Nargile’nin Sağlığımıza Verdiği Zararlar Nelerdir?

0

 İlk önce nargile nedir diye soralım.

Nargile; Balkanlar, Ortadoğu ve Güney Asya’ya özgü geleneksel bir tütün içme aracıdır. Araplarda ‘Şisa’, İranlılarda ise ‘Kalyan’ olarak adlandırılmıştır. İnsanlık tarihinin en eski ve en yaygın geleneği olan nargilenin, nasıl, kim tarafından başlatıldığına ilişkin tüm bilgiler, gerçekte tamamen varsayım olarak kalmak durumundadır.

İçici marpuçtan nefes aldığında oluşan basınç farkıyla hava sırayla közden sonra ısınarak lüledeki gözeneklerden geçer. Sıcak hava ile ısıtılan tömbekinin dumanı karışarak suyun içinden geçer, bu esnada soğur. Daha sonra hava marpuçtan içiciye ulaşır. Ne kadar meşakatliymiş dimi?

 

Şimdi ise nargile dumanının vücudumuzdaki yayılışını inceleyelim.

Nargile dumanı ilk önce nefes borumuzdan akciğerlere ulaşır. Akciğerlerimiz gelen dumanın içindeki zararlı gazları soluk verme işlemi ile geri atar. Fakat akciğerlere gelen havadaki tozları süpürmekle görevli silya isimli tüycüklere yapışan nargile dumanındaki zararlı maddeler, silyaların görevini yerine getirmesini engeller.

Nargile dumanı akciğerlerden kana karışır ve kan tüm vücudu gezdiği için diğer organlara, yapılara, vücudumuza kısacası sağlığımıza zarar verir.

Nargile sadece içene değil o dumanı soluyana da aynı zararı verir.

Şimdi nargilenin hangi hastalıklara yol açtığına bakalım.

Nargile marpucunun hijyenik olmadığı için, Hepatit C hastalığı başta olmak üzere ağız, akciğer kanseri, kalp hastalıkları, bronşit, tüberküloz, gibi çok sayıda ölümle sonuçlanan hastalığa yol açıyor.

 

Bir, bir buçuk saat süren nargile keyfinin akciğerlere devamlı duman aktarılması hastalık riskini yükseltiyor. Sigara, puro, pipo, tütün ölüme davetiye çıkardığı gibi nargilenin de en az bunlar kadar zararlı olduğu uzmanlar tarafından açıklandı.

Düşünsene;

İki saatlik keyif için ömründen kim bilir kaç saat gidiyor. Sadece içtiğin vakit bile 2 saat. Vakit geldiğinde dünyada 2 saat daha duramayacaksın. Belkide o 2 saatlik keyiflerin yüzünden hasta olacaksın, belkide hastalıktan öleceksin. Belkide sırf nargile yüzünden günlerce haftalarca hastanede kalacaksın tedaviler olacaksın. Uzun zamanlarca sevdiklerini göremeyeceksin. Onlara dokunamayacaksın. Değer mi?

Dünyaları vereceğin insanlar, sevdiklerin, eşin, çocuğun için bütün ömrünü harcamaz mısın? Bi gün onların ihtiyacı olacaksın ve düşünsene sen nargile yüzünden hastasın ve onlara ulaşamıyorsun. Değer mi 2 saatlik keyif için yaşayacağın pişmanlık?

 Pişman olmamak için bırakmalısın….

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here