Nazar Boncuğu Sadece Cam Sanatıdır

2

Nazar boncuğu bilindiği üzere kötü bakışların gücünden korunmak üzere asılır veya üzerimizde taşınır. Nazar boncuğu deyince akla ilk gelen şey nazar değmesidir.
Ama düşünmeniz gereken şey; gelenek haline getirdiğimiz bu modelin aslında bir cam sanatı olduğudur.

Cam sanatının tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Cam dokununca sert olmasına rağmen kimya tormelojisinde sıvı olarak kaydedilmiştir. Çünkü ısıya maruz kalan cam istenildiğinde su kadar akıcı bir hal alabilir.

Cam füzyonu denen teknikle cama el sanatıyla verilen şekiller birbirine benzer ancak hiç biri diğerinin aynısı olmaz.

Ateşe bakmanın göz sinirlerinden başlayarak bütün vücuttaki stresi aldığı bir gerçektir. Bu yüzden cam sanatıyla uğraşan ustaların bir ortak özelliği fazla sakin olmaları ve çok düşünüp az konuştukları için bilge tavırlarıdır. Ortaköy’e gidenleriniz bilir, orada insanların izlemesi için tezgahlar vardır, cama şekil verip satarlar. izlemeyen varsa mutlaka tavsiye ederim muhteşem bir şey !

Bizim tarihimizde ise cam sanatı Memluk ve Eyyubi dönemlerinde en parlak zamanını yaşamıştır.

Cam sanatınında en fazla kullanılan şekil göz boncuğu dediğimiz nazar boncuklarıdır. İsmi Nazar Boncuğu. Aslında boncuktan başaka şekilleri de vardır. Amaç kötü bakışların enerjisinden korunmaktır.
Eski bir Şaman geleneği olan nazar boncuğu taşımak veya herhangi bir yere asmak, İslam’ın bunu yasaklamasına karşın Müslümanlar arasında hâlâ aynı inanışla kullanılıyor.
Tahtaya vurmak, yolcunun arkasından su dökmek, ölünün üzerine bıçak bırakmak, kurşun dökmek. Bunların hepsi Şamanizm’den kalma geleneklerdir.
Hepsinin de amacı aynı: Kötü ruhlardan korunmak.
Nazar denilen şey ise zaten insanın biyolojik yapısında olan bir şey. Bioenerji dediğimiz şey! Kimi insanda biraz yüksek olan bu enerji gerçekten bir bakışla herhangi bir nesneyi yerinden oynatabilir. Ancak düşünce gücünün etkisi büyüktür.
Nazar da böyle bir şey. Kötü düşünerek baktığın her şeye gözünle bıraktığın enerji zarar verebilir. İşin biyolojik ve kimyasal yönüne baktığımız zaman kötü düşünceye de gerek yoktur aslında. Düşünmekle bakışı bir anda kullanan herkesin yapabileceği bir şeydir nazar.

İşte bunun farkına varan insan, bunların kötü ruhların etkisiyle oluştuğuna inanarak korunma yolları geliştirmiştir.
Nazar boncuğu bunlardan sadece bir tanesi.

Eve at nalı şeklinde kocaman bir nazar boncuğunun kötü ruhları kovduğuna inanan insan, aslında büyük bir gaflettedir.

Herkesin inancına saygımız var elbette ancak, Müslüman isek bazı şeyleri geleneklere göre değil, Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e göre uygulamak daha doğru olur.

Bu konuda Sevgili Peygamberimizin (s.a.s) hadisleri vardır ..

Hadis-i şeriflerde buyruldu ki:
(Nazar haktır.) [Müslim]
(Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar.) [İbni Adiy]
(İnsanların yarısı nazardan ölür.) [Taberani]
(Nazar neredeyse kaderi geçecekti. Nazardan Allahü teâlâya sığının.) [Deylemi]
(Kaderi geçecek bir şey olsaydı nazar geçerdi.) [Müslim]

Peygamberimizin bu sözleri nazarın varlığına delildir. Ayetle kanıtlamak gerekirse; Yüce Allah buyuruyor:“Rabbi onu seçip iyilerden kıldı. Doğrusu inkâr edenler, zikri (Kur’an-ı) işittikleri vakit neredeyse gözleri ile seni yıkıp devireceklerdi. Bir de durmuşlar, o herhalde bir delidir, diyorlardı.” (el-Kalem, 68/50, 51)
Ayette geçen “gözleriyle seni yıkıp devireceklerdi” sözü “nazar” ile tefsir edilmiştir.

Nazardan korunmak için ise yalnızca ayet ve dualardan yararlanmak gerekir.
Her söze Maşallah diye başlamak da iyidir. Çünkü nazar canlı cansız her şeye değer.

İnsan yapımı nazar boncuklarından medet ummak ne mantığa ne de Müslümana yakışır.
O zaman küçük bir mantık yürütelim. Nazar boncukları, gözdeki enerjinin zarar vermesini engelliyorsa, yine aynı enerjinin şifa vermesini de engeller.
Eğer böyle bir şey olsaydı , en sevdiğiniz kişinin gözlerine bakarken ondan mutluluk, huzur gibi duyguları alamazdınız.

Nazar boncuğuna sadece bir el sanatı gözüyle bakmalı ve ondan herhangi bir şey ummamalıdır.
Bizde Şamanizmle gelenek haline gelmiş nazar boncuklarının tarihi Eski Mısıra dayanır. Şeytanın gözü olarak tabir edilir ve bu göz insanlığın sonuna kadar yaratılan her şeyi takip edecektir.

 

 

Peki neden mavidir ? Çünkü dünya mavidir. Ortasındaki göz ise Şeytanın hain gözüdür.

Bu gün Yahudilerin masonik ibarelerine baktığımız zaman yine göz simgesini görürüz.

Nazar boncuğu sadece bir cam sanatıdır. Başka anlamalar yüklemek hem saçma hem de insanı gaflete düşürecek bir durumdur.

Bazen izlediğimiz filmlerin, dizilerin etkisinde kalırız. Benim nazar boncuklarını hayatımdan çıkartmam da, daha doğrusu nazar boncuğunum geçmişini araştırmam da bir film sayesinde olmuştu.
İzleyenleriniz hatırlayacaktır mutlaka; Dabbe Bir Cin Vakası’nda nazar boncuğunun tehlikeli bir tılsım olduğunu savunan yönetmen Hasan Karacadağ: “Nazar boncuğu şeytanın simgesidir. Onu koruma amaçlı takan kişi de şeytan ve cinlerle anlaşma yapmıştır” diyor.

Nazar boncuğunun gücüne inanmak doğru değildir. Cam sanatının güzel bir motifi olarak taşımakta bir sakınca yoktur ama ondan bir şeyler beklemeyin.
Güç sadece Yüce Allah’ındır. Bizde ki güç ise sadece Dua efendim …

Özge Güneş

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here