Noel Ağaçları Tarihi

0
31

noel

BÜLTEN NASIL BAŞLADI ?

Hristiyanlığın başlamasından çok önce, bütün yıl yeşil kalmış bitkiler ve ağaçlar kışın insanlar için özel bir anlam taşıyordu. Günümüzde insanlar çiçek, ladin ve köknar ağaçları ile kutlanan sezon boyunca evlerini süsledikçe, eski insanlar kapıları ve pencereleri üzerinde daima yeşil renkte dallar asmışlardı. Birçok ülkede her daim yeşil yaprakların cadılar, hayaletler, kötü ruhlar ve hastalıklardan uzak duracağı düşünülüyordu. 

Noel ağaçları Hawaii ve Alaska da dahil olmak üzere 50 eyalette yetiştirilmektedir.

Kuzey yarım kürede, yılın en kısa ve en uzun gecesi 21 Aralık veya 22 Aralık’ta düşer ve buna kış gün dönümü denir. Birçok eski insan, güneşin bir tanrı olduğuna ve güneş tanrılarının hasta ve zayıflamış olması nedeniyle bu kış her yıl geldiğine inanmaktadır. Gün dönümünü kutladılar çünkü sonunda güneş tanrısı iyi olmaya başlamıştı. Çam ağaçları, güneş tanrısı güçlü olduğunda ve yaz geri döndüğünde tekrar yetişecek yeşil bitkileri hatırlattı.

Erken Romalılar Satürn’ün şerefine, Satürnya adı verilen ziyafet ile gün ışığı işaretlediler. Romalılar, gün dönümünün yakınında çiftliklerin ve meyve bahçelerinin yeşil ve verimli olacağı anlamına geldiğini biliyordu. Olayı işaretlemek için, evlerini ve tapınaklarını daima gölgeli boğalarla süslediler. Kuzey Avrupa’da gizemli Druidler, antik Keltlerin rahipleri, tapınaklarını sonsuz yaşamın sembolü olarak daima gölgeli boğalarla süslediler. İskandinavya’daki şiddetli Vikingler, her mevsim ağaçlarının, güneş tanrısı Balder’ın özel bitkisi olduğunu düşündü.

16. yüzyılda dindar Hristiyanlar evlerine süslü ağaçlar getirdiğinde Almanya’da Noel ağacı geleneği başlamıştı. 16. yüzyıldaki Protestan reformcu Martin Luther’in önce bir ayağa mum yaktığına dair yaygın bir inanç var. Bir kış akşamı evine doğru yürüdü, vaaz yazdı, her dairede parlak yıldızların parıltısından korktu. Ailen için sahneyi yeniden ele geçirmek için ana odada bir ağaç dikti ve şantiyelerine mumlar taktı.

19. yüzyıl Amerikalıların çoğu, Noel ağaçlarını tuhaf buldu. Birinin görüntülenmesinin ilk kaydı 1830’larda Pensilvania yerleşimcileri tarafından yapıldı, ancak ağaçlar daha önce birçok Alman evinde bir gelenek haline gelmişti. Pensilvania’daki Alman yerleşimlerinde 1747’nin başlarında topluluk ağaçları vardı. Fakat, 1840’ların sonlarına doğru Noel ağacı pagan sembolleri olarak görüldü ve Amerikalıların çoğu tarafından kabul görmedi. 

Şaşırtıcı değil, diğer şenlikli Noel gelenekleri gibi, ağaç da Amerika’nın çok geç döneminde kabul edildi. New England Puritans’a Noel kutsaldır. Hacılar ikinci valisi William Bradford, herhangi bir önemsizliği cezalandıran, gözlemin “pagan alaycılığını” zorlamak için çabaladığını yazdı. Etkili Oliver Cromwell, “kutsal olayı” küçümseyen Noel şarkılarından, süslü ağaçlardan ve sevinç dolu ifadelerden “kutsal geleneklere” karşı söz verdi. 1659’da Massachusetts Genel Kurulu, 25 Aralık’ta herhangi bir karara varmaktan bir kilise servisi) ceza hapsi; insanlar süslemeleri asmak için para cezasına çarptırıldı. Bu sert ceza, Alman ve İrlanda göçmen akını Puritan mirasını zayıflatan 19. yüzyıla kadar devam etti. 

1846’da popüler kraliyet kraliçelerinden Kraliçe Victoria ve Alman Prensi Albert, Illustrated London News’de çocuklarıyla bir Noel ağacı çevresinde durdu. Önceki kraliyet ailesinin aksine, Victoria konularıyla çok popülerdi ve mahkemede yapılanlar derhal şık hale geldi-sadece İngiltere’de değil, moda bilincine sahip olan East Coast American Society ile. Noel ağacı gelmişti. 1890’lı yıllara gelindiğinde Noel süsleri Almanya’dan geliyordu ve Noel ağacı popülaritesi ABD’de yükselişte idi Avrupalıların yüksekliği yaklaşık dört ayak küçük ağaçlar kullandıklarına dikkat çekilirken Amerikalılar yerden tavana ulaşmak için Noel ağaçlarını beğendiler.

