Nesli Tükenen Hayvanlar

0
Nesli Tükenen Hayvanlar
Nesli Tükenen Hayvanlar

Yaşadığımız topraklarda bizle beraber tarih boyunca nice güzel hayvanlar barınmıştır. Maalesef ki onları korumakta yaşadığımız yıllar boyunca yeterince başarılı olamadık, hala da olamıyoruz.Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Alageyik, Bozkır Kartalı, Akdeniz Foku, Telliturna, Kelaynak gibi hayvanlarımızın da listedeki canlı türleri ile aynı sonu yaşamamaları dileğiyle:

 

ASYA FİLİ
Yaklaşık MÖ 3 milyon yıl ile MÖ 100 yılları arasında tarihlendirilen E. m. asurus filine ait kemik kalıntılarına Türkiye’de rastlanmıştır. Türkiye’de neslinin 19. yüzyılda tükendiği düşünülmektedir.Yaşam süresi 48 yıl kilosu yetişkin erkeklerde 5.400 yetişkin dişilerde ise 2.700kg dır.

 

KAFKAS BİZONU
Avrupa Bizonu da denilen bu canlı türüne önceden Tüm Avrupa ve Anadolu’da rastlanırken artık sadece Rusya, Ukrayna, Belarus ve Polonya’nın bazı milli parklarında rastlanabilmektedir. Türkiye’de 16. yüzyılda neslinin tükendiği düşünülmektedir.Bizon kilosu 1.600 dür.

 

ASYA ASLANI:
Eski zamanlarda Hindistan’dan Yunanistan’a kadar çok geniş bir coğrafyada bulunan bu güzel hayvanın 2010 nüfusuna göre toplam sayısı 411 kadardır. Türkiye’de ise son olarak 13. yüzyılda Anadolu’da yaşadığı tahmin edilmektedir.Yaşam süresi 10-14 yıl arasındadır.yetişkin bir aslanın kilosu 240 kg dır.

 

ASYA ÇİTASI
Türkiye’de 19. yüzyıla kadar yaşayan Asya Çitası’nın soyu maalesef Anadolu’da tükenmiştir. İran’da ise günümüzde hala bulunmakta olup, 50 civarında Asya Çitası kaldığı için koruma altına alınmıştır.

 

HAZAR KAPLANI
Maalesef soyu 1970’li yıllarda tamamen tükenen Hazar Kaplanı zamanında şimdiki Türkiye sınırlarında oldukça fazla bulunan kedigillerden biriydi. En batıda Türkiye olmak üzere Hazar Denizi, Kafkasya’da İran, Türkmenistan, Afganistan’ın kuzey kesimlerinde yaşardı.

 

HUBARA
Neredeyse hiç ses çıkarmayan bu ilginç kuş türü halen Kanarya Adaları, Kuzey Afrika ve Pakistan’da soyunu devam ettirmektedir. Anadolu’da ise nesli tamamen tükenmiştir.

 

 

ORMAN HOROZU

En son olarak İzmir’in dağlık alanlarında görülen uçabilen kümes hayvanlarından birisidir. Artık Anadolu’da nesli tükenmiş canlılar arasında bulunmaktadır.Yetişkin bir orman horozunun kilosu 5-6kilo arasındadır.

 

ANADOLU LEOPARI

Maalesef en son görüldüğünde 2 yıl önce Diyarbakır’da vurularak öldüren Anadolu Parsı olarak da bilinen Anadolu Leoparı’nın hala tam olarak kesin olmasa da neslinin tükendiğini düşünülmektedir.

 

ESKİ DÜNYA KUNDUZU
Eskiden Avrupa’nın tamamından Orta Asya’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada bulunurken Türkiye’de herhangi bir önlem alınmamasından dolayı soyunun tükendiği düşünülmektedir.

 

YILAN BOYUN
Asya’nın su kuşu olan ve genellikle balık ile beslenen bu güzel hayvan artık Anadolu topraklarında misafir edilmemektedir.

Ahmet Aygünoğlu
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here