Nasa ve Esa Ortak Misyonu

0
23

NASA ve ESA, Jüpiter’in ayı Europa’ya ortak bir misyon başlatmayı planlıyor. Bu uydu büyük bir yeraltı okyanusa, dünya dışı yaşamlara ev sahipliği yapıyor.

 

Uzaya yapılan son keşifler, Dünya’nın ötesinde yaşam arayışlarını kolaylaştırdı . Dünya dışı yaşamı destekleme potansiyeli olan dış gezegenler aslında artan bir olasılığı bulma ihtimalini de arttırdı. Bununla birlikte, potansiyel olarak yaşanmış bu dünyaların tümünü keşfetmek için misyonlar göndermek daha da zorlaştı.

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) oldukça pratik bir çözüm getirdi: İki uzay ajansı, bu keşif görevlerinden biri için kaynaklarını bir araya getirecek. Hedef, Jupiter‘in uydularından biri olan Europa yabancı yaşam için en iyi adaylardan biri olarak seçildi.

Ortak Avrupa Misyonu (JEM) olarak adlandırılan öneri, Pazar günü Avrupa Geosciences Birliği‘nin yıllık toplantısında Avusturya’nın Viyana kentinde ilan edildi. Fransa‘nın Toulouse şehrindeki Astrofizik ve Planetoloji Araştırma Enstitüsünden Michel Blanc New Scientist‘e “Bu misyon, yaşamın fikirleri adına Europa‘yı keşfetmek önemli, uluslararası bir macera olabilir.” dedi. “Nihai hedef, yüzeye çıkmak ve yaşamın biyolojik imzalarını aramaktır.

 

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here