Nasıl İyi Bir Yazar Olurum ?

0

Yazarlık günümüzde en çok sevilen mesleklerden ve hobilerden biri haline gelmiştir. Gerçi nasıl sevilmez ki? Söyleyemediğimiz, içimizden geçirdiğimiz çoğu şeyi yazmak ve başka insanların yazdıklarımızı beğenerek değer vermesi ne büyük mutluluktur!

Peki nasıl iyi bir yazar oluruz?

Şunu bilin ki yazar olmak için sadece yetenekli olmanız bir işe yaramaz. Bu konuda yeteneğiniz olmasa dahi kendinizi geliştirerek çok iyi bir yazar olabilirsiniz. Bugün sizlere iyi bir yazar nasıl olunur maddeler halinde anlatacağız.

1-) Sabırlı olmanız gerektiğini bilin!

Öncelikle armut piş ağzıma düş mantığı ile hareket ederseniz daha çok beklersiniz gençler. Henüz 13-14 yaşlarındaki dostlarımızın bir hikayeye başlayarak ”Nasıl, kitap olur mu?” diye etrafta dolandığını çok görüyoruz. Öncelikle bu işlerin böyle yürümediğini anlayın. Tamam yazdıklarınız okunabilir ama şunu bilin ki internet ortamında kendini rezil ederek çok tıklanan binlerce kişinin olduğunu da unutmayın. Önemli olan ortaya ”gerçek” bir eser koyabilmekte. Okuyan kişinin kalbine dokunabilmekte. İşte bu yüzden sabırlı olun çünkü gerçek bir yazar olmak istiyorsanız seneler geçse dahi önünüze bu fırsat gelmeyebilir. Bu işlerin direk olmayacağını bilin!

2-) Yazmaya başlamadan önce çok okuyun!

”Çok okuyan mı daha çok bilir yoksa çok gezen mi?” diye bir soru vardır. Bana göre çok okuyan bilir fakat çok gezen okuyandan ziyade tecrübe edinir. Yazmaya başlamadan önce okumanız gerektiğini bilin. Peki çok okumak size ne kazandırır?

Öncelikle kelime dağarcığınız genişler ve kelimelerin nasıl yazıldığını aklınıza kazırsınız. Hangi kelime ne anlama geliyor, nerede kullanılır? Bunların yazarlıktaki önemini hepimiz çok iyi biliyoruz değil mi?

Daha sonra ufkunuz açılır ve genişler? Unutmayın ki okuduğunuz bir kitabın alt yapısı sizi bambaşka bir senaryoya sürükleyebilir.

3-) Sürekli yazı yazarak kendinizi geliştirin!

Unutmayın ki yazarlıkta önce çok okumak daha sonra da çok yazarak başarılı olabilirsiniz. Yazdıkça gelişir, geliştikçe daha iyi yerlere gelebilirsiniz. Kendinizi sınayın arkadaşlar. Yazdığınız yazıları karşılaştırarak eksikliklerinizi bulun. Emin olun yazdıkça daha da geliştiğinizi fark edeceksiniz.

4-) Büyümeyi Bekleyin!

En çok takıldığım ve önem verdiğim konu da yaş oranıdır. 14-15 yaşlarındaki çocukların ailelerinin onayıyla kitap çıkarttığına şahit oldum ve bu kitaplarda hiçbir özgün konu, cümle ve karakter göremedim. Kitap baştan sonra başka bir hikayenin alt yapısı! Şunu bilin ki insanlar bunu okuduğu için kitabın sahibi iyi bir yazar olmuyor. İnsanlar o kitabı orijinaline benzediği için okuyorlar. Şöyle anlatayım, bir kitap okursunuz ve çok beğenirsiniz. Daha sonra tadı damağınızda kalır ve bu kitaba benzer başka kitaplar arayışına girersiniz. İşte o anda kitabın taklidini bulur ve okursunuz ama şunu unutmayın ki taklitler aslını yaşatır. Okuyan herkes o kitabın taklit olduğunu bilerek okur!

Gerçek bir yazar olmak, kitap çıkartmak için en azından 17-18 yaşınıza kadar beklemenizi öneririz çünkü bu yaşlar sizin karakterinizin, düşünme yapınızın oturduğu zamanlardır. Bu yaşınıza gelene kadar binlerce düşünce zihninizde şekil değiştirir. Size doğru gelen şeyler bir anda yanlış, yanlışlar ise doğru olabilir. Yaşadığınız olaylar bilinçlenmenize ve geriye baktığınızda ne kadar olgunlaştığınızı görmenizi sağlar.

