Neden Psikoloğa İhtiyaç Duyarız?

0

Neden psikoloğa ihtiyaç duyarız?

 

Psikologların desteğine, genelde ciddi boyutta bir rahatsızlık oluştuğunda, büyük bir travma sonrası, kişinin kendini bulamaması veya kaybettikleri sonucu oluşan ruhsal çöküntülerden ötürü başvurulur.

 

Psikologların en çok tercih edilme sebeplerinden birtanesi de kendi başına problemlerin üstesinden gelememektir. Problemleri aşmak için öncelikli olarak problemin kaynağına inmek gerekir birçoğumuz bunu başaramadığı takdirde desteğe ihtiyaç duyar. Psikologlar bize nasıl daha iyi olabileceğimizi söylerler, anlatırlar veya bunun için bir tedavi uygularlar.

 

Ruhsal çöküntü neden oluşur?

 

Ruhsal çöküntüyü beden çökmesi ile kıyas edelim. Kişinin bedenini çökertecek davranışlar ve nedenlere göz attığımızda aşırı sağlıksız beslenme veya besinsiz kalmaktan ötürü kişi sağlık açısından bir çöküş yaşar veya buna doğru yol alır. Bedensel çöküş ve ruhsal çöküş birbirine çok benzeyen ama birbirinden bir okadar da farklı iki kavramdır. Ruhsal çöküntü de bedensel hastalıklar gibi ruhun besinsiz kalması veya uzun süre sağlıksız  beslenmesi sonucu oluşan bir hastalık türüdür diyebiliriz.

Ruhun gıdası bedenin gıdasına kıyasla daha soyut besinlerden oluştuğu için kişinin ruhsal eksikliklerin farkına varması bu sebeple daha zor olabilir.

Huzursuzluğun en başlıca sebebi olarak da aç bırakılmış bir ruh örnek gösterilebilir.  

 

Ruh nasıl beslenir?

Günlük en az iki öğün yemek yenmesi kişinin sağlığı için nasıl gerekli ve önemli ise ruhun da uzun süre aç bırakılmaması bir okadar önemli ve gereklidir.

Ruhun en temel gıdası öncelikli olarak sağlam bir iman ve düzenli yapılan ibadetlerdir.

Allah’a kulluk etmek için gelmiş olduğumuz dünya da Allah’ı anmadan bir ömür sürdürmeye kalkarsak yaşadığımız hayatın eksikliği kendini belli eder.

Ruh açlık sinyalleri veriyorsa, dertlere boğulmuşsanız, herşey üstüste geliyorsa, yaşadığınız hayat artık çekilmez hale gelmiş ise, ve herkes sizden uzaklaşmış yalnızlığa terkedilmişseniz ruhunuz açlıktan kıvranıyor demektir. Mutluluk peşinde koşarken, dünya işlerinin telaşesine düşmüşken huzuru ihmal ettiyseniz acılar içinde kıvranan ruhunuz elbette sıkılıp sizi içinden çıkılmaz bir duruma sokacaktır.

 

Birçok kişi dertlere boğulduğu dönemlerde Allah’a sığındığı vakit bu sıkıntılarını aştığını dile getirir bunu doğru biçimde yaptığımız takdirde hiçbirzaman da sonuçsuz kalmayız.

 

Rabbimiz kur’an-ı kerimde kalplerin ancak Allah’ı anmak ile huzura kavuşacağını söylüyor bize peki biz huzuru Allah’ta aramayıp daha gelip geçici mutluluklar peşinde koşarsak bu anlık sevinçlerimiz son bulduğunda ruh asıl huzuru aramaz mı? 

 

 

 Ruhsal danışman ve yazar Uğur Koşar’ın  bazı sözleri

 

⇒ Kalbin kırıldığında Allah oraya merhem olmak için gelir de sen zihnindeki gürültüden kapının sesini duymazsın!

 

⇒ Görüyor, işitiyor ve nefes alıyorsan Allah rahmetini ve rızkını üzerinden kesmemiş demektir. Umudunu yitirme, sıkıntı salih kulların erzağıdır, yüreğinden eksik olmaz.

 

⇒ Allah insana bir hediye göndermeden önce önüne engel koyar ve arkasına hediyesini bırakır; fakat insan bu engele isyan ettiği için hediyesini göremez!

 

⇒ Depresyon denen enerjinin seni ziyaret ettiğinde onun bir misafir olduğunu, ne kadar çok onun üzerinde konuşursan; sende daha fazla kalacağını ve senin enerjinle besleneceğini bilmeni isterim.

 

⇒ Dert etme! Derdi veren Allah önceden dermanını da hazırlar, onu sana vermeden önce de sabır testinden geçirir

 


Bazen imtihan ediliriz çok dertli oluruz, zor süreçlerden geçeriz ve bu süreç Allahı anmak onu bulmak ona sığınmak içindir. Mükafatına talip olan kişi sıkıntıya razı olmalıdır.

Bizi ziyaret eden bu geçici dertlerimizi kalıcı misafir gibi ağırlamamalıyız, sıkıntılarımızın çözümleri tamamen avuçlarımızın içinde bunu unutmamalıyız, geçirdiğimiz süreci gözümüz de büyütüp daha çekilmez bir hale getirmemeliyiz aksi halde kendimizi iyileştirme girişimlerimiz sonuçsuz kalır ve hastalık ruhumuzu terk etmez.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here