Nasılsın Kardeşim!

0
26

 

Bugün halin nicedir diye sual eylesem ne tür bir cevap verirdin? Bugün istediklerimi alamadım, Hiç iyi değilim, Günüm güzel geçmedi diyerek şikayetlerini mi sıralardın? Yoksa,Elhamdülillah bizi bugüne kavuşturana, her zerremizi O’na ait kılana, şükretmek için dilimizi konuşturana, kalbimizi şükür ile donatana diyerek tefekkür mü ederdin? 
Ne ile meşgulsün kardeşim! Moda denen illetin peşine takıldın da Rabbin’in önüne dizmiş olduğu nice nimetlere karşı şükretmeyi mi unuttun? Yediğin yemekler için Elhamdülillah bugün de aç kalmadım dedin mi? Ya da tahmin edeyim, yemediklerini çöpe dökerek, Rabbim ben bu nimetini beğenmedim, yemek istemiyorum mu dedin lisanı halinle. Utanmadın mı açlıkla savaşan kardeşlerinden?! Utanmadın mı bir kuru ekmekle sirkeyi katık eden Efendimiz (aleyhisselatu vesselam)den?! Korkma şükrederek Rabbim nimetini senden azaltmaz. Hatta bir Ayeti kerimesinde şöyle buyuruyor ” Eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım” (İbrahim Suresi 7. Ayet)
Nimeti farketmeyince onu vereni de hatırlatmadın değil mi? Her zerremizle ona muhtaçken neden şükretmezsin.

Bak ne buyuruyor Efendimiz (aleyhisselatu vesselam)
“Dünyalık hususunda, sizden daha az imkanı olanlara bakınız; sizden daha iyi durumda olanlara bakmayınız. Zira bu, Allah’ın üzerinizdeki nimetlerini küçümsememenize sebep olur.” Müslim, zühd:

Şükür öyle güzel nimettir ki elindekinin yok olmasına engel olduğu gibi artmasına vesiledir. Şükür eldeki nimetin bağı, gelecek olan nimetin avıdır diyor büyüklerimiz.
Her azamızın ayrı bir şükrü var. Dilinle Rabbimin vermiş olduğu nimetlere mütevazı bir şekilde şükrünü itiraf etmektir.

Bedenin ve organlarınla vefakar olmak ve hizmet etmektir.

Kalbinle saygı ve ihtiramı muhafaza etmek suretiyle şehadet yaygısının üzerinde kulluk etmektir.

Yaradanımıza acizliğimizi göstermektir.

Rabbim! Bunca nimeti, acziyeti bol olan kuluna verdiğin için şükürler olsun.” diyebilmektir.

Sözün özü şu ki kardeşim; Şükür verdiği nimetler sebebiyle Allah’a isyan etmemektir.

Vesselam…

Rabia Şahin
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here