Noel Tarihi

0
21
Noel kutsal bir dini tatil ve dünya çapında bir kültürel ve ticari olgudur. İki bin yılda, dünya genelindeki insanlar bunu dini ve laik tabiatta olan gelenek ve uygulamalarla gözlemlemektedir.
Noel kutsal bir dini tatil ve dünya çapında bir kültürel ve ticari olgudur. İki bin yılda, dünya genelindeki insanlar bunu dini ve laik tabiatta olan gelenek ve uygulamalarla gözlemlemektedir.

Noel kutsal bir dini tatil ve dünya çapında bir kültürel ve ticari olgudur. İki bin yılda, dünya genelindeki insanlar bunu dini ve laik tabiatta olan gelenek ve uygulamalarla gözlemlemektedir. Hristiyanlar Noel Günü, öğretilerinin din temelini oluşturan manevi bir lider olan Nasıralı İsa’nın doğumunun yıl dönümü olarak kutlanmaktadır. Popüler gümrükler, hediye alışverişinde, Noel ağaçlarını süslemek, kiliseye katılmak, yemekleri aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmak ve elbette Noel Baba’nın gelmesini beklemek sayılabilir. 25 AralıkNoel Günü-1870’den beri Birleşik Devletlerde federal bir tatil geçirdi.

 

Kış ortası, uzun zamandan beri dünya çapında kutlama zamanıdır. İsa adındaki adamın gelişinden yüzyıllar önce, erken Avrupalılar ışığın ve doğumun kışın en karanlık günlerinde kutlandı. Birçok kişi kış gündönümü sırasında, kışın en kötüsü onları geride bıraktığında sevindiler ve daha uzun günler ve uzun süre güneş ışığı almasını dört gözle bekliyorlardı.

İskandinavya’da Norse, Yule’yi kış gün dönümü olan 21 Aralık tarihinden Ocak ayı boyunca kutladı. Güneşin geri dönüşünü kabul ederek, babalar ve oğullar eve büyük kütükleri getirecekler, bu kütükleri ateşe vereceklerdi. Halk, yangın çıkıncaya kadar 12 gün sürebilecek kadar şölen edecekti. Norse, yangından gelen her kıvılcımın önümüzdeki yıl doğacak yeni bir domuz veya buzağı olduğunu düşünüyordu.

Aralık sonu, Avrupa’nın birçok bölgesinde kutlamalar için mükemmel bir zamandı. Yılın o saatinde çoğu sığır kesildi, bu nedenle kışın beslenmek zorunda kalmayacaktı. Birçoğu için, taze et tedarikine sahip oldukları yılın tek zamanıydı. Buna ek olarak, yıl boyunca yapılan çoğu şarap ve bira fermente edildi ve içmeye hazırdı.

Almanya’da, insanlar pagan tanrısı Oden’i kış ortası tatillerinde onurlandırdı. Almanlar, Oden’den korkuyorlardı, çünkü halkını gözlemlemek için gökyüzünde gece uçuşları yaptığına inandılar ve sonra kimlerin refah veya zarar vereceğine karar verdiler. Onun varlığı yüzünden birçok kişi içeride kalmayı seçti.

 

Kışların uzak, kuzeyde olduğu kadar sert olmadığı Roma’da Satürn’alli -yani tarım tanrısı olan Satürn’e şeref bir tatil kutlandı. Kış gün dönümüne kadar geçen hafta başlayıp tam bir ay boyunca devam eden Saturnalia , yiyecek ve içecek bol olduğu ve normal Roma toplumsal düzeni tersine döndüğü hedonistik bir zamandı. Bir ay boyunca köle usta olurdu. Köylüler kentin emrindeydi. İşler ve okullar kapatıldı, böylece herkes eğlenceye katılabildi.

Ayrıca kış gün dönümü zamanında Romalılar, Juventalia’yı, Roma’nın çocuklarını onurlandıran bir ziyafet izledi. Buna ek olarak, üst sınıf üyeleri sıklıkla 25 Aralık’ta Mithra’nın doğum gününü kutlarlar. Bu bebek tanrısı olan Mithra’nın bir taştan doğduğuna inanılıyordu. Bazı Romalılar için, Mithra’nın doğum günü yılın en kutsal günüydü.