20. yüzyılın başlarında Amerikalılar ağaçlarını ev yapımı süslemelerle süslediler; Alman-Amerikan mezhebi elma, fındık ve marzipan kurabiyelerini kullanmaya devam etti. Patlamış mısır, parlak renklerle boyandıktan sonra katıldı ve çilek ve fındık karıştı. Elektrik, Noel ışıklarını getirerek Noel ağaçlarının günlerce ışıl ışıl geçmesini sağladı. Bununla birlikte, ülke çapında şehir meydanlarında Noel ağaçları ortaya çıkmaya başladı ve evde bir Noel ağacı olması Amerikan geleneği oldu.

ROCKEFELLER MERKEZİNDE NOEL AĞACI

Rockefeller Center’deki Noel ağacı, New York’taki 47. ila 51. Cadde arasında Beşinci Cadde’nin batısında, Rockefeller Center’de bulunur. Rockefeller Center’de sergilenen en uzun ağaç 1948’de geldi ve 100 metreden uzun boylu ve Connecticut’tan Killingworth’ten selamlanan bir Norveç Ladin oldu. Rockefeller Center’daki ilk ağaç 1931’de kuruldu. Şantiyenin merkezinde inşaat işçileri tarafından yerleştirilen küçük, süssüz bir ağaç vardı. İki yıl sonra başka bir ağaç yerleştirildi, bu sefer ışıklar var. Bu günlerde, dev Rockefeller Center ağacı 25.000’den fazla Noel ışığı ile doludur.

DİĞER ÜLKELERDE NOEL AĞACI 

Kanada:

Alman yerleşimciler 1700’lü yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nden Kanada’ya göç ettiler. Onlarla beraber getirdiğimiz Noel ile ilişkili şeylerin birçoğunu getirdiler: Takvimler, zencefilli evler, kurabiyeler ve Noel ağaçları. Kraliçe Victoria’nın Alman kocası Prens Albert, 1848’de Windsor Kalesi’nde bir yılbaşı ağacı çıkardığında, Noel ağacı İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da bir gelenek haline geldi.

Meksika:

Çoğu Meksika evinde, önemli tatil süsleri el Nacimiento (Nativity sahnesi) ‘dir. Bununla birlikte, dekore edilmiş Noel ağacı Nacimiento’ya dahil edilebilir veya evin herhangi bir yerinde kurulabilir. Çoğu bir Meksikalı aileye doğal bir çam fıstığı sattıkça, tipik arbolito (küçük ağaç) yapay bir ağaç, bir doğumdan kalan ağaçtan kesilmiş çıplak dal veya kırsal kesimde toplanan çalı türüdür.

Britanya:

Norveç ladin, İngiltere’deki evleri süslemek için kullanılan geleneksel türdendir. Norveç Ladin’i, son Buz Devri öncesinde İngiliz Adaları’ndaki yerli bir türe aitti ve burada 1500’lü yıllardan önce buraya yeniden girildi.

Grönland:

Noel ağaçları ithal ediliyor, çünkü bu kuzeyde hiç ağaç yok gibi yaşıyor. Mumlar ve parlak süslerle süslenmiştir.

Brezilya:

Noel, Brezilya’nın yaz aylarında düşmesine rağmen, bazen çam ağaçları düşen karları temsil eden küçük pamuk parçaları ile bezelidir.

İrlanda:

Noel ağaçları Aralık ayında her zaman satın alınır ve renkli ışıklar, parıltı ve süslerle süslenmiştir. Bazı insanlar ağacın üstünde melektir , diğerleri yıldız. Evde çelenk, mum, kutluluk ve sarmaşık bulunur. Çelenkler ve ökse otu kapıda asılı durur.

İsveç:

Çoğu insan Noel Arifesi’nden önce Noel ağaçları satın alır, ancak ağacı içeriye almak ve sadece birkaç gün öncesine dek süslemek ortak değildir. Yeşil ağaçlar, samanlardan yapılmış yıldızlar, güneş ışınları ve kar taneleri ile süslenmiştir. Diğer süslemeler arasında renkli ahşap hayvanlar ve saman merkez kaçları bulunur.

Norveç:

Günümüzde Norveçliler çoğunlukla büyükbabalarının yapmadığı bir Noel ağacı seçmek için ormanda bir geziye çıkıyorlar. Noel ağacı 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar Almanya’dan Norveç’e sokulmadı, daha sonra geldi. Noel Arifesi geldiğinde, ağacın dekorasyonu yapılır, çocuklar genellikle dışarıda heyecanla beklerken, oturma odasının kapalı kapılar ardındaki ebeveynler tarafından yapılır. “Noel ağacını çevrelemek” olarak bilinen Norveç ritüeli, herkesin ağaç etrafında bir halka oluşturmak için el ele kattığı ve ardından da şarkılar söyleyerek dolaştığı bir ayin. Daha sonra hediyeler dağıtılır.

