NASA Mavi Menşe Uzay Medikal Teknolojisi Uçuş Fonları

0
12

Mavi Kökeni başarıyla potansiyel bir boşluk ortamında tedavi olabilecek bir tıbbi teknoloji taşıyan Yeni Shepard 12 Aralık tarihinde yeniden kullanılabilir hale geldi.

Yeni Shepard yeniden dikey kalkış ve dikey iniş uzay aracı olan  Mavi Origin Batı Teksas fırlatma sitesinden deneysel teknoloji ile başlatıldı. Yüklerini uçmak için NASA Fon Sivil Toplum araştırmacılara ek olarak, Mavi Origin hükümet yükleri için bir Uçuş Fırsatları programı başlatılması sağlayıcısıdır. Uçuş Fırsatlar programı, NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü  altında yönetilir.

Uçuş maliyetini desteklemek için NASA Fonla Evolved Tıbbi Yerçekimsiz Emme Cihaz teknolojisi kullanan Richmond, Virginia’da Charles Marsh Cuttino ve  Orbital Tıp ekibi  tarafından desteklenmektedir.

Cihaz, hava ve kan pıhtı boşluğuna giren çökmüş bir akciğer gibi kazaların tedavisinde potansiyel olarak yardımcı olabilir. Bu yük, Indiana Havacılık ve Uzay Üniversitesi Purdue Üniversitesi işbirliği ile inşa edildi.

Uluslararası Uzay İstasyonunda göğüs travması geçiren bir olay ortaya çıkarsa, şu an astronotlar ve kozmonotlar tıbbi tedaviler için Dünya’ya hızlı bir şekilde geri dönmek zorunda. Çöken akciğerler yeryüzünde yerçekimine bağımlı toplayıcılarla işlem görürken, uzayda çalışmazlar.

Yeni teknolojide kanı mikrogravitede toplayan bir emme sistemi var ve akciğerlerin sürekli olarak şişmesi ve transfüzyon için kan depolaması için izin veriliyor. Cihaz ayrıca yaralı bir kişiyi taklit eden ve iyileşmeyi teşvik etmek için cihazın havayı ve kanı nasıl kaldırdığını gösteren bir pnömotoraks simülatörü de vardır.

 

Orbital Medicine’nin emme cihazı teknolojisi Kasım 2015’te bir NASA Araştırma Duyurusu: Uzay Teknolojisi Araştırma ve Geliştirme, Gösterme ve İnfüzyon veya Uzay Teknolojisi REDDI-2015 altında seçildi. Cihaz geçmiş program finansmanı ile zaten parabolik uçuşlarda uçuşa geçti.

Uçuş Fırsatları Programı aracılığıyla STMD, ticari lansman araçlarında test etmek için endüstri, akademi ve hükümetten gelecek vaat eden teknolojileri seçmektedir. Uçuş Fırsatları Programı STMD tarafından finanse edilir ve NASA’nın Edwards, California’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nde yönetilir.

STMD, mevcut ve gelecek misyonlarını gerçekleştirmek için ajansın ihtiyaç duyduğu çapraz kesme, öncü, yeni teknolojileri ve yetenekleri geliştirme sorumluluğunu taşıyor.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here