Hristiyanlığın ilk yıllarında , Paskalyana tatil oldu; İsa’nın doğumu kutlanmadı. Dördüncü yüzyılda, kilise yetkilileri İsa’nın doğumunu bir tatil olarak tesis etmeye karar verdiler. Ne yazık ki, İncil’de doğum tarihi belirtilmiyor (Daha sonra Kutlamanın meşruiyetini  inkar etmek için Puritular işaret etti). Bazı kanıtlar doğumunun ilkbaharda gerçekleşmiş olabileceğini düşündürse de (neden çobanlar kışın ortasında ısırırlardı?) Papa Julius 25 Aralık‘ı seçti. Sıklıkla kilisenin bu tarihi seçme çabasıyla ve putperest Saturnalia festivalinin geleneklerini emer. Önce Doğuş Bayramı denildi, altıncı yüzyılın sonlarına doğru bu gelenek 432’ye kadar Mısır’a ve İngiltere’ye yayılmıştı. Sekizinci yüzyılın sonunda, Noel kutlamaları İskandinavya’ya kadar uzandı. Bugün, Yunan ve Rus Ortodoks kiliselerinde, Noel, Epiphany ya da Üç Kral Günü olarak da bilinen 25’ten 13 gün sonra kutlanmaktadır. Bilgeli üç adamın sonunda İsa’yı yemlik içinde bulduğu sanılıyor.

Geleneksel kış gün dönümü festivalleriyle aynı anda Noel alarak, kilise liderleri Noel’in popülerce kucaklanacağı ihtimalini artırdı, ancak nasıl kutlandığını dikte etme yeteneğinden vazgeçti. Orta Çağ’a gelindiğinde , Hristiyanlık çoğunlukla putperest dinin yerine geçti. Noelde, müminler kiliseye gitti, sonra günümüzdeki Mardi Gras’a benzeyen, sarhoş ve karnaval benzeri bir atmosferde kızgınlıkla kutladılar.. Her yıl, bir dilenci ya da öğrenci “yanlış idam” ile taçlandırılacak ve istekli ünlüler eserlerini oynayacaklardı. Fakirler zenginlerin evlerine gider ve en iyi yiyeceklerini ve içkilerini talep ederdi. Sahipler buna uymazlarsa, ziyaretçiler büyük olasılıkla onları kötü muamele ile teröre eder. Noel, üst sınıfların daha az şanslı vatandaşları eğlendirerek gerçek veya “hayali” borçlarını topluma ödeyebileceği yılın vaktidir.

 

17. yüzyılın başlarında bir dini reform dalgası, Noel’in Avrupa’da kutlanması biçimini değiştirdi. Ne zaman Oliver Cromwell ve onun Püriten kuvvetleri 1645 yılında İngiltere üzerinden buldularsa, çöküşün İngiltere kurtulmak için yemin ve onların çabasının bir parçası olarak, Noel iptal edildi. Popüler talebe göre, Charles II tahtta restore edildi ve onunla birlikte popüler tatilin dönüşüne geldi.

1620’de Amerika’ya gelen İngiliz ayrımcıları olan hacılar, Puritan inançlarında Cromwell’den daha Ortodokslardı. Sonuç olarak, Noel, erken Amerika’da tatil değildi. 1659’dan 1681’e kadar, Noel kutlamaları aslında Boston’da yasaklandı. Noel ruhunu sergileyen herkes beş şilin para cezasına çarptırıldı. Buna karşılık, Jamestown yerleşiminde Yüzbaşı John Smith , Noel’in herkes tarafından beğendiğini ve olay olmadan geçildiğini bildirdi.

Amerikan Devrimi’nden sonra, Noel de dahil olmak üzere, İngiliz gümrükleri lehte sonuç vermedi. Aslında, Noel 26 Haziran 1870 tarihine kadar federal bir tatil ilan etmedi.

 

19. yüzyıla kadar Amerikalılar Noel’i kucaklamaya başlamıştı. Amerikalılar Noel’i tekrar icat etti ve şımarık bir karnaval tatilinden barış ve nostaljinin aile merkezli bir gününe dönüştürdü. Peki, 1800’lü yıllarda Amerikalıların tatil konusundaki en büyük ilgisi nedir?

19. yüzyılın başlarında sınıf çatışması ve kargaşa dönemi oldu. Bu süre zarfında, işsizlik yüksekti ve bozguncu sınıflar tarafından çeteye yapılan isyan, genellikle Noel mevsimi boyunca gerçekleşti. 1828’de New York şehir konseyi, Noel ayaklanmasına tepki olarak şehrin ilk polis teşkilatını kurdu. Bu, üst sınıfın bazı üyeleri, Noel’in Amerika’da kutlanış biçimini değiştirmeye başlamasını katalize etti.

