Netflix’in Önemli Dizileri

0
20

Netflix 1997 yılında kurulmuş, 2007’den beri  internet üzerinden film ve dizi  izleme olanağı sunan bir platform. Son yıllarda  dünyada ve ülkemizde ses getiren  dizileriyle gündeme geliyor. Bugün  Netflix’in önemli dizilerinden bir demet yaparak sizlere sunacağız.


1.House Of Cards

 

Netflix’in yayınladığı ilk özgün eser özelliği taşıyan House of Cards, Michael Dobbs’un romanından ve ondan uyarlanmış olan bir mini diziden uyarlandı. Konu olarak; ünlü oyuncu Kevin Spacey’in canlandırdığı Frank Underwood adlı Güney Karolina’dan seçilmiş bir Demokrat partili kongre üyesinin kendisine söz verilen Dışişleri Bakanlığı makamına getirilmemesinden sonra  hayal kırıklığı yaşadıktan sonra türlü planlara girmesiyle başlar. Dizi süreci içinde Frank’in  istediği pozisyona gelmesi için her türlü entrika ve hamleleri görebiliyoruz. Diziyi izleyici için vazgeçilmez yapan  uzağımızda duran politikacıların  hayatlarından kesitler sunması.

 

Kevin Spacey  Skandalı

Geçen sene Kevin Spacey için kötü bir yıldı. Sonbahar aylarında  Spacey  hakkında onlarca taciz iddiası gündeme geldi. Bu iddiaların Kevin Spacey, iddiaları kabul ettikten sonra yayınlanacak olan “All the Money in the World” filminden  çıkarıldı.

Taciz skandalının patlamasından sonra Netflix’in House of Cards dizisinin yayınına son verildiği iddia edilmişti. Ancak  dizinin içerik sorumlusu Ted Sarandos  dizinin 2018 yılında sekiz bölüm şekline devam edeceğini ve bunun bir final sezonu olacağını açıkladı. Bu sezonda  Frank Underwood’un eşi olan Claire Underwood’un odaklanacak.


2.Dark

Bengi Dönüş teorisi, solucan deliği, Soğuk Savaş, araya serpiştirilen  tiyatro oyununda konuyla alakalı olan aforizmalar… Hepsi de gayet muazzam değil mi? İşte Dark, bunların hepsini bir araya getiriyor.

Netflix’in Alman dizisi Dark’ın konusu şu; 2019 yılında Almanya’nın Winden kasabasında bir şeyler yanlış gidiyordur. Bir çocuk kaybolur ve bir gencin babası  kendini asar. Sanki her şey yeniden yeniden tekrar ediyordur. İlerleyen süreç bizi önce 80’lerin asi gençliğine sonra da 50’lerin savaş sonrası Almanyası’na  götürüyor. Karmaşık anlattım değil mi? Açıkçası bu karmaşık diziye böyle gizli ve kısa  anlatım yakışır.

Yapımcılığını Baran bo Odar ve Jantje Friese’in üstlendiği dizinin jenerik müziği Apparat  ile Soap & Skin’in düeti olan Goodbye şarkısı iken dizinin içindeki müzikleri Ben Frost yapıyor. Son dönemde çok konuşulan dizi yeni sezon onayını aldı. Dizinin ikinci sezonu 2018 senesinin sonlarına doğru yayınlanacak.


3.Stranger Things

Bu sene  adından çok söz ettiren  bir başka dizi de Stranger Things. Duffer Kardeşlerin yapımcılığını  yapımcılığını yaptığı dizinin konusu şöyle; Hawkins kasabasında yaşayan dört genç çocuktan biri ormanda kaybolur. Diğer üç arkadaşları  onları aramaya başlarlar. Arama derinleştikçe konular  derinleşir ve beklenmedik bir misafir aralarına katılır…

Konusu ve temasıyla kendini hayran bırakan Stranger Things  kült bilim-kurgu dizilerinin çoğundan ilham almış durumda, zaten dizi içinde afiş ve posterle ilham alınan dizilere selamlar veriyor.

2. sezonuyla kadro ve hikayesine yeni karakterler katan dizi  üçüncü sezonuna 2018 sonu 2019 başı gibi başlayacak.


4.Narcos

 

2015 senesinde  ünlü uyuşturucu kaçakçısı  Pablo Escobar’ın hayatını konu alan dizi tüm dünyada ses getirdi. İlk iki sezon Escobar’ın hayatını konu alan dizi üçüncü sezon Cali Kartelini konu alıyor. Yönetmenliğini Jose Padilha, senaristliğini Chris Brancato’nun yaptığı dizi son sezonunu bu sene yayınlayacak.

 

 


5.  13 Reason Why

Döneminde gençler tarafından  çok sevilen aynı isimli kitaptan 13 Reason Why, Hannah Baker isimli  genç kızın intihar etmeden önce 13 kaset doldurup intiharına sebep  olan 13 insana göndermesi, kendisine aşık olan Clay’ın  tüm kasetleri tek tek dinleyerek kendi  çevresindeki insanların günahlarını öğrenmesi ve intikam çabasını konu ediniyor.

Yapımcılığını Brian Yorkey ve  yardımcı yapımcılar arasında Selena Gomez’in olduğu 13 Reason Why ikinci sezon onayı aldı. İkinci sezon  2018’in İlkbahar  dönemi gibi gelecek.

 


6.Black Mirror

 

2011 senesinde  başlayıp  2015’ten itibaren Netflix’e geçen dizi, her sezon ve her bölüm farklı konularıyla  seyircileri kendine hayran bırakıyor.

Black Mirror’un  temel bir konusu olmamakla beraber  modern toplum ve siyasi konular, bireysel sorunlar, hiciv yoluyla ve yer yer bilimkurgu öğeleriyle anlatılıyor.

 

 


7.La Casa De Papel

Bu zamanlarda kemik bir seyirci kitlesi oluşturan La Casa De Papel ile listemizi sonlandıralım; Alex Pina‘nın İspanyol tv kanalı olan Antena 3  için yaratılan dizi iki sezonluk yayınlanan tek sezonluk bir dizidir. Dizinin ana konusu; Profesör lakaplı  biri kusursuz bir soygunun planı yapıp etrafına konusunda uzmanlaşmış ‘’kaybedenleri’’ toplayıp  İspanyol darphanesini soymaya çalışırlar. Ekibin her bir üyesi kendisine dünyadaki birer şehrin ismini kendine alır.

Kasım 2017’de biten dizi  Netflix tarafından  düzenlenerek 25 Aralık’ta Netflixe eklendi. Aslında tek sezon olan dizi yapılan düzenlemeyle iki sezona bölünerek  seyirciye sunuldu.


 

Nazmi Berat Şendil
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share