Öğretmen-Öğrenci İlişkisinde Samimiyet Nasıl Olmalıdır ?

0

Bir bebek doğar ve ilk olarak ailesinden bir şeyler öğrenmeye başlar. Annesini, babasını, abisini ya da ablasını uzun süre gözlemler. Bunun sonunda da gördüklerini kendisinde uygulamaya koyar. Ağzından bir şeyler çıkarır, emekler ve en sonunda yürür. Yemek yerken ailesini izler ve yemeğini kendi başına yemeyi arzular. Tabi ki ailesinin içinde birçok şey öğrenir ama artık okula gitme zamanı gelmiştir. Bir öğretmeni, bir sınıfı ve birçok arkadaşı olacaktır. Ailesinden sonra en çok öğretmeninin dediğini yapar. Hatta bu durum bazen tersi bile olabilir. Evde annesinin dediğini yapmayan çocuk, öğretmeni ona bu durumu anlattığı zaman artık onu yapmaya başlayabilir. Bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.
Okul zamanı tatlı bir heyecan başlar aile içinde. Kalem, defter, önlük,suluk vb. Bunun dışında önemli bir sorun daha vardır. Acaba çocuğumun öğretmeni nasıl olacak ? 5 yıllık ilköğretim hayatımda 3 kez öğretmen değiştirmiş birisi olarak bu konuyu ben yazmak istedim. Evet, öğretmen çocuğuma kızar mı, çok ödev verir mi, gerçekten iyi bir öğretmen mi gibi gibi bir çok soru. Öğretmen gerçekten çok önemli. Çünkü ben ilk öğretmenimin bize ders anlatmadığını, arkadaşlarımı dövdüğünü ve sürekli dışarı çıkıp telefonla konuştuğunu bilirim. Bir Hint filmi olan “Her Çocuk Özeldir”de şöyle bir söz geçiyor.

“Hayatta en büyük mucize, küçükken iyi bir öğretmene sahip olmaktır.”

Derler ya öğretmen bazen hem anne hem babadır diye, gerçekten doğru. Çünkü çocuk öğretmenini severse tamamıyla onu rol model olarak alır.

Peki öğretmen-öğrenci ilişkisinde önemli olan faktörler nelerdir?
✓ Karşılıklı saygı ve sevgi
✓ Empati kurabilme
✓ Anlayışlı olabilme
✓ Rol model olma
✓ Etkin dinleme

Zaten öğretmenin öğrenci için rol model olduğunu söylemiştik. Bunun dışında iki taraf da birbirini güzelce dinlemeli ve varsa sorunlarını konuşarak çözmelidir.

Öğretmen öğrencilerine nasıl davranmalıdır ?
• İlk ve en önemli kural, öğrencileri arasında ayrım yapmamasıdır.
• Onlara bilginin yanında sevgi, saygı, hoşgörü, empati gibi kavramlardan bahsetmeli, birbirine karşı sevgili olmayı sınıfta bir kural haline getirmelidir.
• Öğrenci olan taraf küçükse yani ilkokula gidiyorsa ödev konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Öğretmen onların seveceği ve onları çok fazla zorlamayacak ödevler vermeli ve ödevlerin sayısı çok fazla olmamalıdır.
• Evet öğretmen onlara karşı sevgi dolu olmalıdır, fakat öğrenciler bunu kullanıp tam anlamıyla öğretmenlerinin tepesine çıkabilir. Bu yüzden de bunun dozunu iyi ayarlamalıdır.
• Öğretmenin yapmaması gereken en önemli olaydan birisi ceza ve ödül yöntemi yerine sözlü uyarı yapması ve yine öğrencileri sözleriyle motive etmesidir.
• Yapmaması gereken bir diğer durum da öğrenciler arasındaki kıyas durumudur.

Bazen anne babamız, ileriki yaşlarımızda birer arkadaşımız, sırdaşımız olan öğretmenlerimiz eminim benim ve benim gibi diğer tüm arkadaşlarım için çok değerlidir. Tabi bizler de öğretmenler için. Yıllarca birçok öğrencisi olan o güzel insanları hiçbir zaman unutmamalı, her zaman onları ziyaret etmeye çalışmalıyız. Çünkü onlar bizim bir birey olmamız için ailemizle birlikte en çok uğraşanlardır. Yani tam anlamıyla bizi hamur olarak alıp, şeklimizi ailemizle ve içimizde olan yetenekle birlikte vermişlerdir.

