Neden Yalan Söyleriz ?

0
31
Neden Yalan Söyleriz
Neden Yalan Söyleriz

İnsanların yalan söyleme nedenlerinin başında bence korku gelmektedir. İnsan korktuğu zaman yalan söyler sığınacak yer arar. Massachusetts Üniversitesi psikoloğu Robert Feldman ” Yalan söylemek kendimize duyduğumuz saygıyla ilişkili” diyor. İnsanlar ne kadar korkarsa güveni ne kadar tehdit altında olursa o derece büyük yalan söyler.

Tabi bütün yalanlar kötü değildir. Bunlara beyaz yalan diyoruz sevdiklerimizi üzmemek kırmamak için söylenmiş küçük yalanlardır bunlar.

İnsanoğlunun çocukluk döneminden yaşlılık dönemine kadar bir yaşam evresi vardır. Çocukluk döneminde pek yalan söylemez söylese bile yalan denilemez. Yani ergenlik döneminden başlar insanoğlu yalan söylemeye genç yetişkinlik yıllarında, olgun yetişkinlik ve yaşlılık döneminde de devam eder bu yalanlar.

Erkekler ve kadınlar arasındaki yalanlar fark göstermektedir. Erkekler kendilerini daha iyi göstermek daha çekici kılmak kadınlara kendilerini sevdirmek şirin görünmek için çeşitli yalanlar söyler. Kadınlar ise daha duygusaldır karşısındaki insanı üzmemek onu daha iyi hissettirmek için yalan söylerler. Bazı insanlar istemeseler de yalan söylemek zorunda kalırlar; örneğin bir arkadaşı kendisine ‘Bugün nasıl olmuşum?’ veya ‘Sence ben güzel miyim?’ gibi sorular karşısında istemeden yalan söylerler. Çünkü beğenmeseler bile güzel olmuş, çok güzelsin demek zorundadırlar.

Sosyal medyada yalana teşvik büyük oranda fazladır. Örneğin yalan haberler Ronaldinho Galatasaray’a geliyor. Öyle bir şey olmamasına rağmen sosyal medyada bu haberler hızla yayılır gerçek yada yalan kimse takmaz bunu sadece haberi yaymakla uğraşırlar. Tabi ki sadece sosyal medyayla da yetmiyor diziler de yalana teşvik konusunda önemli bir yere sahiptir. Başkalarının kendisi hakkında olumsuz düşünmesine aşırı duyarlı olma ve eleştiriye tahammülsüzlük kişiyi yalana itebilir. Bir nevi kişinin içten içe zaten bildiği yetersizlik ve başarısızlık düşüncelerinin yüzüne vurulmasından korkması, hep başkasının doğrusunu yapma çabası kişiye yalan söyletebilir. Bu kişilerin başkalarının düşüncelerine neden bu kadar duyarlı olduklarının anlaşılması, gerekli çözümlemenin yapılıp kişinin otomatikleşmiş olan yanlış inanışlarının düzenlenmesi gerekir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here