NASA: X-Ray Navigasyonu

0

NASA, Özerk Alan Navigasyonunu Geliştirdi!

NASA, yeni bir otonom uzay navigasyonu türünü keşfederek, derin uzay keşfi potansiyelini geliştirmiş olabilir. X-Ray Zamanlama ve Gezinme Teknolojisi için İstasyon Gezgini veya SEXTANT olarak bilinen teknoloji, uzaydaki nesnelerin yerini belirlemek için elektromanyetik radyasyonu yayan pulsarları, elektromanyetik radyasyonu yayan nötron yıldızlarına dönüştürür.

SEXTANT’ın pulsar kullanma şekli GPS navigasyonu sürücülerinin yeryüzü etrafında yörüngedeki uyduları kullanarak konumlandırması. SEXTANT’ın kullandığı titreşimler, radyasyon ışınının aslında onları nötron yıldızlarına dönüştürdüğü X-Işını spektrumunda gözlemlendi.

SEXTANT’ın geliştirilmesi gereken bir fikir olduğunu göstermek için NASA mühendislerinden oluşan bir ekip, bu teknolojinin NASA’nın Nötron yıldızı olan Interior Composition Explorer‘ı veya NICER‘ı bulmak için kolları sıvadı. NICER (kabaca bir çamaşır makinesinin büyüklüğü) bir gözlem evi şu anda Uluslararası Uzay İstasyonuna bağlıyken Dünya yörüngesinde hem nötron yıldızları hem de pulsarları incelemekle görevlendirildi, SEXTANT’ın ilk deneyine mükemmel bir ortaklık sağladı.

                                           Uluslararası Uzay İstasyonuna bağlı NICER’in bir örneği. Image Credit: NASA

 

NASA basın bülteni SEXTANT Proje Yöneticisi Jason Mitchell  “Bu teknoloji gelecekteki  derin uzay araştırmaları için bir gelişme. X-ışını navigasyonunu uzayda tamamen özerk ve gerçek zamanlı olarak gösteren ilk ekip olarak yola çıkıyoruz.” dedi.

Kasım ayında NASA, NICER’ı 52 adet X-ışını teleskopu ve silikon kayma dedektörü kullanarak iki gün boyunca dört spesifik pulsardan okumaya yönlendirdi. NICER daha sonra pulsarlardan aldığı bilgileri SEXTANT’a gönderdi. SEXTANT sekiz saat içinde NICER’ın Dünya yörüngesindeki yerini 10 mil yarıçapında özerk olarak tespit edebildi. SEXTANT’ın okumaları, NICER’in kendi dahilinde GPS alıcısı ile karşılaştırılarak doğruluğunu teyit etti.

 

SEXTANT Sistem Mimarı Luke Winternitz basın bülteninde “Bu durum deney için verdiğimiz iki haftadan daha hızlı gelişti. Sistemimizin işe yarayacağına dair göstergeler vardı, ancak hafta sonu deney sonunda sistemin özerk çalışma kabiliyetini gözlemledik.” dedi

 

Derin Uzayda Gezinme

Bununla birlikte SEXTANT’ın tamamlanması uzun sürmeyecek ve NASA, daha iyi bir sürümünüm özerk alan navigasyonunun geliştirilmesinden birkaç yıl önce olacağını öngörmekte. Böyle bir teknoloji uzay keşfi için ne zamandır duyulan büyük ihtiyacı dolduracaktır. GPS, Dünya ve Düşük Yörüngesel izlenimlerde ne kadar  iyi olsa da, sinyali bir nesnenin GPS uydularından uzaklaşmasını zayıflatıyor. Bu nedenle NASA’nın X-ışını navigasyonu, Dünya’nın çok ötesine gönderilen uzay araçları için gerekecek.

Mitchell  “Bu başarılı teknoloji, X-ışını pulsar seyrüseferinin yeni özerk navigasyon kabiliyeti olarak uygulanabilirliğini sağlamlaştırıyor. Bu teknolojinin olgunlaşmış bir versiyonunun güneş sistemi veya ötesindeki herhangi bir yerde derin uzay araştırmalarını geliştirebileceğini gösterdik.

İlk deneyin yolunu tuttuğumuz NASA, bu yılın ilerleyen saatlerinde gerçekleştirilecek ikinci bir gösteri için sistemin uçuş ve zemin yazılımını iyileştirmeyi planlıyor. Bununla birlikte SEXTANT tam ölçekli operasyonlar için düşünülmeden önce, NASA mühendisleri aletlerinin hassasiyetlerini arttırmakla birlikte aynı zamanda boyut, ağırlık ve güç tüketimini de azaltmalılar.

NASA, otonom uzay navigasyonunun sonunda insan uzay uçuşu misyonlarında kullanılabileceğine ya da Jüpiter, Satürn veya ilgili gezegenlerdeki görevlerde kullanıldığında pozisyonunu hesaplayacak.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here