Nazi Partisi

0

Adolf Hitler’in (1889-1945) önderliğinde Ulusal Sosyalist Alman İşçi Partisi (Nazi Partisi) 1933’ten 1945’e kadar Almanya’yı yönetti. Hitler, kurulduğu yılda partiye katıldı ve 1921’de lider oldu. Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndaki yenilgisinden (1939-45) sonra Nazi Partisi yasadışıydı ve en üst düzey yetkililerinin birçoğu Nazilerin döneminde yaklaşık 6 milyon Avrupalı ​​Yahudi cinayetiyle ilgili savaş suçlarından mahkum edildi.

Adolf Hitler 1919’da, Almanya’nın Dünya Savaşı’ndaki yenilgisinden ötürü hayal kırıklığına uğramış olduğu, istikrarsız ordusunu bırakarak Alman İşçi Partisi adı altında yeni kurulan bir siyasi örgüte katıldı. Temmuz 1921’de örgütün liderliğini üstlendi. Daha sonra Milliyetçi Sosyalist Alman İşçi Partisi (Nazi) olarak yeniden adlandırıldı.

1929’da Almanya ciddi bir ekonomik bunalım dönemine girdi. Naziler iktidardaki hükümeti eleştirerek duruma ağırlık verdiler ve seçimleri yavaş yavaş kazanmaya başladılar. Temmuz 1932 seçimlerinde “Reichstag” ya Almanya Parlamentosu’nda 608 sandalyeden 230’u ele geçirildi. Ocak 1933’te Hitler Alman Şansölyesi olarak atandı ve Nazi hükümeti Almanların hayatının her alanını kontrol altına aldı. Nazi yönetimi altında diğer bütün siyasi partiler yasaklandı. 1933’te Naziler ilk toplama kampını Almanya’nın Dachau kentinde açtı. Dachau, sayısız Yahudi’nin yetersiz beslenme, hastalık ve aşırı iş nedeniyle öldüğü veya idam edildiği bir ölüm kampına dönüştü. Yahudilere ek olarak, kampın tutsakları, sanatçılar, entelektüeller, Çingeneler, fiziksel ve zihinsel özürlüler ve eşcinseller de dahil olmak üzere Hitler’in yeni Almanya için uygun olmadığını düşündüğü diğer grupların üyelerini içeriyordu. 1930’ların ortalarından sonlarına doğru, Hitler savaş sonrası uluslararası düzeni adım adım bozdu. 1933’te Almanya’yı Milletler Cemiyeti’nden çekti, Alman silahlı kuvvetlerini Versailles Antlaşması’nda izin verilenin ötesinde yeniden inşa etti, 1936’da Alman Rheineland’i yeniden biraraya getirdi, 1938’de Avusturya’yı ekledi ve 1939’da Çekoslovakya’yı istila etti. Bununla birlikte, Almanya 1 Eylül 1939’da Polonya’yı işgal etti ve İngiltere ve Fransa Almanya’ya savaş ilan ettiler. Altı yıllık Nazi Partisi dış politikası II. Dünya Savaşı’nı ateşledi. Hitler, Polonya’yı fethettikten sonra İngiltere ve Fransa’yı yenmeye odaklandı. Savaş genişledikçe, Nazi Partisi

Japonya ve İtalya ile ittifaklar kurdu ve 1941 yılına kadar Sovyetler Birliği ile olan 1939 Nazi-Sovyet Saldırganlık Paktı’nı onurlandırdı. Almanya 1962’de Sovyetler Birliği’nde büyük çaplı bir saldırı başlattı. Bunu takip eden acımasız savaşta Nazi birlikleri dünyanın en büyük komünist iktidarını çökertme konusundaki uzun zamandır devam eden hedefini gerçekleştirmeye çalıştı. Birleşik Devletler 1941’de savaşa girdikten sonra Almanya, Kuzey Afrika, İtalya, Fransa, Balkanlar ve karşı saldırgan bir Sovyetler Birliği’nde savaşa başladı. Savaşın başında Hitler ve Nazi Partisi Avrupa’ya hakim olmak için savaşıyordu. 1933’te Hitler ve Naziler iktidara gelince, Alman Yahudi vatandaşlarına zulmetmeyi amaçlayan bir dizi tedbir başlattılar. 1938 sonlarında, Yahudilere Almanya’daki çoğu kamusal alan yasaklandı. Savaş sırasında, Nazilerin Yahudi karşıtı kampanyaları ölçek ve şiddette arttı. Polonya işgali ve işgalinde Alman birlikleri binlerce Polonyalı Yahudi’yi vurdu.

1941’de Almanya Sovyetler Birliği’ni istila edince Nazi ölüm mangaları, Sovyet Rusya’nın batı bölgelerinde on binlerce Yahudi’yi makinalı bir şekilde vurdu.
1942 başında, Berlin yakınlarındaki Wannsee Konferansı’nda Nazi Partisi, “Yahudi sorununun” nihai çözümü “nün son aşamasına karar verdi ve tüm Avrupalı ​​Yahudilerin sistematik biçimde öldürülmesine yönelik planları açıkladı. 1942 ve 1943’te Fransa ve Belçika’yı içeren batı işgal bölgelerindeki Yahudiler binlerce kişi tarafından Avrupa çapında ölüm kamplarına gönderildi. Polonya’da, Auschwitz gibi büyük ölüm kampları acımasız bir verimlilikle çalışmaya başladı.

Alman ordularının Berlin’e doğru çekildikçe, Alman işgali altındaki topraklardaki Yahudilerin öldürülmesi ancak savaşın son aylarında durduruldu. Hitler, Nisan 1945’te Hitler’in intihar ettiği zaman yaklaşık 6 milyon Yahudi öldü. Savaştan sonra, Müttefikler Almanya’yı işgal etti, Nazi Partisini yasadışı bıraktı ve etkisini Alman hayatının her alanından boşaltmaya çalıştı. Partinin haşhaş bayrağı, modern savaş sonrası kültürde kötülüğün simgesi haline geldi. Hitler kendisini adalete teslim edilebilmesi için öldürmekle birlikte, 1945-1949 yılları arasında Almanya’nın Nuremberg kentinde düzenlenen Nuremberg davalarında bir dizi Nazi yetkilisi savaş suçlarından hüküm giymişlerdi.

Gülay Demir
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here