Necibullah’ın Ölümü 27 Eylül 1996

0
Muhammed Necibullah Ahmedzai 1987-1992 yılları arasında Afganistan Demokratik Cumhuriyeti'nin devlet başkanıdır.

Muhammed Necibullah Ahmedzai 1987-1992 yılları arasında Afganistan Demokratik Cumhuriyeti’nin devlet başkanıdır.

Necibullah, 1986’da Vatan Partisi’nin (Afganistan Demokratik Halk Partisi) Genel Sekreterliğine, 1987’de de Devlet Başkanlığına karşılık gelen Devrim Konseyi başkanlığına getirildi. Yeni bir anayasa benimsendi. Anayasaya eklenen yenilikler; çok partili siyasal sistem, ifade özgürlüğü, bağımsız hukuk gibi kavramlardı. Bu kavramları İslami yasaları birleştiren bir anlayışa dayanıyordu. Kasım 1987’de kabul edilen yeni anayasayla ülkenin adı Afganistan Cumhuriyeti olarak değiştirildi.

Muhammed Necibullah Ahmedzai 1987-1992 yılları arasında Afganistan Demokratik Cumhuriyeti'nin devlet başkanıdır.Yıllarca süren başarısız müdahalenin ardından Sovyetler Bilriği Mayıs 1988 – Şubat 1989 arasında kuvvetlerini Afganistan’dan çekti. Sovyetler geri çekildikten sonra Afganistan’ın yüzde 85’inde kontrolü kaybeden Necibullah hükümeti mücahitlerle uzlaşmaya çalıştıysa da başarılı olamadı. Mart 1990’da savunma bakanı Şahnavaz  Tanay’ın liderlik ettiği bir darbe girişimini engelledi. Sovyetler Birliği ülkeden çekildikten sonra da Necibullah yönetimine yardıma devam ettiler. 1991 yılı sonunda Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla Necibullah‘a verilen Moskova yardımı sona erdi.

Sovyet yardımının kesilmesiyle Afgan ordusunun en önemli gücü olan hava gücü uçaklara yakıt bulunamadığı için işlevsiz hale geldi. Buna rağmen Pakistan’ın kuzeyindeki Peştun gruplardan destek alan Mücahitler kısa sürede başkent Kabil’e dayandılar. 16 Nisan 1992‘de devlet başkanlığından ve iktidardaki Vatan Partisi’ndeki görevlerinin tümünden istifa etti. Kabil’e giren mücahitler Necibullah yönetimine son verdiler.

İlk olarak Kabil’i terk etmeyi reddeden Necibullah, başarısız bir kaçma girişiminden sonra Kabil’deki Birleşmiş Milletler binasına sığındı. Ardından iktidara gelen Burhaneddin Rabbani yönetimi Necibullah‘ı tutuklamak için bir girişimde bulunmadıysa da, ülke dışına çıkmasına da izin vermedi.

Eylül 1996‘da Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinden hemen önce Ahmet Şah Mesud’un kaçırma teklifini reddetti. 27 Eylül 1996‘da Kabil’e giren Taliban militanları tarafından sığınmış olduğu Birleşmiş Milletler binasından zorla çıkarıldı. İşkence edildikten sonra yaralı haldeyken, kardeşi ile birlikte bir elektrik direğine asılarak öldürüldü.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here