Her Çocuk Özeldir:

Şimdi size öğretmen ve öğrenci ilişkisi nasıl olmalıdır sorusunu en güzel şekilde cevaplayan ve gerçekten çok etkileyici bir film olan Her Çocuk Özeldir’den bahsetmek istiyorum.
2007 yılında vizyona giren ve tüm dünyayı etkileyen filmde disleksi yani öğrenme bozukluğu olan Ishaan, diğer arkadaşları gibi hemen öğrenememekte ve hastalığının farkında olmayan yakınları da onun çok tembel bir çocuk olduğunu düşünmektedirler. Bu yüzden onu yatılı bir okula verirler. Bu okulda Ishaan’ın tüm hayatı değişecek ve yeteneklerinin farkına varan kişi resim öğretmeni Ram Shankar olacaktır.

Gerçekten çok etkileyici olan ve öğrenci-ögretmen ilişkisini en iyi şekilde yansıtan bu filmin yönetmeni Aamir Khan ve Amole Gupte‘dir. Yine aynı şekilde resim öğretmeni rolünde olan kişi Aamir Khan‘dır. Öğrenci Ishaan ise Darsheel Safary‘dir.

Öğrenci -Öğretmen Arasındaki KODİYALOGLAR:
Evet, öğretmen ve öğrenci arasında çok iyi bir ilişki olmalıdır saygı ve sevgiye dayalı ama bazen bu ilişkide komik durumlar meydana gelebilir. İki tarafın da güldüğü, artık klasikleşmiş olan.. İşte bu güzel yazının altına birkac tane diyalog bırakıyorum. Bir öğretmen adayı olarak benim de eminim başıma böyle şeyler gelecektir. Bazen öğrencinin, bazen de öğretmenin hazırlıksız yakalandığı zamanlarda oluşur çünkü bu konuşmalar. ??

✓ Öğrenci okulun bitmesine yakın, devamsızlığın son demlerinde sınıfa gelir. Öğretmen:
-Oğlum sen bu sınıfın öğrencisi misin? Bu sınıfta mıydın?
Öğrenci:
-Hocam ben de sizi ilk kez görüyorum.

✓ Öğrenci : Hocam İngilizce dışarı çıkabilir misin ne demek ?
Öğretmen : You can go outside.
Öğrenci : Eyvallah hocam. ( Dışarı çıkar.)

✓ Öğretmen sınıfta bir hız problemini tahtaya yazmaktadır.
Öğretmen: Bir araç A şehrinden B şehrine 100 km hızla gitmektedir.
Remzi Efendi: Cık cık, hayvan gibi kullanıyorlar.
Öğretmen: Remzi Efendi sen işine bak
Remzi Efendi: Gideceğim zaten. C şehrinden annemler gelecek.

✓ Öğrenci: Öğretmenim ben size aşık oldum.
Öğretmen: Hah işte kompozisyonunda bunu yaz. El yazısıyla en az 10 sayfa.
Öğrenci: Aşk çok ıstıraplıymış lan.

✓ Öğretmen: Kanuni’den sonra tahta kim geçti?
Avukat: Sakın bu soruya cevap verme Ömer.
Öğrenci: Üzgünüm öğretmenim, avukatım geldi.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk:

 Öğretmen ve öğrenci ilişkisinden bahsedip de başöğretmenimiz olan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsetmezsek olmaz. Biliyoruz ki o hem iyi bir komutan, hem bir cumhurbaşkanı hem yazar hem de bir öğretmendir. Mustafa Kemal insanların öğrenmesi, okuması ve kendini geliştirmesi için çok yardımcı olmuş, harf inkılabını gerçekleştirmiş, millet mektepleri açmıştır. Öğrenciler ile arası daima iyi olmuştur. Herkes tarafından bilinen bir anısını anlatıp, öğretmenler ile söylediği sözler ile yazımı bitireceğim. 

“Bir gün Atatürk’ün yolu bir köy okuluna düştü. Bu okulda tek bir sınıf vardı ve o sınıfın da genç bir öğretmeni vardı. Genç öğretmen o gün sınıfta ders anlatıyordu. Ulu önder, sınıftan içeri girince genç öğretmen ona saygısından masasını terk etti. Bunun üzerine Atatürk, “ Hayır, yerinizde oturunuz ve dersinize devam ediniz. Eğer izin verirseniz biz de sizden faydalanmak isteriz. Sınıfa girdiği zaman, Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir. “ dedi.

Atatürk’ün Öğretmenler ile ilgili Sözleri:

1. “Öğretmenler!
Yeni nesli, Cumhuriyet’in özverili öğretmen ve eğitmenleri, sizler yetiştireceksiniz; yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin yeteneğiniz ve özveriniz derecesiyle uygun olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu kalite ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir. Sizlerin, seçkin görevinizin yerine getirilmesine büyük özveriyle varlığınızı vereceğinize hiç şüphe etmem.”


2. “Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ordusudur.”
3. Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.”
4. “Bir topluluk ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır. Onlardır ki, toplumu gerçek bir ulus hâline getirirler.”
5. “Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir.”

İyi öğrenciler ve iyi öğretmenlerle karşılaşmanız dileğiyle.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here