Norm Ender Aslında Kim ?

0
Norm Ender Aslında Kim ?
Norm Ender Aslında Kim ?

 

Norm Ender gerçek adıyla Ender Eroğlu 1985 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Müziğe ilgisini henüz küçük yaşındayken keşfetti. Babasının plakçı olması da ona büyük bir yarar sağladı, müzikle iç içe oldu.  Babasının ona küçükken aldığı org da Ender’i müziğe daha da yaklaştırdı. Ender küçükken çok fazla okul değiştirdiğinden dolayı arkadaşlık ilişkileri pek kuvvetli olamamıştır. Okulu da henüz lise 1. sınıftayken bırakmıştır ardından psikolojik destek almıştır.

Ender ilk önce arkadaşıyla konuştu ve onun ritimleriyle sözler yazmaya başladı. Daha sonra yetersiz olduğunu düşündüğü için kendini daha da geliştirmeye başladı ve amatör kayıtlar almaya başladı. “Cartel” grubuyla tanışınca artık tamamen kararlıydı, rap yapacaktı. Ardından stüdyo kayıt çalışmalarında bulunmuştur.

2004 Yılında Akademi Türkiye adlı yarışma programına kendi parçalarını söyleyerek katılmış ve ardından finale kadar yükselmiştir. İstanbul’a gitmeye hak kazanan Ender’e jüri üyeleri pop arabesk parçaları söylemesini isteyince yarışmadan tartışmalı bir şekilde çekilmiştir.

Askerliğini yapıp geldikten sonra arkadaşı Erman ile grup kurdu. İlk yazdıkları parça ‘Eksik Etek’ adlı parça birçok genç tarafından dinlenmiş aynı zamanda çok sayıda eleştiri ( içinde geçen küfürler ve kadına şiddet ) almıştır. Günümüzde hala bu parçası dinlenmektedir. 2002 – 2009 yılları arasındaki bütün parçalarını topladı ve albüm haline getirdi. Bu çıkardığı albüm sayesinde Ender müzik listelerine girmeyi başarmıştır. Özellikle klibini çektiği  ‘Çıktık Yine Yollara’ parçası çok dikkat çekmiştir.

Ülkenin birçok yerinde konserler verdi, albümünü tanıttı. Sonra ‘Eksik Etek’ parçası internetten kaldırıldığında Ender bir süre ortalıktan çekildi. Daha sonradan büyük şirketlerle anlaşıp ortamlara geri döndü. 2017 yılında “Aura ” albümünü çıkardı.  Yeni albümünde de eski tarzından uzaklaşmıştır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here