Nesilden Nesile Dünya Animasyon Günü

0

Çekilen tüm acılara, verilen tüm zorlu savaşlara rağmen yeni gün yeni umut, yeni insanlar yeni hayattır fakat buna rağmen eskiler çok daha önemlidir. Bize kimin kalıcı olacağını ve kimin anı olarak kalacağını öğretir. Kalıcı kalanlar ve anı kalanlar arasındaki en büyük fark kalıcıların anıları paylaşabilmesidir. Peki kalıcıların anıları paylaşabilmesi neden bu kadar önemlidir ve bu gün ile ne alakası vardır? 

Bir çok yazımda değindiğim bir nokta var ve ne demek istediğimi anlatabilmek için yeniden bu noktaya değinmek istiyorum. Şuan biliyor olduğumuz tüm bilgiler bir zamanlar bir başkasının öğrenip nesilden nesile aktarılabilmesini sağlayan insanlar sayesinde varlığını korudu. Ve biz şuan öğrenmiş olduğumuz şeylerin bir sonraki aşamalarını onlar sayesinde keşfedebiliyoruz. Bizden sonraki nesilin ataları ve mirası biz olacağız. Bizden sonraki nesilin tarihi biz olacağız. Ancak bu şuanki konumuz değil ve ben bu konu hakkında bir çok şeyi yazmıştım. Site içerisindeki diğer yazılarımdan ulaşabilirsiniz. Gelelim bugünün önemine. 

Bugün 28 Ekim 2017 Dünya Animasyon Günü. Bu zamana kadar sahip olduğumuz bilgiler ve deneyimler sayesinde çocuklarımıza ve bizden küçük olan herkese öğretmeye çalıştığımız bir çok şey mevcuttur. Öğretmeye çalıştığımız herhangi bir konu veya davranışın önemini ve öğrenmelerini nasıl sağlarız?

Bir insanın bir şeyi çok iyi bir şekilde öğrenebilmesi için o şeyin ilgisini çekmesi gerekiyor. O şeye konsantre olması gerekiyor ve böylece öğrenmesi sağlanıyor. Dikkat edilmeyen hiçbir şey yeterince öğrenilmiş sayılmaz. En azından benim görüşüme göre böyle. Peki çocukların ilgisini en çok ne çeker? Çizgi Film ve Animasyonlar. Animasyonun en önemli özelliği çocukların ilgisini çekiyor olmasıdır. Bu sayede öğretilmek isteneni konu alan animasyonlar sayesinde çocukların öğrenmesi sağlanıyor. Bu bir ders olabilir, davranış ya da herhangi bir şey olabilir. Ama reddedilemez bir şekilde doğrudur ki izletilen animasyon çocuklara bir çok eylemden daha fazla şey öğretir.

Animasyonun bir diğer özelliği de olmasını istediklerimize de yer veriyor olabilmemizdir. Bir anıda gerçeğe dayanan her şey mevcuttur ve bir anıya olmasını istediklerinizi ekleyemezsiniz. Anı sadece anıdır işte. Olduğu kadar. Değiştirilemez. Ancak animasyonda verilmek istenen ders işlendiği gibi anınızı da yansıtırken hayal gücünüzü kullanabilirsiniz. Bir animasyonda uçan arabalara yer vermek için gerçekten dünyada uçan arabaların olması gerekmez. Önemli olan o uçan arabaların çocuklara anlatmayı başarabildikleridir. Böylece anılar ve hayaller birleşerek ölümsüzleşir. Şuan öğretmeyi başarabildiğimiz çocuklardan sonraki nesilin de öğrenebilmesi için saklanabilir. 

Olaylar, durumlar ya da davranışlar olduğu kadar değildir çoğu zaman. Buradaki esas ”olduğu kadar” denen kısım bizim anlamayı başarabildiklerimizdir. Bireysel kişi için her şey anlaşılabildiği derecede önem taşır, anlatıldığı derecede değil. Bu yüzden animasyonlarınızdaki gerçek dışı ögelerin gerçek olup olmamasının çokta önemi yoktur. Önemli olan anlatılan değil, anlaşılması istenen şeyin sergilenebilmesidir. Animasyonların en büyük özelliği de budur belkide. Ve animasyon sadece çocuklar için değildir ancak çocukların daha fazla ilgisini çektiği inkar edilemez bir gerçektir. Bugün bu günün hatırına yeni bir şey yapmayı teklif ediyorum sizlere. Her ay bir animasyon izleyip o animasyonu saklamanızı ve eğer içinde birilerine öğretmek istediğiniz bilgiler barındırıyorsa öğrenmesini istediğiniz kişiyle paylaşmanızı rica ediyorum. Umarım animasyonları ve önemini bir miras gibi saklayabilir ve nesilden nesile aktarabiliriz. 

DÜNYA ANİMASYON GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.


Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here