Nesnelerin İnterneti ( Internet Of Things ) IoT

0

İlk olarak 1999 yılında Kevin Ashton tarafından ortaya atılan bu kavram,o yıllarda radyo frekanslarıyla birbiriyle haberleşen cihazları kapsıyordu.Artık günümüzde bu durum gelişen teknoloji ile farklı bir yer edinmiş durumdadır.Günümüzde akıllı telefonlar mevcut.Bu teknoloji her şeyin başına “akıllı” ibaresini getirmeyi amaçlar.Yanlız internet ortamının ve hızının geliştiğini düşünürsek hayatımızın her anında yanımızda olacak gibi görünüyor.

Nesnelerin interneti ( loT ); Çeşitli haberleşme protokollerini kullanarak birbiriyle haberleşen ve bilgi alışverişinde bulunan bir network ağı oluştan cihazların tamamını temsil ediyor.Kısacası kullanılan bütün eşyaların düşünüp karar vermesi için tasarlanmaya çalışılıyor.

İnternetin günümüzdeki önemi aşikar durumdadır.Fakat bu mevcut durumdan çok fazla olacağını görmeliyiz.İnternetin hava,su gibi temel ihtiyaç olacağını artık anlamamız gerekli.2008 yılında internete bağlı cihaz sayısı dünya üzerindeki mevcut insan sayısından çok daha fazlaydı.2020 senesinde bu sayının 50 milyar olması bekleniyor.İntel,Apple ve Microsoft gibi şirketler bunun bilincinde gibi görünüyor.Günümüzde dahi nesnelerin interneti kavramını benimsemiş ve güncellemelerini bu yönde ilerletmeye çalışıyor.

Windows 10 bize sadece hoş bir arayüz sunan bir işletim sistemi değil.Microsoft, işletim sisteminde yaptığı değişikliklerle onu hiç olmadığı kadar esnek hale getirdi. Windows 10 sayesinde geliştiriciler, her tür cihaz için uygulama geliştirebiliyorlar. Bu cihazlar, bağlı oldukları cihazlara göre çalışma yöntemlerini de değiştirebiliyor.

Ayrıca Windows’un,Windows 10 loT core olarak bilinen bir sürümü mevcut.Bu windows sürümü şu anda akıllı ev sistemlerinde bir çok durumda kullanılabiliyor.Nesnelerin İnterneti’nin çok büyüyeceğinden herkes emin olsa da, çoğu firma kendi kullandığı yöntemlerin en iyisi olduğuna inanıyor. Bunun sonucunda ortaya birbiriyle uyumlu olmayan, aynı işi yapan birçok cihaz ortaya çıkıyor. Standart savaşları içinde Apple’ın HomeKit’ini, Google’ın Brillo’sunu, Samsung’un Smart Things’ini sayabiliriz.

Bazı senaryolarla bu durumu pekiştirelim..

Bir fitness uygulaması ile sizin uykunuzu takip edebilir.Uykunuzun takibi sırasında sizi uyandırmak için en uygun zamanı belirleyebilir.Evin içerisindeki kahve termostatına çalışma talimatı verebilir ve uyandığınızda kahveniz hazır.

Hazırlandıktan sonra aracınıza çalışma talimatı verilebilir.Aracınızın depo durumu,mevcut güzergahta trafik durumu,alternatif yol durumu,kazanacağınız zaman otomatik hesaplanabilir.

Alışveriş listeniz otomatik oluşturabilir.Buzdolabı içerisindeki eksiklikler listeye otomatik yazılabilir.

Mevcut olan kamera sistemi ile eviniz sürekli izlenip şüpheli bir durumda güvenlik güçlerine ve size otomatik bildirim gönderebilir.

Bu durum öyle bir hal aldı ki ülkemizde dahi akıllı şehirler kurulmaktadır.Türk Telekom ve Turkcell gibi firmaların bu yönde çalışmaları mevcut.Bir şehir düşünün.Bu şehrin insanlarının ortalama zamanlarının nasıl geçtiğini hesaplamak bu sistemle çok basit hale gelecek.Avm’de,evde veya dışarda zaman geçiren insanların sayısının durumu otomatik analiz edilip veri olarak kayıt altında tutulabilecek.

Bütün bunlar günümüzden çok uzakta görülse de yapılacak işler arasında görünüyor.İnternet günümüzdeki önemli yerini korusa da ilerleyen zamanda vazgeçilmezlerimizin arasına gireceği kesin.Tabi bütün bunlar internet trafiğinin çok fazla olması ve data trafiğinin kontrolünün de zorlaşacağı anlamına da geliyor.Ipv6 ile mac ve ip sorunu halledilmiş olsa da trafik kontrolleri ve data büyüklükleri henüz bu seviyelerde değiller.Geliştirme için çabalar hala sürmektedir.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here