Nevşehir’de Gezilecek 10 Yer

0
21

Nevşehir peri bacaları, kerpiç evleri, müzeleri, yer altı şehri ve daha bir sürü tarih kokan yerleri ile dünyaca ünlü bir ilimizdir.

1. Kapadokya

Nevşehir denilince tabi ki aklımıza ilk Kapadokya-Peri bacaları gelmektedir. Dünyaca ünlü hatta Dünyanın 7 harikasından biri olarak gösterilen bu güzellik kesinlikle görmeye değer.

Peki bu peri bacakları nasıl oluştu, gitmeden önce az da olsa tarihini öğrenmek gerek:

Peri bacaları, yağmur rüzgar ve sel sularının tüflerden oluşan yapıyı aşındırarak gerçekleşen koni biçimindeki oluşumdur. Peri bacaları kule şeklinde olan bu oluşumların tepelerinde kaya bloğu veya diğer bir deyişle şapkası bulunmaktadır. Yaklaşık 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgardan aşındırılmasıyla bu şeklini almıştır.

2. Ürgüp

Nevşehir’in birçok tarihsel ve doğal güzelliklerini barındıran bir ilçesidir. Ürgüp merkez, civardaki vadiler, köyler, kasabalar, müzeler kesinlikle görmeye değer.

Bu kasabalarda  çömlek yapımını izleyebilir, Türk gecelerine katılabilirsiniz. Ayrıca Mustafapaşa ilçesindeki asmalı konağı  da ziyaret etmeyi unutmayınız. Bir zamanların meşhur dizisinin çekildiği tarihi konağı küçük bir giriş ücretiyle gezebilirsiniz.

3. Kızılçukur Vadisi

Türkiye’nin En Güzel Gün Batımı Manzaralarından birini bu eşsiz vadiden izleyebilirsiniz.

Kendini tamamen doğa ananın kollarında, şehrin karmaşasından, stresinden gürültüsünden uzakta, tertemiz havası, gün batımında sunduğu eşsiz renkleri ve her mevsimde sunduğu farklı manzaralar ile sizi büyüleyecek olan  kızıl vadiye uğramadan Nevşehir turunuzu sonlandırmayınız.

4. Üçhisar Kalesi

Üçhisar kalesi bölgenin en yüksek manzarasına doyum olunamayacak bir alanda konumlanmıştır.

Her tarafın betonlarla kaplandığı, gökdelenlerin etrafımızı sardığı, boğucu ve sıkıcı şehir hayatından kaçıp tarihin kokusunu içine çekip, Kapadokya manzarasını seyrederek huzuru bulmak isteyenlerin kesinlikle gitmesi gereken bir yer.

Kapadokya’ya gelip balon keyfiyle izlediniz ama ben birde kara’da çayımı yudumlarken keyifle karadan seyredeyim bu şehri birde derseniz rotanızı çevirmeniz gereken yer kesinlikle meşhur Üçhisar kalesi olmalıdır.

5. Aşk Vadisi

Aşk vadisini en eşsiz kılan unsurlardan biri kesinlikle diğerlerinden farklı görünümdeki peri bacaları. Uzun silindir üzerine konan şapka görünümleri ile sanki şirinler çizgi filminden fırlamış da buraya resmedilmiş gibi muhteşem görüntü ile kalbinizi fethedecek. Ayrıca vadiye giderken üzüm bağları, meyve ağaçlarının arasından geçip yeşillikle iç içe bir doğa yürüyüşü sizi bekliyor.

6. Kapadokya Mağaraları

Nevşehir, Ürgüp, Avanos üçgeni arasında yer alan Kapadokya Mağaraları binlerce yıldır bölge halkı tarafından kullanılmış olup hala barınma ve bazense depolama amaçlı kullanılmaktadır.

Yumuşak dokudaki kayalar oyularak şekiller verilip, genellikle sığınmacılar tarafından genişletilerek zamanla küçük köy, şehir, tüneller oluşturulup yeraltı yerleşkesine dönüşmüştür.

Kaymaklı, Özkonak, Mazı, Tatlarin ve Derinkuyu gibi yerlerde bu yapıların en ihtişamlılarını görebilirsiniz.

7.Mazı Yeraltı Şehri

8.Derinkuyu Yeraltı Şehri

9.Kaymaklı Yeraltı Şehri

10.Güvercinlik Vadisi

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here