1819’da, çok satan yazar Washington Irving , Geoffrey Crayon’un Eskiz defterini yazdı , nazikçe., bir İngiliz manor house Noel kutlaması hakkında bir dizi hikayeler. Eskizlerde köylüleri evinde tatil için davet eden bir atıcı var. Amerikan toplumunda karşılaşılan sorunların aksine, iki grup zahmetsizce karıştı. Irving’in aklında, Noel huzurlu, sıcak kalpli bir tatil olmalı, zenginlik veya sosyal statüler arasında gruplar bir araya getirmelidir. Irving’in hayali kutlamacıları, “Misalle’nin Lordu”nun taç giymesi de dahil olmak üzere “eski gelenekleri” beğendi. Bununla birlikte, Irving’in kitabı, katıldığı herhangi bir tatil kutlamasına dayalı değildi. Aslında, birçok tarihçi, Irving’in hesabının, mevsimin gerçek geleneklerini tanımladığını ima ederek gelenek “icat” ettiğini söylüyor.

 

Ayrıca bu sefer İngiliz yazar Charles Dickens, klasik bir tatil masalını A Christmas Carol oluşturdu . Hikaye mesajı -analiz için hayırseverlik ve iyi niyetin önemi-Birleşik Devletler ve İngiltere’de güçlü bir akordu ve Viktorya dönemi üyelerinin tatilini kutlamanın faydalarını gösterdi.

Aile, 1800’lerin başında çocukların duygusal ihtiyaçlarına daha az disiplinli ve daha duyarlı hale geldi. Noel, çocuklara dikkati ve hediyeleri cazip hale getirecekleri günleri aileleri onlara “şımartmak” istemeyerek sağladı.

Amerikalılar, Noel’i mükemmel bir aile tatili olarak kucaklamaya başladıkça, eski gümrükler ortaya çıkarıldı. İnsanlar, günün nasıl kutlanacağını görmek için son göçmenlere, Katolik ve Episkopal kiliselerine baktılar. Önümüzdeki 100 yıl içinde, Amerikalılar ağaçlar dekorasyon, tatil kartları gönderme ve hediye verme de dahil olmak üzere pek çok diğer geleneğin parçalarını içeren kendi başına bir Noel geleneği inşa ettiler.

Çoğu aile, Noel’i yüzyıllar boyunca nasıl yapıldığını fikrini çabucak satın almış olmasına rağmen, Amerikalılar büyüyen bir ulusun kültürel ihtiyaçlarını karşılamak için yeniden bir tatil icadı geçirmişlerdir.

 

  • Her yıl 30-35 milyon gerçek Yılbaşı ağacı Amerika Birleşik Devletleri’nde tek başına satılmaktadır. Birleşik Devletlerde 21.000 adet Noel ağacı yetiştiricisi bulunur ve ağaçlar genellikle satılmadan önce yaklaşık 15 yıl büyür.
  • Bugün, Yunan ve Rus Ortodoks kiliselerinde, Noel, Epiphany ya da Üç Kral Günü olarak da bilinen 25 Aralık’tan 13 gün sonra kutlanmaktadır. Bilgeli üç adamın sonunda İsa’yı yemlik içinde bulduğu sanılıyor.
  • Ortaçağ’da, Noel kutlamaları bugünün Mardi Gras partilerine çok benzer bir şekilde kaba ve raşikti.
  • 1659’dan 1681’e kadar, Noel kutlamaları Boston’da yasaklandı ve kanun yapıcılara beş şilin para cezası verildi.
  • Noel, 26 Haziran 1870’de Birleşik Devletlerde federal bir tatil ilan edildi.
  • Birleşik Devletlerde yapılan ilk eggnog, Yüzbaşı John Smith’in 1607 Jamestown yerleşmesinde tüketildi.
  • Poinsettia bitkileri, Meksika’nın kırmızı ve yeşil bitkilerini Meksika’dan Amerika’ya 1828’de getiren bir Amerikan bakanı Joel R. Poinsett’in adını aldı.
  • Kurtuluş Ordusu, 1890’lardan beri sokaklara Noel Baba giyen koleksiyoncular gönderiyor.
  • Robert L. May’ın 1939’daki hayal gücünün ürünü olan “herkesin en ünlü ren geyiği” olan Rudolph. Metin yazarı, müşterileri Montgomery Ward mağazasına sokma konusunda ren geyiği hakkında bir şiir yazdı.
  • İnşaat işçileri 1931’de Rockefeller Center Noel ağacı geleneğini başlattı.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here