Netflix Yorumları Kaldırdı

0
Netflix tahlilleri kaldırdı
Netflix tahlilleri kaldırdı

Netflix, ilk günden beri platformun değişmez elementlerinden biri olan kullanıcı yorumlarından artık bıkıyor. İşletmenin söylediğine göre bu kararın alınmasının nedeni de eksilen kullanım olarak gözüküyor. Ancak bu gidişat Netflix’in özelliği herkese açmamış olduğu hakikatini göz önünde bulundurmuyor. Kullanıcı tahlilleri yalnızca web üzerinden görülebiliyor ve şirket, bu senenin başlarında da yıldız puanlama sistemini kaldırmıştı. Bu yüzden de kullanıcıların daha az tahlil yazıyor olmaları tatmin edici olmayabilir.

Ayrıca Netflix artık yalnızca dizi ve filmlerin dağıtımcısı rolünde de değil. Günümüzde şirket, House of Cards, Stranger Things ve The Crown gibi pek çok iyi tenkit alan popüler serinin imalcisi olan bir stüdyo özelliğini de barındırıyor. Tabi ki bu dizilerin iyi yorumlar alması da iyi bir şey; misalin 3000’den fazla analizi bulunan Stranger Things genel olarak pozitif yorumlarla karşılaşıyor. Buna karşılık, misalin Adam Sandler’ın The Week Of’u pek çok tek yıldızlı yoruma sahip. 90’lı senelerden kalan daha önceki bir filmin kötü yorumlar alması ile de muhtemelen milyonlarca dolar tükettiğiniz bir projenin olumsuz yorumlar ile dolması tamamen değişik iki şey oluyor.

Ayrıca bu problem yalnızca orijinal seriler için de geçerli değil. İnternet trollerinin “tahlil bombalama” olarak belirlenen bir gayret ile yeni dizi/filmlerin değerlendirmelerini alt sürükleme akımı da bulunuyor ve bu da Netflix için ciddi bir problem olabiliyor. Misalin komedyen Amy Schumer’in Netflix özel çekimi bu cins bir hamleye maruz kalmıştı ve The Last Jedi Son Jedi da eş özellikler gösteriyor.

Sitede bu cins işaretlerin bulunması yalnızca Netflix için kötü gözükmekle kalmıyor, hakimiyet etmesi de oldukça güç bir gayret olarak öne çıkıyor. Bu TV dizilerini blog yazıları, analizleri de yorumlar kısmı olarak düşünürseniz, Netflix’in bu kısmı kaldırmasının çok daha basit olduğunu fark edebilirsiniz. Bir başka misalde de Amazon‘un satın almış olduğu IMDb, geçtiğimiz sene kullanıcı kavga sayfalarını kullanıcıların büyük çoğunluğu için “artık pozitif, kullanıcı bir tecrübe sunmadıkları” mazeretiyle kapatmıştı. Netflix de eş bir pay sahip gibi gözüküyor.

Ayrıca Netflix’in artık gerçekten bu sisteme gereksinimi olmadığı söylenebilir. Netflix, tahlil ve yıldız puanlama sistemini bir DVD kiralama hizmeti olduğu zamanlardan günümüze taşımıştı ve daha öncekinden bu sistem anlamlıydı. Netice olarak DVD’lerin izleyicilere erişmeleri birkaç gün alabiliyordu ve şayet makûs bir tane aldıysanız, yenisini almanız da iki veya üç gün daha geçmesi anlamına geliyordu. Ancak şayet Netflix’in internet üzerindeki yayınında makûs bir dizi veya film seyretmeye başlarsanız, anında izlemeyi vazgeçip bir başka filme veya diziye geçiş yapmanız olası.

Netflix için belki de daha ehemmiyetli olan şey ise, kullanıcı tahlillerinin büyük ihtimalle izleme ölçüsünü o kadar da çoğaldırmıyor olması. Hatta çoğunlukla bu analizlerin izlemeleri eksilttiği hipotez edilebilir. Bu surattan da kullanıcı izlemesini eksilten bir özelliğe yatırım yapmanın da çok manalı gözükmediği söylenebilir.

Bunun yanı sıra Netflix’in artık çok daha fazla kullandığı değişik bir özelliği daha var gibi gözüküyor: izleme alışkanlıklarınızı esas alan “yüzde eşleşmesi” algoritması. Bu özellik, yabancıların yorumlarından ziyade kendi şahsi izleme listeniz ve hoşlanma veya hoşlanmama tercihlerinize dayalı bir biçimde teorik olarak kendi alakanıza göre muhtemelen izleyeceğiniz dizi ve filmleri öneriyor.

2018070823235470088.jpg Netflix kullanıcı incelemelerini kapattı...

Misalin bir komedi hayranıysanız, genellikle stand-up ve sitcom serileri sizin için öneriliyor. Arada sevmediğiniz dizi/filmler çıkabilse dahi genellikle bunlar izlemeyi beğeneceğiniz adlardan oluşuyorlar. Netflix tarafından önerilen bu seçenekleri izlemeniz de Netflix’in özelliğinin işini yeterince iyi yaptığı anlamına geliyor.

Bu cins şahsileştirilmiş bir algoritma da, minik bir çeşit sosyal ağ oluşturabiliyor. Misalin bazı üretimlerin arasında “5 dostunuz daha imalin ismi’nı seviyor” gibi anekdotlar görebiliyorsunuz. Bu sistemin de tamamen yabancıların fikirlerine dayalı gelişigüzel bir yıldızlı puanlama sisteminden daha çekici olduğu söylenebilir.

Yabancıların izlemelerini ve puanlamalarını merak eden şahıslar için ise internet bu cins siteler ile dolu. RottenTomatoes, Metacritic ve IMDb gibi herkesi ve her cinsi içeren genel sitelerin yanı sıra Variety ve AV Club gibi daha profesyonel siteler de bulunuyor. Ayrıca şayet internet trollerinden korkmuyorsanız Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarını da kullanmanız olası. Kısacası, Netflix’in bu özellikten bırakmasının uzun zamandır beklendiği ve aralıksız olarak büyüyen platform için pozitif bir karar olduğu söylenebilir…

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here