Oktay Kaynarca Aslında Kimdir ?

0
Oktay Kaynarca

Oktay Kaynarca, 27 Ocak 1965 tarihinde Malatya' da doğmuştur. Annesi ve babasının Almanya' da çalışmasından dolayı Almanya' da olan Kaynarca; 5 yaşında iken babası ve yengesini (amcasının eşi) Almanya' da gerçekleşen bir trafik kazasında kaybetmiştir. Amcası ve annesi ise bu kazadan sonra evlendirilmiştir. Bu gerçeği ise uzun bir süre sonra öğrenmiştir.

 

Hepimiz, “Çakır” olarak tanıdık aslında onu. Gözlerinden aldığı ismi ile kazındı aklımıza. Birçoğumuz özendik o dediğim dedik tavrına. Türk dizi Dünyası’ na “Süleyman ÇAKIR” olarak vermiş olduğu hizmet, üzerinden yıllar geçmiş olsa da unutulmadı. Hala bir yerlerde rast gelindiği zaman oturup eskiden olduğu gibi izledik onu.

Oktay Kaynarca, 27 Ocak 1965 tarihinde Malatya’ da doğmuştur. Annesi ve babasının Almanya’ da çalışmasından dolayı Almanya’ da olan Kaynarca; 5 yaşında iken babası ve yengesini (amcasının eşi) Almanya’ da gerçekleşen bir trafik kazasında kaybetmiştir. Amcası ve annesi ise bu kazadan sonra evlendirilmiştir. Bu gerçeği ise uzun bir süre sonra öğrenmiştir.

 

 

 

Oktay Kaynarca, 27 Ocak 1965 tarihinde Malatya' da doğmuştur. Annesi ve babasının Almanya' da çalışmasından dolayı Almanya' da olan Kaynarca; 5 yaşında iken babası ve yengesini (amcasının eşi) Almanya' da gerçekleşen bir trafik kazasında kaybetmiştir. Amcası ve annesi ise bu kazadan sonra evlendirilmiştir. Bu gerçeği ise uzun bir süre sonra öğrenmiştir.

Eğitim hayatına İstanbul’ da  başlasa da Hopa Lisesi’nden mezun oldu. Otomotiv fabrikasında elektrik işçisi olarak çalıştığı sırada konservatuvar sınavlarına giren Kaynarca, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümünü kazanarak; eğitimine devam etti. İlk oyununu Ege Tiyatrosu’nda, “Duvarların Ötesi”nde adlı oyunda oynadı. Konservatuvar okuduğu zamanlar içerisinde de TRT’ de “Gençler Dizisi”nde oynadı. Oyunculuk hayatına bura da; 1989 yılında başlamış oldu aslında. Fakat para kazandığı ilk oyunculuğu, Gençler Dizisi’nden sonra Ali Atik ve Ayşegül Atik’ le birlikte oynamış olduğu müzikal bir oyundu. 1994 yılına kadar Tiyatro alanında oynamaya devam etti, Kaynarca. Bu süre zarfında “Zuhal Olcay, Haluk Bilginer, Ahmet Levendoğlu ve Celal Perk” gibi oyuncularla da oynayarak tiyatro serüvenini noktaladı. Son oyunu olan “Derin Bir Nefes Al” oyunu ile “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

 

 

 

Tiyatroyu noktaladıktan sonra TV filmleri, diziler ve seslendirmeler ile devam etti. Türkiye' de ismini duyurduğu dizide ise ; "İstanbul'da bir mafyayı babasını canlandırdığı ve giderek büyük işler yapıp, adından çok söz ettiren, evli ve 2 çocuklu "Süleyman Çakır" karakteriydi. 43. bölümde Halit isimli karakter tarafından vurularak, 45. bölümde diziye veda etmiştir. Birçok insan tarafından büyük beğeni ve imrenerek izlendiği diziden ayrılması da, dizi sevenlerin şaşkınlığına ve üzülmesine yol açmıştır. O kadar ki; cenaze töreni düzenleyenler ve anma yapanlar bile olmuştur. Bu büyük kapsamlı ve büyük kadrolu projede, yaptığı rollerle çok iyi tanınmış ve Tiyatroyu noktaladıktan sonra TV filmleri, diziler ve seslendirmeler ile devam etti. Türkiye’ de ismini duyurduğu dizide ise ; “İstanbul’da bir mafyayı babasını canlandırdığı ve giderek büyük işler yapıp, adından çok söz ettiren, evli ve 2 çocuklu “Süleyman Çakır” karakteriydi. 43. bölümde Halit isimli karakter tarafından vurularak, 45. bölümde diziye veda etmiştir. Birçok insan tarafından büyük beğeni ve imrenerek izlendiği diziden ayrılması da, dizi sevenlerin şaşkınlığına ve üzülmesine yol açmıştır. O kadar ki; cenaze töreni düzenleyenler ve anma yapanlar bile olmuştur. Bu büyük kapsamlı ve büyük kadrolu projede, yaptığı rollerle çok iyi tanınmış ve sevilmiştir.

