Niccolo Paganini Kimdir ?

0
59

İtalyan Besteci, Keman Virtüözü, Gitarist ve Kompozitor.

27 Ekim 1782 yılında İtalya’nın Cenova şehrinde dünyaya gelmiştir. 5 yaşına geldiğinde babasından keman dersleri almaya başlamıştır. 11 yaşına geldiğinde kendini müzik konusunda geliştirmesi için Parma’ya gitmiştir. Usta bir kemancı gibi olan Niccolo‘ya Parma’da ünlü isimler eğitim vermiştir. Daha sonra çalışmalarına kendi kendine devam eden Niccolo, 13 yaşına geldiğinde konser turnelerine başlamıştır. Halk arasında adı duyulmuş ve hakkında kötü söylentiler yayılmaya başlamıştır. Büyük kemancının şeytanla arkadaş olduğu, yayını şeytanın ona verdiği söylenmiştir. Zor günler geçiren Niccolo, kemanla olan ilişkisinin farklı stili ölümünden sonra yapılan incelemelerde ortaya çıkmıştır. Kemandaki farklı tekniği, iskelet sistemiyle alakalı Marfan sendromu ve Ehlers- Danlos sendromu sonucunda olduğu anlaşılmıştır.

Şöhrete kavuştuktan sonra son derece lüks yaşam sürmeye başlamıştır. Elde ettiği başarılar onu içkiye ve kumara alıştırmıştır. Bir gün çok değerli kemanını kumar masasında bırakmak zorunda kalmıştır ve konsere meslektaşından ödünç aldığı kemanla çıkmıştır. Daha sonra zengin bir iş adamı ona keman hediye etmiştir. Kumar merakından dolayı Paris’te kumarhane açma girişiminde bulunmuştur. Bu girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

23 yaşına geldiğinde konser turnelerini azaltmıştır. 1824 yılında bunalıma girmiştir ve 1825 yılında iyileşip Avrupa turnelerine çıkmaya başlamıştır. Beraber turneye çıktıkları Antonia Binachi’den, Cyrus Alexander adında bir oğlu olmuştur. İlgisini eksik etmemiş, oğlunu da müzisyen olarak yetiştirmiştir. 1834 yılından sonra konserlerini çok azalmıştır. Gırtlak kanserine yakalandığından 27 Mayıs 1840‘ta dünyaya veda etmiştir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here