Neandertallerin Hayata Dönüşü

0
55

Mamutları unutun, Dinazorları ve Neandertalleri Hayata Geçirebiliriz!

Bilim dünyası, tamamen mamutun dirilmesi ile ilgili görüşmelerin artmasıyla geç kapışa döndü. Ne düşündüğünüzü biliyorum: Jurassic Park. Pek değil, ama belki o kadar uzakta değil. Big Think’la yapılan bir röportajda, New York Şehir Koleji’ndeki teorik fizik profesörü Dr. Michio Kaku, merak ediyorum: Neanderthal’ı veya genomlarından yalnızca bir dinozoru mu klonlamalıyız?

Bu makul bir soru. Harvard Üniversitesi Kilisesi Laboratuarlarının genetik uzmanı ve yönetmeni George Church, hayatımızda bir Neandertal klonlayabileceğimizi düşünüyor. İhtiyacımız olan her şeyin “son derecede maceraperest bir insan kadın” olduğunu düşünüyor olması çok fazla. Projenin hemen denenmesini savunmuyor olsa da, konuyla ilgili tartışmayı teşvik ediyor. Church mevcut kök hücre teknolojisi ve tamamlanmış Neanderthal genom dizilimiyle bir Neandertal’i kopyalama potansiyeline sahip olduğumuza inanmakta.

Neandertaller onbinlerce yıl önce soyu tükenmiştir, bu yüzden kurtarılan DNA’dan bir klonlama yeterince etkileyici olacaktır – ancak 65 milyon yıl öncesine ait bir şeylere ne oldu? Dr. Kaku, bir dinozorun klonlanmasının bir Neandertal ya da bir mamutun kopyalanması kadar kolay olmayacağını itiraf ederek bu konuyu ele alıyor – fakat bu, imkansız olduğu anlamına gelmiyor.

Dr. Kaku, kurtarılan dinozor kemerlerinin yumuşak dokularında bulunan proteinlerin tavuk, kurbağalar ve sürüngenlere benzediğini ve ilişkilerinin teorisini doğruladığını belirtti. Süper bir bilgisayar kullanarak, epigenetik yoluyla klonlama için teorik potansiyel yaratacak bir genetik dizilim üretilebileceğini belirtti.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here