Norveç’ ten Önemli Buluş!

0
Norveçli analistlerden ehemmiyetli buluş!
Norveçli analistlerden ehemmiyetli buluş!

Dünya genelinde elektrikli araba teknolojilerine yatırımların çoğalması ile beraber, lityum iyon piller mevzusunda kaydolunan gelişmelerin de sıklığı çoğalıyor. Son olarak Norveçli bilim insanları, lityum iyon pillerin yararlılığını önemli miktarda arttıracak bir buluşa imzala attı.

Norveç’in Enerji Teknolojileri Departmanı IFE’nda vazifeli analistler, lityum iyon pillerin anotlarında kullanılan grafitin yerine silikon kullanmanın en faydalı yolunu bulduklarını açıkladı.

Geliştirdikleri bu yeni metodun lityum iyon pillerin gelişimi için devrim kalitesinde olabileceğine dikkat çeken analistler, grafit yerine silikon kullanmanın lityum-iyon piller için mükemmel bir potansiyel yarattığını ifade etti. Norveçli bilim insanlarının bu buluşu, elektrikli arabaların ulaşma mesafesini 965 kilometreye kadar yükseltebilir.

Saf silikon, grafitten 10 kat daha fazla kapasite sunuyor ancak kapasitesi grafite göre çok daha hızlı düşüyor. Bu meseleyi çözmeye çalışan Norveçli analistler, silikonu başka elementlerle karıştırmanın yolunu bularak bu yolda önemli bir buluşa imza attı.

Geliştirilen bu yeni silikon kullanılarak hazırlanan pil anotları, hem grafit anotlardan beş kat daha yüksek kapasiteye sahip, hem de grafit anotlar kadar istikrarlı ve uzun ömürlü.

Lityum iyon piller için devrim kalitesinde olacağını söyledikleri bu yeni metodu ticari kullanıma sunmayı hedefleyen IFE, pil üreticilerinin şimdiden bu yeni metodu test etmeye başladıklarına söyledi. 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here