Ölmeden Önce Bir Gidin! İşte Sizlere Dünyanın 10 Güzel Şehri…

0
Ölmeden Önce Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Güzel Şehir
Ölmeden Önce Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Güzel Şehir

Birazdan göreceğiniz şehirlerin her birine de bu dünyadan ayrılmadan mutlaka uğramalısınız!

1. Rio da Janeiro

Rio da Janeiro

Amerika kıtasının en güzel şehirlerinden olan Rio, deniz kıyısına yapılmış bir sanat eseri gibidir. Dağlar, ırmaklar ve orman manzarayı tamamlar. Rio 16‘ıncı yüzyılda kuruldu ve o tarihten bu yana hızla büyüyor. Samba dansı, plajları ve karnavallarıyla ünlü olan bu şehir mutlaka listenizde yer almalı.

2. Paris

Paris

Kibirli, uyumlu, dengeli… Bu üçü bir arada olur mu demeyin, Paris’te oluyor. Paris güzelliği, şıklığı ve gösterişi hemen her zerresinde hissettiriyor. Işık, aşk ve moda şehri olarak anılması boşuna değil. Aşık olmak için tasarlandığı ortada. Gittiğiniz her yerde bir fincan kahve ya da çayınızı elinize alıp şöyle bir bakın etrafa… Çoktan aşık oldunuz bile!

3. Venedik

Venedik

Taraçaları, gondolları, maskeleri ile güzel bu şehir. Dünyanın en romantik Kanallar Şehri, yaz aylarında her zamankinden daha güzel. Bir yandan köprüler ve dar sokaklardan yürürken, bir yandan buzlu limon ve naneli frappenizi tattığınızı hayal edin. Bu şehri keşfetmenin en iyi yolu kendinizi akışa bırakmak, mümkünse bırakın rehberinizi, birkaç saatliğine kaybolun.

4. Roma

Roma

Birçoklarına göre Roma, Ölümsüz Şehir’dir. Şehirler de insanlar gibi, doğar, büyür ve ölürler. Ama Roma’da zaman başka türlü hissedilir. İşte bu yüzden bu şehir ölümsüz zannedilir. Attığınız her adımda, gördüğünüz her binada klasik ve modern zamanların izlerini yan yana göreceksiniz. Sanki bir şehirde değil, zamanda yolculuk ettiğiniz hissine kapılacaksınız. Ama kapılmayın buna, gözünüzü açık tutup iyi bir pizzacıda duraklamayı da ihmal etmeyin.

5. Santorini

Santorini

Dünyanın en güzel Mavi-Beyaz Şehri. Yunanistan’ın, kayıp şehir Atlantis’in kalıntısı olduğu düşünülen volkanik takımadaları üzerine kurulmuş bu şehri işte böyle adlandırılıyor. Santorini hakkında kesin olarak bildiğimiz tek şey var: Muhteşem bir coğrafyaya, fevkalade güzellikle bir mimariye ve dünya güzeli gün batımlarına sahip olduğu. Şehri motosikletle keşfedin, hakikaten çok seveceksiniz.

6. Londra

Londra

Havadaki büyüyü hissediyor musunuz? İngiliz zarafeti bu şehre nakış gibi işlenmiş. Bir yanda asalet, diğer yanda özgür ruhlu Camden Town, fantastik Covent Garden  ve kozmopolitan kültürüyle terbiye edilmiş koca bir şehir. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir dükkan: Ben’s Cookies. Bunu atlamayın, emin olun daha önce böyle bir lezzetle karşılaşmadınız.

7. Bern

Bern

Aare Nehri’nin ikiye böldüğü bu başkent, dostane görünümüyle son derece davetkar. İsviçre’nin özgün peynir ve iyi şaraplarını tadabileceğiniz onlarca uyumuyla sizi bekliyor. Ortaçağı hatırlatan mimari ve kaldırımlar da cabası.

8. New York

New York

Hepimiz New York’u filmlerden tanırız. New York’a gitmek çoğu zaman bir film setine konuk olmak gibidir. Times Square, Chrysler Binası, Rockefeller Merkezi, Broadway… Bu şehri anlatmaya kelimeler yetmez. New York’ta dolaşırken .(başka şekilde ifade edelim lütfen) Zaten birkaç saat sonra bu duruma alışacaksınız. Merkez İstasyona mutlaka uğrayın, oradaki Junior’s’ta bir dilim cheesecake yiyin, pişman olmayacaksınız.

9. Prag

Prag

Yüz Kuleli Şehir Prag’ı unutmamalı. Bohemia bölgesinin baş kenti olan Prag’a gitmek bir masal dünyasının kapısını aralamak gibi. Sanki her kule bir prensesi saklıyor içinde. Dikkatli olun: Dükkanlar çok çekici, cazibeye kapılmak işten değil, planladığınız bütçenin üzerine çıkmayın.

10.İstanbul

İstanbul… 2 kıtanın incisini sona bıraktık. Neden mi? İstanbul’u anlatmaya kelimeler de yetmez vaktimizde… Dünyanın medeniyet merkezi… Bunca yıllık tarihiyle yıllardır kültür başkentliği yapan bu şehir ölmeden dünya gözüyle görülmesi gereken yerlerden uzun lafın kısası…

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here