O Bir Efsanevi Lider Dalai Lama (Tenzin Gyatso)

0

 

Tenzin Gyatso, on üçüncü Dalai Lama Thubten Gyatso’nun reenkarnasyonu olarak 1935 yılında Kuzey Tibet’te dünyaya gelmiştir. Dalai Lama, yedi çocuklu bir ailenin beşinci çocuğuydu. Çiftçi bir aileden geliyordu ve ailesi geçimini karşılamak için arpa, buğday ve koyun yetiştiriyordu. Doğum yeri olan Taksterde o yıllarda sadece yirmi aile yaşıyordu.

On üçüncü Dalai Lama Thubten Gyatso’nun 1933 yılında ölmesinin ardından, Tibetli rahipler yeni Dalai Lama’yı aramaya koyulmuşlardır. Budist rahipler, Dalai Lama‘nın yeri hakkında tabiattan bazı işaretler alıyorlardı. Bunlar: gökyüzündeki tuhaf biçimli bulutlar, duvardaki yosunların şekiller, Thubten Gyatso’nun mumyalanmış cesedinde meydana gelen değişiklikler… gibi çeşitli işaretlerdi. Tüm bu işaretler onları, Dalai Lama‘yı Kuzey Tibet’e aramaya yönlendirdi. İki yıl sonra yeni Dalai Lama bulunmuştur.

Tabii ki Dalai Lama Tenzin Gyatso‘nun gösterdiği bazı mucizeler, onun gerçek Dalai Lama olduğunu kanıtladı. Örneğin, Tenzin Gyatso‘nun ana dilinin Çince’nin bir lehçesi olan Xining dili olmasına rağmen, rahipler onu bulduğunda onlarla Tibetçe’nin Lhasa lehçesiyle konuşması bu mucizelerden biriydi. Budist rahipler, küçük çocuğun bir önceki hayatıyla ilgili anlattıkları karşısında onun on üçüncü Dalai Lama Thubten Gyatso’nun reenkarnasyonu olduğuna emin oldular. Tenzin Gyatso dört yaşındayken – 1939 yılında – ailesinden alınıp Tibet’in başkenti Lhasa’ya götürüldü. On beş yaşına gelince resmi olarak Tibet’in ruhani ve siyasi lideri olmuş oldu..

Dalai Lama altı yaşından itibaren çok özel olarak eğitilmeye başlanmıştır. Yirmi dört yaşına geldiğinde “Geshe Lharampa” derecesiyle Budist felsefe doktorası aldı. Yirmi beş yaşındayken birden fazla manastır üniversitelerinden ayrı ayrı dersler aldı. Otuz kadar öğretmen onu mantık konusunda ve otuz beş farklı öğretmen de manastır disiplini ve Budist metafiziği konusunda sınava tabi tutup, Dalai Lama, bütün sınavlarını çok yüksek başarıyla tamamlamıştır.

Ömrünün tamamını Tibet’in özgürlüğü için barışsever bir mücadeleyle geçiren Dalai Lama, bu sebeple 1989 yılında Nobel Barış Ödülü’nü almaya hak kazandı ve adını Sovyetler Birliği’nin dağıldığı, yeni dengelerin oluşmaya başladığı “yeni dünyaya” duyurmuş oldu..

Dalai Lama aynı zamanda çok iyi bir gezmen olup, Dünya’nın her bir yanına politik ve dini liderlerle görüşmek için gider. Bu kadar çok gezmesiyle ilgili şöyle der: “Dünya’yı gezip farklı renkte, kıyafette ve dinde insanları gördükçe şunu farkettim ki aslında tüm insanlar birbirlerine benziyor. Onların sahip olduğu farklılar yüzeysel farklılıklardır. Bütün insanlar sonuçta aynı şeyi arzu ediyorlar. Mutlu olmak ve ızdırap çekmemek…” – Dalai Lama

Çeşitli dini liderlerle her daim görüşen Dalai Lama dinler hakkında son derece hoşgörülüdür. Çeşitli din ve felsefelere oldukça meraklıdır. Her fırsatta her dinin ayrı ayrı önemli olduğunu dile getirir. Batıda özellikle soğuk savaş sonrasında artan “Müslüman eşittir fundementalist; o da eşittir terorist” algılamasına kesin bir dille karşı çıkmıştır. Müslümanlığı Hintliler ve Uygur Türkleri sayesinde çok iyi bilir. Yıllardır batıyla kurduğu bağlantılar ve Avrupa ülkelerine, Amerika Birleşik Devletleri’ne sık sık yaptığı ziyaretler sayesinde Hristiyanlığı da yakından tanır. Dünyada birden fazla dinin ve felsefenin olmasıyla ilgili olarak şuna dikkat çeker:

“Her zaman şuna inanmışımdır ki tek bir felsefe veya din yerine birden çok felsefe veya dinin olması çok daha iyidir. Her insan farklı mizaçta ve dünya görüşünde olduğundan bu farklılık gereklidir. Her dinin kendine özgü fikirleri ya da yolları vardır ve bunları öğrenmek kendi inancımızı da zenginleştirir.”- Dalai Lama

Dalai Lama ile ilgili söylenebilecek başka bir şey de, onun popüler kültür endüstrisiyle arasının oldukça iyi olmasıdır. Yıllar önce Dalai Lama, Hollywood sinemasının ilgisini çekti ve başrolünü Brad Bitt’in oynadığı ve bir gerçek yaşam öyküsünün anlatıldığı “Tibet’te Yedi Yıl” adlı filmde onun çocukluğu canlandırıldı. Ayrıca, Rammstein müzik grubu 2005 yılında piyasaya sürdüğü Reise,Reise albümünde Dalai Lama adlı bir şarkı hazırlanmıştır..

 

 Bu önemli ismin sözleri, dilden dile yayılarak tüm dünyayı ve erişebildiği tüm ruhları etkilemeye devam ediyor:

1. Zamanın önünde durmak mümkün değil. Bir hata yaptığımızda, zamanı geri alıp yeniden baştan başlayamayız. Yapabileceğimiz tek şey, şimdiki zamanı iyi kullanmak.

2. Açık bir yürek, açık bir zihindir.

3. Kendi içimizde barış yapmadan dışarıyla barışı sağlayamayız.

4. Asıl hedef diğerlerinden daha iyi olmak değil, eski halinizden daha iyi olmaktır.

5. Tüm iyiliklerin kökleri, şükretmenin topraklarındadır.

6.Aradığımız sükunet ve mutluluğu sağlayacak tek şey, merhamet ve anlayıştır.

7. Mutluluk hazır bir şey değildir, sizin eylemlerinizle oluşur.

8. İnsan potansiyeli herkes için aynıdır. Eğer “Ben çok değersizim” diye düşünüyorsanız, bu yanlıştır. Kendinizi kandırıyorsunuz demektir. Hepimizin belli bir düşünce gücü var, peki o zaman sizde eksik olan ne? Eğer irade gücüne sahipseniz, değiştiremeyeceğiniz hiçbir şey yok. Kendi kendinizin efendisi sizsiniz.

9. Bir şeyin her açıdan olumsuz olması imkansız veya çok nadirdir.

10. Değişime açık ol ama değerlerini kaybetme ..

 

Öğütleri kulağımıza küpe olup, Dünya’yı sevgi ve sıcak kalpler sarması dileğiyle ..

 

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here