Kaldı ki bir yazar bin bir çeşit insanlar uğraşmak zorundadır. Çok ağır bir şekilde gelen eleştiriler olacaktır. Her insan sizin yüzünüze sırıtacak sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Sadece kitabınızı seven kişilerle bağlantı kuracağınızı sanıyorsanız da çok yanılacaksınız. Mesela kitabınızı başından beri takip eden ve seven bir kişi son gelişen olayları beğenmeyerek bir anda size saldırabilir. Ya da yüzünüze gülüp sizin hakkınızda bilgi alan bir insan fake hesaplardan bu bilgileri kullanarak sizi taciz edebilir. Yazar olmak öyle imza dağıtıp yazarak para kazanmak değil arkadaşlar. Siz kendi sınırlarınızı aşmayarak binlerce insana aynı anda hitap etmeye çalışacaksınız.  14-15 yaşlarındaki bir çocuğun bu kadar insanla uğraşması onu psikolojik olarak ne kadar sarsabilir, çökertebilir bunu farkında mısınız?

Peki 14-15 yaşındaki çocuğu böyle bir savaşın  ortasına attığınızda yaşadığı psikoloji ile nasıl yetişeceğinin hiç düşündünüz mü? Şahsen ben o yaşımda böyle şeyler yaşasam çok katı ve vicdansız bir insan olup çıkardım. Daha çocuk olan bana. Böyle davranan insanlar olduğunu görürdüm. Ve kendi kendime ”kimse bana acımadı” diyerek kalp kırmaktan zerre korkmaz, burnum kaf dağında kimseyi umursamadan herkesi yıkar geçerdim.

Bir çocuğa şefkat verirseniz ileride ondan şefkat alırsınız. Bir çocuğa merhametle yaklaşırsanız o da büyüdüğünde etrafındakilere merhametle yaklaşır. Bir çocuğa umursamazlık ile yaklaşırsanız o da büyüdüğünde çevresine umursamazlık ile yaklaşır. Bir çocuğa şiddetle yaklaşırsanız o da büyüdüğünde şiddeti benimser. Bir çocuğa ne verirseniz ileride onu alırsınız. Öyle aman önünü açalım, parasını da kazanıyor diyerek kurtlar sofrasına altın tepsiyle sunmak ebeveynlik olmuyor. Anneler, babalar çocuklarınıza sahip çıkın! Onun başarısından önce karakterine, psikolojisine sahip çıkın!

5-)Özgün olun!

Eğer gerçekten iyi bir yazar olmak istiyorsanız özgün olun arkadaşlar. ”Ay ben bu konuyu beğendim, herkes de okuyup beğenmiş. Bunun alt yapısını alayım, karakterlerini olaylarını değiştiririm” diyerek özgün ve iyi bir yazar olacağınızı sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz! Dediğim gibi insanlar böyle hikayeleri beğendikleri için değil, başka bir hikayenin taklidi olduğu için okuyorlar!

Daha önce yazılmamış bir konu bulun! Karakterinizden tutun yaşanan olaylara kadar hem ”gerçekçi” hem de ”özgün” olun. Siz taklitçi olmayın, bırakın başkaları sizi örnek alsın.

6-) Derin olun!

Bir yazı yazarken derin olun! Öyle oldu bittiye getirmek yerine olayın derinlerine inin. Yazdığınız yazıda kullandığınız cümleler okuyucuyu etkilesin, çarpıcı yazılar yazın! Betimlemelerinizi, karakterlerin hislerini insanlara hissettirin. Yazdıklarınızı okuyan kişi basit cümlelerinizi okuyup geçmek yerine hissederek okusun. Cümlelerin içinde kaybolarak düşünsün. Kelimeleriniz ile okuyucuyu düşünmeye itin!

İşte size 6 adımda iyi bir yazar olmayı özetledik. Bunların dışında tabii ki daha birçok konu var fakat bunları ana başlıklar olarak düşünebilirsiniz. Gerçekten iyi bir yazar olmak istiyorsanız bu 5 ana başlığa dikkat ederek bu doğruda ilerlemenizi öneririz. Umarım beni ciddiye alırsınız ve yine umarım biraz da olsa sizlere yardımcı olabilmişizdir.

Fatmanur Dereköylü

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here