Nobel Kimya Ödülü Sahibi William Howard Stein

0

William Howard Stein’ın Hayatı ve Kariyeri:

♦ William Howard Stein Amerikalı bir biyokimyagerdir. Babası William H. Stein Freed M. ve Annesi Beatrice Borg Stein’in üç çocuğundan ikincisi olarak 25 Haziran 1911 de New York’ta dünyaya gelmiştir. Babası, sağlıkla uğraşan özellikle toplumsal meselelere büyük ilgi duyan bir iş adamıydı. New York Tüberkülozu ve Sağlık Derneği, Montefiore Hastanesi ve diğer meselelere zamanının tamamını ayırmak için çok erken emekli olmuştur. Annesi çocuk hakları aktivistidir ve toplumsal işlerle büyük oranda ilgilenmiştir. New York cocuklarının daha iyi yasamasına hayatını adamıstır. William’ın çocukluk dönemi boyunca, ailesinden de Tıbba veya Temel Bilim Dalına girmesi için çok teşvik almıştır.

♦ İlk Eğitimini, o sırada ilerici olarak düşünülen ve yaratıcı sanatlar, müzik ve yazı konularında aktif bir okul olan New York’taki Columbia Üniversitesi Öğretmen Okulu Lincoln Okulu’nda görmüştür.

♦ Daha sonra Harvard Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve Phillips Exeter Akademisinde eğitim almıştır. Rockefeller Üniversitesi’ndeki Max Bergmann bünyesinde araştırmacı olmuştur ve burası en önemli çalışmalarının yapıldığı bir yer olmuştur.

♦ Stein, 1972 yılında Christian Boehmer Anfinsen ve Stanford Moore’la birlikte kimya alanında Nobel Ödülü ve Ribonükleaz üzerindeki çalışmaları ve kimyasal yapı ile ribonükleaz molekülünün katalitik aktivitesi arasındaki bağlantıyı anlama üzerine katkıda bulunmuştur. 1958’de Stanford Moore, protein dizilerinin belirlenmesini kolaylaştıran ilk otomatik amino asit analizörünü geliştirdi. Stein, tüm kariyeri boyunca Rockefeller’da kaldı ve St. Louis, Haverford Kolleji, Chicago Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Washington Üniversitesi’nde misafir profesörlük yaptı.

♦ 1936 yılında üniversite öğrencisi iken oldukça şanslı bir evlilik yapmıştır. Bayan Phoebe Hockstader (1913-1989) hayatı boyunca tüm desteğini eşine vermiştir. 3 oğlu vardır, yaşlarına göre isimleri William H.Jr., David F., Robert J.

 

William H Stein Hakkında Kısa Özet Bilgiler:

Doğumu: 25 Haziran 1911, New York, NY, USA

Ölümü: 2 Şubat 1980, New York, NY, USA

Aldığı Ödül: 1972 Kimya alanında Nobel Ödülü

Ödül tarihinde Ortaklığı: Rockefeller Űniversitesi, New York, NY, USA

Teşvik Ödülü: ” Kimyasal yapı ve ribonükleaz molekülünün aktif merkezinin katalitik aktivitesi arasındaki bağlantının anlaşılmasına katkılarından ötürü ”

Alanı: Analitik biyokimya, Biyokimya

Ödül payı: ¼

İş Hayatı:

Bir organizmanın genetik bilgileri, RNA molekülleri aracılığıyla proteinlerin oluşumu sırasında dönüştürülen DNA moleküllerinde saklanır. Hücrelerin içindeki kimyasal işlemler enzimler adı verilen bir protein türü tarafından kontrol edilir. William Stein ve Stanford Moore RNA’yı daha küçük bileşenler haline getiren Ribonükleaz enzimini inceledi. Bu ikili,1950’lerin sonlarında enzimin aktif merkezini ayrıntılı bir şekilde anlamayı sağladı ve molekülun yapısı ile  biyokimyasal reaksiyonları hızlandırma yeteneği arasındaki ilişkiyi aydınlattı.

Katıldığı Bilimsel Dernekler: National Academy of Sciences, American Academy of Arts and Sciences, American Society of Biological Chemists, Biochemical Society of London, American Chemical Society, American Association for the Advancement of Science, Harvey Society of New York.

Seçimle elde edilen bir görev olan Biological Chemistry Dergisinin Yayın Komisyonu üyeliğini 6 yıl yapmıştır.1958-61 yılları arasında 3 yıl bu Komitenin Başkanlığını yapmıştır. Editörlük Komitesi çalışmalarının bitişinden sonra, 1962’de Journal of Biological Chemistry’in Yayın Kurulu üyeliğine, 1964’ten 1968’e kadar ise yardımcı Editörlüğüne geçmiştir. 1968te John T. Edsall’ın ardından editörlük görevine başlamıştır.1971’de hastalığı yüzünden son vermek zorunda kalmıştır.

Diğer Aktiviteleri: 1961-66 yılları arasında NIH Körler ve Nörolojik Hastalıklar Enstitüsü Konseyi Üyesi; 1968-69 yılları arasında  the U.S.Ulusal Komitenin  Biokimya başkanı, 1965 te St Louis deki Washington Üniversitesinde Philip Schaffer Eğitim üyeliği, 1956 yılında Harvey Eğitim üyeliği, 1962 yılında Haverford Kollejinde Phillips Eğitim üyeliği, 1961 yılında  Chicago Üniversitesinde Misafir Profesörlük, 1964 yılında Harvard Üniversitesinde Misafir Profesörlük, 1957-1970 yılları arasında Hebrew Universitesi Hadassah Tıp Okulunda Tıbbi Danışma Kurulu Üyesi, Montefior Hastanesinde mütevellilik.

Ödülleri (Stanford Moore ile paylaştığı): 1964 yılında Amerikan Kimya Topluluğu  Ödülü, Kromatografi ve Elektroforez alanında.1972 yılında Amerikan Kimya Topluluğunun Richards Madalyası, 1972 yılında Copenhagen da Kaj Linderstrøm-Lang Ödülü.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here