Okyanus Aşırı İlk Telefon Görüşmesi

0
92

Bu günlerde birçok işlevi bir arada yapabilen insanlık için vazgeçilmez bir yeri olan telefonların günümüze gelene kadar çok fazla yenilikler eklenerek günümüzdeki halini aldığını biliyoruz.

Alexander Graham Bell 7 Mart 1876 tarihinde günümüzde artık akıllı olan telefonların atası olan ilk telefonu icat etti ve patentini aldı. Ancak bu bugün konumuz telefonun icadı kadar başka büyük bir devrimdi.Telefon icad edildiği ilk yıllarda Alexander Graham Bell ve asistanı Watson’un 3 km. mesafeden yaptığı telefon görüşmesi çok büyük bir başarıydı.Ancak mesafe çok kısaydı ve insanlık gözünü daha yükseklere dikmişti.

 

Bundan 91 yıl önce takvimler 7 Ocak 1927 tarihini gösterdiğinde insanlık sonu hiç gelmeyecek hedeflerinden birini başarmanın heyecanı içindeydi. New York’dan Londra’ya yapılan telefon görüşmesi ilk deniz aşırı telefon görüşmesi olmuştu. Günümüzdeki özelliklerine bakılırsa pek de büyük bir olay gibi görünmese de o zamanın şartları altında yapılan bu görüşme akıl sınırlarını zorlar derecedeydi.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here