ODTÜ’nün Temeli Atıldı.

0
Adını dünya üniversitelerine yazdırmış, sıklıkla duyduğumuz, öğrencileri bilimsel, sosyal ve politik anlamda oldukça iyi hazırlayan,üniversite denen kurumun gereğini hakkıyla veren bir üniversite ODTÜ..  15 Kasım 1956 tarihinde zamanın Türkiye Cumhuriyeti başbakanı Adnan Menderes ve Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker tarafından Ankara'da kurulan bir devlet üniversitesidir. 2009 yılına kadar 90.000'in üzerinde mezun veren üniversitenin, eğitim dili İngilizcedir.

Adını dünya üniversitelerine yazdırmış, sıklıkla duyduğumuz, öğrencileri bilimsel, sosyal ve politik anlamda oldukça iyi hazırlayan,üniversite denen kurumun gereğini hakkıyla veren bir üniversite ODTÜ..  15 Kasım 1956 tarihinde zamanın Türkiye Cumhuriyeti başbakanı Adnan Menderes ve Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker tarafından 2 Ekim 1957 yılında Ankara’da temeli atılan bir devlet üniversitesidir. 2009 yılına kadar 90.000’in üzerinde mezun veren üniversitenin, eğitim dili İngilizcedir.

ODTÜ bundan 59 yıl önce 15 Kasım 1956‘da Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü adıyla kuruldu. Başlangıçta mimarlık ve planlama eğitimi verecek bir teknoloji enstitüsü olması planlanan okul, o yıl 2 yabancı ve birkaç Türk öğretmenden oluşan bir eğitim kadrosuyla açılmıştı. Ardından enstitü, Orta Doğu’nun en büyük teknik üniversitesi konumuna getirilmek üzere bir “üniversite” kimliğine kavuştu.

Üniversitenin hedefi toplumsal iletişimin en hat safhada olup insanların daha rahat bir hayat sürmesini sağlamak, kültürel,ekonomik,bilimsel ve teknolojik gelişim için bilgiye ulaşmak. Bilginin önemini kavratabilmek, uygulamak, yaymak. Bilgilerle donatılmış bireyler yetiştirmektir.Temel ilkeleri bilimsel yaklaşım,akademik özgürlük,disiplinler arası yaklaşım, yaşam boyu eğitim, öğrenciye destek, toplumla iletişim ve katılımcı yönetimdir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here