Nazi Lideri Adolf Hitler

1

Nazi lideri Adolf Hitler (1889-1945)

20. yüzyılın en güçlü ve rezil diktatörlerinden biriydi. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1933’te Alman hükümetini ele geçiren Ulusal Sosyalist Alman İşçiler Partisi’nde iktidara geldi.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Hitler, Almanya’da iktidara gelmeyi umduğu Ulusal Sosyalist Alman İşçiler Partisi’ni kontrol etmeye başladı.

Adolf Hitler Almanya’nın yeniden yapılandırılması için ırkçı temel üzerinde bir program yürütmeyi istediğini, böylece Almanların yaşam alanlarını genişletip dünyanın hakimi duruma gelene kadar bir dizi savaş kazanabileceğini söyledi.

Birinci savaş, Çekoslovakya‘ya karşı küçük ve kolay bir savaş olacaktı; onu Fransa ve İngiltere  ile yapılacak zorlu bir savaş takip edecekti. Üçüncü savaş, Sovyetler Birliği’ne karşı yapılacaktı ve bununda kolay bir savaş olması bekleniyordu. Almanya, doğal olarak zayıf ama uzakta ve büyük bir donanmaya sahip olan bir güçle savaşmak için uzun menzilli uçaklar ve süper savaş gemileri edindiğinde, bu savaş daha da basit olacaktı.

Hitler 1933’te iktidar olunca, bu savaşlar için Alman askeri hazırlıkları yapıldı.

Savaş bittiğinde Hitler Sovyetler Birliği’ne karşı yapacağı savaşı planlamaya başladı. 11 Temmuz’da, donanmanın ABD’yi yenmek için inşasının yeniden başlatılması emredildi; Hitler, ilk kez 1940 sonbaharında Sovyetler Birliği’ni istila etmeyi planladıktan sonra  31 Temmuz’a kadar askeri personelinin tavsiyesiyle 1941 yılı baharında doğuya saldırmaya karar verdi.

22 Haziran 1941’de başlayan Sovyetler Birliği’nin Alman istilası, ilk başta planlandığı gibi gitti fakat işler birden bire tersine döndü. Sovyetler Birliğini birkaç hafta içinde çökertmeyi planlayan bu darbe girişimi başarısız oldu.

Hitler, ölümüne kısa bir süre kala metresiyle evlendi ve sonra onunla intihar etti.

Gülay Demir

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

1 YORUM

  1. Hitler’i “rezil” diye tabir edebilecek kanıya nereden vardın çok merak ediyorum.Ve Hitler gibi bir diktatörün hakkında ki yazın bayağı ve kısa olmuş. Saygılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here