarmaladığı bu tünel Kleven, Ukrayna‘da bulunuyor. Ağaçtan ve sarmaşıktan oluşan bu tren yolu, çiftler tarafından sıklıkla ziyaret edildiğinden “Aşk Tüneli” olarak adlandırılıyor.


BLEU LOGOON HOT SPRİNGS – İZLANDA

Volkanik aktiviteye bağlı olarak doğal olarak sıcak olan, silika ve sülfür içeren bu jeotermal kaplıcanın suyunun sıcaklığı 40 derece.Karlı günlerde bile bu sıcacık sularda sağlık kürleri alan çok sayıda turist bu kaplıcayı ziyaret ediyor.Genellikle kışın ziyaret akımına uğrayan bu yer etrafı karlı dağlar olmasına rağmen sıcacık bir suyu içinde bulunduruyor. Ulaşım otobüsle sağlanmaktadır.


ICE CANYON – GRÖNLAND

Büyük ada, birçok pitoresk siteye sahip olduğu için ziyaret etmek için harika bir yer. Buz Kanyonu, etkileyici bir buz yapısı ve Grönland’da en çok ziyaret edilen nokta. Kanyon 30-40 metre derinliğe ulaşmaktadır. Erime noktasındaki buzdağından gelen su, kanyonun içinden geçen ve göz alıcı manzara eklemek için turkuaz nehirleri oluşturur. Hava, Mayıs ve Temmuz aylarında o kadar güzel ki, ülkeyi ziyaret etmek için en iyi zaman olabilir.


 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here