Nil Karaibrahimgil İyi Ki Doğdun

0

Şarkıcı,söz yazarı, müzisyen ve reklamcı. Kariyerine reklamcı olarak başlayıp şarkıcılıkla devam ederek Türk pop müziğine yeni bir soluk getirmiştir.Yazdığı ironik, eğlenceli sözlerle şarkıları herkesin diline dolanmıştır.

Nil Karaibrahimgil  17 Ekim 1976 yılında İstanbul’da doğdu. Müzisyen Suavi Karaibrahimgil’in kızı olan Nil,12 yaşında bestesi kendine ait olan  “I see clouds rain is coming…”  adlı ilk şarkısını yaptı. Ortaokulda piyano yaşı biraz daha ilerleyince caz gitarı çalmaya başladı. 12 yaşından itibaren okuldan arta kalan boş zamanlarında Serdar Erener’e ait Reklamevi adlı reklam ajansında metin yazarı olarak çalışmaya başladı.

2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra reklam sektöründe çalışmaya devam etti. Hüner Margarin ve First Duo reklamları ile sektörün oskar ödülleri olarak kabul edilen Kristal Elma Ödüllerine layık görüldü. Hazırkart reklamları Nil Karaibrahimgil’in dönüm noktası oldu. Reklamda bir anda tüm Türkiye’nin diline dolanan “Ben Özgürüm” adlı parçayı seslendiren Karaibrahimgil, halk tarafından “Özgür Kız”‘ olarak tanındı. Seri olarak devam eden reklam filmlerinde ünlü şarkıcı Tarkan’la da kamera önüne geçen Karaibrahimgil yaptığı Ben Özgürüm jingle’ıyla dikkatleri çekmişti. Bir dönem de onunla büyümüş oldu..

2002’de  Nil Karaibrahimgil, Sony Müzik firmasından Nil Dünyası adlı ilk albümünü çıkardı. Albümünün “XL”, “Rüzgar” ve “Kek” adlı farklı tarzdaki parçalarla pop müzikte dikkat çekmeyi başardı. Reklamcılıkla müzikal çalışmalarını bir arada yürüten şarkıcı, bir yıl aradan sonra dinleyiciyle buluşan ikinci albümü Nil FM’i çıkardı. Bütün Kızlar ToplandıkGitme Yoksa… , AkbabaBronzlaşmakve Ben Aptal mıyım gibi hitlerin çıktığı albüm, Nil’in müzikal açıdan daha fazla olgunlaştığının göstergesi niteliğindeydi. Albümünde çeşitli markalar için yazdığı reklam jingle’larına da yer veren şarkıcı özellikle “Çocuk da Yaparım Kariyer de” ile dikkat çekti. 2004 yılında çıkardığı 2. albümü Nil FM’deki tüm şarkı söz ve müzikleri kendisine aittir. Nil, 2006 yılında çıkardığı Tek Taşımı Kendim Aldım’ın çıkış şarkısı “Pırlanta” ile günlerce medyada kalmayı başardı. Bu şarkısıyla feminist kadınları baya bir mutlu etmişti…  MTV Avrupa Müzik Ödülleri 2007 de en iyi Türk sanatçı dalında aday oldu.

26 Ocak 2009 tarihinde dördüncü albümü “Nil Kıyısında” piyasaya sürüldü. Albümün çıkış parçası olan “Seviyorum Sevmiyorum” Türkiye müzik listelerinde altı hafta bir numarada kaldı. 21 Ocak 2010 tarihinde Sertap Erener’in kardeşi Serdar Erener ile Nil Nehri kıyısında yapılan düğünle evlenmiştir. Ayrıca sanatçı Hürriyet Gazetesi’nin “Kelebek” ekinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Penti çorap reklamında  oynamıştır. Yalan Dünya dizisinin jenerik müziğini yapmış ve 1. sezon finaline konuk olmuştur.

Pozitif tavrıyla insanların sevgisini kazanmayı başarmış güzel ve sempatik bir şarkıcı, Enerjinden hiçbir şey kaybetmemen umuduyla iyi ki doğdun Nil!

1 hafta önce çıkardığı vah ki ne vah şarkısını da dinlemenizi öneririm 🙂


Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here