Ukrayna:

25 Aralık’ta Katolikler tarafından, 7 Ocak’ta ise Ortodoks Hristiyanlar tarafından kutlanan Noel, Ukrayna’nın en popüler tatilidir. Yeni Yıl Günü’nü de içine alan Noel sezonu boyunca insanlar süslemekte ve partiler vermektedir.

İspanya:

Popüler bir Noel özel kataloğu, bir şans oyunu. Bir ağaç gövdesi  fındık, badem, toffee ve diğer yiyeceklerle doludur. Ve o gövdeye çocuklar vururlar.

İtalya:

İtalya’da presepio (yemlik veya beşik) Kutsal Aileyi minyatür olarak temsil eder ve aileler için Noel’in merkezidir. Konuklar önce diz çöker ve müzisyenler daha önce şarkı söyler. Presepio figürleri genellikle elle oyulmuş ve özelliklerde ve elbiselerde çok detaylandırılmıştır. Sahne genellikle üçgen şeklinde gösterilir. Kütük adı verilen piramit benzeri bir yapının tabanını sağlar. Bu, birkaç metre yüksekliğinde bir piramit yapmak için düzenlenmiş ahşap bir çerçevedir. Bu çerçeveyle birkaç ince raf katmanı desteklenmektedir. Tamamen renkli kağıt, çınar çam kozalakları ve minyatür renkli flamalar ile süslenmiştir. Küçük mumlar daralan taraflara sabitlenir. Üçgen kenarların tepesine bir yıldız veya küçük bebek asılır. Sahnenin üstündeki raflarda meyve, şeker ve hediyelerden küçük hediyeler bulunur. Kütük, diğer ülkelerdeki Noel ağacı haline gelen eski “Işık Ağacı” geleneğidir. Bazı evlerde ailenin her bir çocuğu için bir kütük bile vardır.  

Almanya:

Bugün dünyada uygulanan birçok Noel geleneği Almanya’da başladı.

Eski zamanlardan birinde Martin Luther’in eve bir köknar ağacı getirme geleneğine başladığı düşünülmektedir. Bir efsaneye göre, geç bir akşam Martin Luther ormanda dolaşıyordu ve yıldızların ağaçlar arasından ne kadar güzel parladığını fark ediyordu. Güzelliğini eşiyle paylaşmak istedi, böylece bir köknar ağacını kesti ve eve götürdü. İçerdeyken şubelere küçük mumlar yerleştirdi ve Noel’in gökyüzünün bir sembolü olacağını söyledi. Noel ağacının ismi buradan gelmektedir.

Küçük, piramit benzeri bir çerçeve olan, genellikle cam toplarla süslü Noel Işığı, üstte bir mum, Mesih’in Dünyanın Işığı olarak doğumunun sembolü idi. Ağacın elmalarını yuvarlak toplara ve kurabiyelere değiştirme; ve bu yeni ağacı üstteki Işık ile birleştirerek, Almanlar şimdi bilinen ağacı yaratmıştır.

Günümüzde, Tannenbaum (Noel ağacı), annenin ışığı, süslemeleri ile geleneksel olarak gizlidir ve Noel arifesinde, şubeler altında çerezler, fındıklar ve hediyelerle aydınlanır ve ortaya çıkar.

Güney Afrika:

Noel, Güney Afrika’da bir yaz tatili. Noel ağaçları yaygın olmasa da, pencereler genellikle köpüklü pamuklu ve püskül dolgu ile kaplanır.

 Arabistan:

Hristiyan Amerikalılar, Avrupalılar, Kızılderililer, Filipinliler ve burada yaşayan diğer insanlar evlerini Noel’i özel olarak kutlamaktadır. Noel ışıkları genellikle tolere edilmez. Çoğu aile, Noel ağaçlarını göze çarpmayan bir yere yerleştirirler.

Filipinler:

Taze çam ağaçları birçok Filipin için çok pahalıdır, bu nedenle genellikle bir dizi renk ve boyuttaki el yapımı ağaçlar kullanılır. Aralık ayında her yerde yıldız fenerler görünür. Parlak renkli pirinç kağıdı veya selofanla kaplıdır ve bambu çubuklarından yapılırlar ve genellikle her bir noktada bir püskül bulunur. Genellikle her pencerede bir tane var, her biri Beytullah Yıldızını temsil ediyor.

 Çin:

Noel kutlamaları yapan Çinlilerin küçük yüzdesinin çoğunluğu, yapay ağaçları diken diken dikenleri, şemsiyeler ve kağıt zincirleri, çiçekler ve fenerlerle süslüyor. Noel ağaçlarına “hafif ağaçlar” denir.     

Japonya:

Noel kutlamaları yapan Japonların çoğu için, tamamen laik bir tatil ve çocuklarının sevgisi için uğraştıkları bir gündür. Noel ağaçları küçük oyuncaklar, bebek, kağıt süsler, altın kağıt fanlar ve fenerler ve rüzgar gülü ile dekore edilmiştir. Minik mumlar ağaç dalları arasına konulur. En popüler süslerden biri origami kuğudur. Japon çocuklar savaşın tekrarlanmamasının bir sözü olarak dünyadaki gençlerle binlerce katlanmış “origami kuş” yaparlar.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here