Neden Mutlu Değiliz ?

0

Mutluluk nedir?

 

Mutluluk, bazen beş dakika daha uyumak, bazen sevdiğimiz bir yemek, bazen sevdiğimiz insanlar, bazen bir çikolata,bazen tatlı bir tebessüm, bazen şefkat, bazen eğlenmek, bazen sadece yaşamaktır.

Peki mutluluk buysa sürekli mutsuzluktan şikayet etmemizin sebebi nedir?

 

Mutluluk arayışı

 

Mutluluk geçici bir duygudur; insanı anlık sevindiren ve ortadan kaybolan bir duygudur bu yüzden mutlu olmak için sürekli bir neden bulmak gerekir ve hep yeni mutluluk nedenlerinin peşinden koşmak gerekir mutluluk arayışı da buradan gelir. Elde etmek istediğimiz bir mutluluğa sahip olunca bir diğer mutluluk arayışına geçeriz hemen.

 

Peki sizce gelip geçici olan bir duygunun, sonsuz yaşamı var kılan bir yaratan için Yüce Allah için kıymeti nedir?

 

Allah dilediğine rızkı genişletir-yayar ve daraltır da. Onlar ise dünya hayatına sevindiler. Oysaki dünya hayatı, ahirette (ki sınırsız mutluluk yanında geçici) bir meta’dan başkası değildir. (RA’D – SURESİ/ 26)

 

Mutluluk peşinde koşarken asıl mutluluk,  huzur olan ahiretimizden olduğumuzu görmemiz gerek mutluluk istiyorsak bu dünyadaki gelip geçici olanlara değil, ebedi ahiret yurdunda olan mutluluğa talip olmamız gerek.

 

 

Mutluluk nerededir?

Biz mutluluğu sadece bedene yüklüyoruz sadece onda arıyoruz ruhumuzu aç bırakarak da kendimize kötülüklerin en kötüsünü yapmış oluyoruz. Günde en 2 defa doyurmasak bedenimiz yorgunluk ve mutsuzluk sinyalleri vermeye başlar peki ruhumuz? Onu mutlu etmezsek bedenin tüm ihtiyaçlarını karşılasak dahi bütün sevdiğimiz şeyleri yapsak dahi mutlu olabilir miyiz ?

Ruh aç kalırsa beden sıkılır, ruh doymazsa güçsüz düşer, sağlıksız bir ruha ait beden ise mutsuzluğa mahkumdur. Ruhumuzun gıdası, huzurdur huzur ise Allah’ta dır.

 

Onlar, inananlar ve kalpleri Allah’ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur. (RA’D – SURESİ /28) 

 

Dikkat ettiyseniz yüce Allah mutluluk demiyor huzur diyor çünkü asıl mutluluğun Ahirette olduğunu, bu dünyanın ahiretin yanında sadece geçici bir faydalanma, ‘meta’ olduğunu belirtmişti. Bizlerin asıl peşine düşmesi gereken şey, anlık sevinçler yerine ebedi rahatlık ve mutluluk yeri olan ahiret hayatı’nın peşine düşmektir.

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here