Nezih Demirkent Kimdir ?

0

Nezih Demirkent Kimdir ?

? Nezih Demirkent 1930 yılında İstanbul’da doğmuş ve ilk kez burada dünyaya gözlerini açmıştır. Doğduğu zamanlarda soyadı kanunu olmadığı için doğduktan 4 yıl sonra yani 1934 yılında Demirkent soyadını almıştır. Babasının Demirkent soy adını seçmesinin sebebi ise Manisa’nın Demirci ilçesidir. Baba tarafı Manisalı olan Nezih Demirkent’in babası Manisa’nın Demirci ilçesinde doğup büyüdüğü için bu soyadı tercih etmiştir.

? Babasının şark görevi nedeniyle defalarca şehir değiştiren Nezih Demirkent çocukluğunun ilk yıllarını Hakkari’de geçirdikten sonra ilkokula ülkemizin güzel şehri Van’da başlamıştır. Babasının şark görevinin bitmesiyle birlikte Van’dan taşınmaya karar veren aile İzmir’in Akçakoca ilçesine taşınmıştır. Burada ilkokula devam eden Nezih Demirkent 1941-1942 eğitim öğretim yılında Haydarpaşa Lisesi’ne gitmeye karar verdi ve bu liseye kayıt oldu. 1948 yılında Haydarpaşa lisesinden başarılı bir şekilde mezun olmayı başaran Nezih Demirkent daha sonra İstanbul Hukuk Fakültesini kazanarak Üniversite ve okul hayatını bu fakülte de devam ettirdi. Fakültede ki ilk arkadaşları ona gazetecilik hayatı boyunca eşlik edecek olan Mücahit Atamanoğlu, Erol Dallı ve Necmi Tanyolaç oldu. Fakülte de spor ile iç içe olan Nezih Demirkent aynı zamanda münazaraların da vazgeçilmez ismi oldu. Üniversite yıllarında da bir dönem gazetecilikle  de uğraşan Niyazi Demirkent İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden başarılı bir şekilde mezun olmuştur.

? Gazeteye ilk adımlarını 10 Kasım 1950’de stajyer spor muhabiri olarak Son Saat gazetesin de başladı. Üniversiteden üç arkadaşı da onunla birlikte Son Saat Gazetesi’nde çalışıyordu Son Saat Gazetesi’nde başarılı yazılarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Nezih Demirkent 1952 yılında Yeni Sabah Gazetesi’ne transfer oldu ve burada spor servisin de göreve başladı. Demirkent’in Yeni Sabah gazetesine transferi yılın en iyi transferi olarak konuşuldu. Demirkent Yeni Sabah Gazetesi’nde Spor yazarlığı yapıyordu. İşini aşkla yaparak sürekli ve durmadan da yükselmeye devam eden Nezih Demirkent Yeni Sabah Gazetesi’nin yazı işleri müdürlüğüne kadar yükselmiştir. 1969 yılında bir terfi daha alarak Yeni Sabah gazetesinin genel müdür yardımcısı olan Nezih Demirkent 1970 yılında ise Hürriyet gazetesine transfer olmuş ve bu gazete de  müessese müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Uzun süre Hürriyet gazetesinde çalışan Nezih Demirkent 1981 yılında Hürriyet gazetesinden ayrılmıştır. Ayrılırken de kıdem tazminatı olarak Dünya gazetesini almış ve bu gazete de imtiyaz ve söz sahibi olma hakkını kazanmıştır.

? Nezih Demirkent mesleki örgüt ve yapılanmalara büyük bir önem veriyor ve bu örgütlerde yer almaya büyük bir özen gösteriyordu. Türkiye Spor Derneği kurucularından biridir. Aynı zaman da Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin 10 yıl boyunca başkanlık görevini de üstlenmiştir. Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası’nda Başkanlık görevin de bulunan Nezih Demirkent daha sonra Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin de başkan yardımcılığı görevini üstlenmiş ve bu görevi ölene kadar bırakmamıştır. Nezih Demirkent 12 Şubat 2001 tarihinde 70 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

 

 

Kerem Aşıgül

Kerem Aşıgül

Marmara Üniversitesi / İşletme
Okur ve Yazar
Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here