Öğretmenler’in Günü Kutlu Olsun..

0

 

Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü. Öğretmenlik çok eski bir meslek olmasına rağmen ve bu işi yükselten ve yücelten Mustafa Kemal Atatürk’e bir kez daha şükranlarımızı sunarız.. Kendisi latin harfleriyle bir çığır açarak bir Millete dilini hatırlatıp yenileyerek öğretti..Ve bügünümüze kadar olan herşey onun sayesinde onun ufuk çizgisiyle oldu..

Şimdi ki öğretmenlerin durumu maalesef iç acıcı değil..Atatürk döneminde … maaş hazırlıkları yapılırken ..

Diye söylemişti aslında eğitime bu kadar ciddi ve işi sıkı tutuyordu..Ama yıllar geçtikçe gelinen nokta artık verilen değer gözden düşürülerek itibar zedelenmesine uğruyordu. Bunun yanında eğitim sistemininde oturtulamaması öğrencilerin kaygıları eklenince kendilerine ayrı bir belirsizlik görevi düşmüş oldu..Şimdi öğrenciyi aydınlatacak öğretmenler bile sisli puslu..Bir yandan geçim kaynaklarının düşüklüğü hayatlarını 1.sırada etkilemekte, sonrasında ise eğitim ve öğrencilerin sorunları eklenmekte..

Günümüzde öğretmenlere yönelik başarı uygulamaları eklense ve ona göre ücret artışları olsa kendilerini yenileyerek yaratıcı işlere imza atılmasına neden olunabilir..Her öğretmen aynı olmadığı gibi etkinlik ve becerileride farklıdır..Bu tür uygulamalarla içlerindeki zayıf halkalarda güçlenip kuvvetli bir zincir oluşabilir, ve bu yöntemde de öğrencilere ışık olup bir fener görevi görecektir.. Milli eğitim bakalınlığının bu gibi uygulamaları olursa burdan sesimizi duymaları halinde bizde sıkıntıları ulaştırdığımız ve çözüm önerileriyle katkıda bulunmaktan memnuniyet duyarız.

Öğretmen adayı olupta atanamayanlarda ayrı bir sorundur..Bütün umutlarını öğretmenlik hayalleriyle süsleyen eğitim yılları okul bitince mecburen inşaatlarda kafelerde ilaç şirketlerinde ve bambaşka mesleklerde çalışmalarına sebep olmaktadır..Yani elimizde bolluk var kaynak varken kulanamamakta bir o kadar kötü ve acizliktir..İş sahaları oluşamıyorsa bölümler kapanmalı öğrenci alınmasa çözüm baştan konmalıdır masaya..Sonuçta öğrenci alınarak 4 yıl eğitime ücret ödeniyorsa devlette bunun karşılığını vermesi gerekir, yoksa herkes öğretmenlik yapacak diye birşey yoktur demek bu kısır sorunu çözemeyip bu işte para var yapamayız anlayaşına döner ki bu da ahlaken uygun bir davranış değildir..

Bunun yanında öğretmenlik mülakatla alınacak bir meslek değildir, siyasi olaylar işi sulandırmakta senin adamın benim adamım problemine döndüğünden sınavda alan sorularını bilen kişileri öğretmen yapılması gerekmektedir..Bu tür sorunlar çok dile getirilmesine rağmende bir çözüm gelmiyor gelemiyor..

Yaşadığımız sürece umut olacaktır..Umutlar birgün yerini gerçekleşen hayallere bırakacaktır..Bu düzenin karamsarlığı birçok atanamayan öğretmeni intihara sürüklesede bizler her zaman düşünce ve arzularımızda kuvvetli olacak birgün başarının ta kendisi olacağımızı bilmeliyiz.. Atatürk’ün sözüyle son sözümüzü söylersek; umutsuz durumlar yoktur umutsuz insanlar vardır ..

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here