 

 

Birçok dizi ve filmde rol alsa da; Kurtlar Vadisinden sonra sonra en uzun süreli diğer bir dizisi “Yavuz” isimli bir baş komiser karakterini canlandırdığı “Adanalı” dizisidir. Adanalı dizisi haricinde oynamış olduğu diziler uzun soluklu olmasa da projelerine devam etmiştir. Kaynarca, iki sezon oynadığı dizi sonrasında, yine TV Program Sunuculuğu, diziler ve filmlerde rol almıştır. 50′ ye yakın dizi, filmde rol alan usta oyuncu, “Hızır Çakırbeyli” karakterini canlandırdığı baş rolü ile Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz adlı dizide oynamaktadır.

Kurtlar Vadisi dizisinden 1 yıl önce, 2002 yılında evlendiği ve bu dizide birlikte rol aldığı, ünlü oyuncu Özgü Namal ile 2008 yılında ayrılmışlardır. Aradan 4 yıl geçtikten sonra 2012 yılında evlendiği Melek Angun’ dan da şiddetli geçimsizlik sebebi ile bir yıl sonra ayrılan Kaynarca, şu an bekardır.

Canlandırmış olduğu karakterlere vermiş olduğu hayat ile işini ciddiye alarak, güzel işler yaptığını ortaya koyan ünlü oyuncu, özel hayatında ki renkli kişiliği ile de konuşulmaktadır.

 

Oynamış olduğu Sinema ve TV filmleri;

➡ 1990 –  Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (Yardımcı Oyuncu)
➡ 1994 –  Yengeç Sepeti (Yardımcı Oyuncu)
➡ 1995 –  Bir Kadının Anatomisi (Yardımcı Oyuncu)
➡ 1999 –  Can Dostum (Başrol)
➡ 2000 – Yarın Geç Olmayacak (Başrol / Yapımcı)
➡ 2001 – Deli Yürek: Bumerang Cehennemi (Yardımcı Oyuncu)
➡ 2002 – Abdülhamit Düşerken (Yardımcı Oyuncu)
➡ 2004 – Kalbin Zamanı (Başrol)
➡ 2007 – Beynelmilel (Yardımcı Oyuncu)
➡ Sıfır Dediğimde (Başrol)
➡ Sis ve Gece (Yardımcı Oyuncu)
➡ 2008 – Alia (Başrol / Yapımcı)
➡ Hoş çakal Güzin (Başrol)
➡ 2011 –  Çanakkale Ruhu (Başrol)

Oynamış Olduğu Diziler ve Program Şovları;

➡ 1989 – Gençler (Başrol)
➡ 1999 – Köstebek (Başrol / Yapımcı)
➡ 2001 – Yeditepe İstanbul (Başrol)
➡ Tek Celse (Başrol)
➡ 2002 – Bayanlar Baylar (Başrol)
➡ Lahmacun ve Pizza (Başrol)
➡ 2003 – Esir Şehrin İnsanları (Yardımcı Oyuncu)
➡ 2003 – Kurtlar Vadisi (Başrol)
➡ 2004 – Aşkımızda Ölüm Var (Başrol)
➡ Aşk Olsun (Yapımcı (Kendisini oynamıştır.))
➡ 2006 – İlk Aşkım (Başrol)
➡ 2007 – Geniş Zamanlar (Başrol)
➡ Kuzey Rüzgarı (Başrol)
➡ Anlat Bakalım (Sunucu)
➡ 2008 – Kardelen (Başrol)
➡ Kırmızı Işık (Yardımcı Oyuncu)
➡ Sen Harikasın (Konuk Oyuncu)
➡ 2008 – Adanalı (Başrol)
➡ 2010 – Yahşi Cazibe (Konuk Oyuncu)
➡ Türkünü Söyle (Sunucu)
➡ Salı Sefası (Sunucu)
➡ 2009 – Bahar Dalları (Yardımcı Oyuncu)
➡ 2011 –  Nuri (Başrol)
➡ Sakarya Fırat (Yardımcı Oyuncu)
➡ 2012 – Ustura Kemal (Başrol)
➡ 2013 – İnadına Yaşamak (Başrol)
➡ 2014 – Kardeş Payı (Konuk Oyuncu)
➡ Vay Arkadaş (Sunucu)
➡ 2015 – Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz
Almış Olduğu Ödüller;
➡ 1994- Altın Portakal Film Festivali / En İyi Yardımcı Oyuncu (Derin Bir Soluk Al)
➡ 2002- 39.Antalya Film Şenliği Festivali Ödülleri /En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Deli Yürek: Bumerang Cehennemi)
➡ 2016- R. T. G. D Medya Oscarları Ödülleri / En İyi Erkek Oyuncu (Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz)
➡ 2016- MGD 22.Altın Objektif Ödülleri / En İyi Erkek Oyuncu (Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz)
➡ 2016- 7.Quality Of Magazine Dergisi Ödülleri / En Quality Erkek Oyuncu (Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here