Nanopartikül Aşı

0
13

Bilim Adamları 350 Milyon Yaşamı Korumak Üzerine Bir Aşı Geliştirdi.

 

“PLOS İhlal Edilmiş Tropikal Hastalıklar” dergisinde yayınlanan bir araştırma, University of Carolina‘daki bir araştırmacı ekibin fareleri dang virüsünün bir serotipine karşı nasıl başarıyla aşılandığını ayrıntılarıyla anlatıyor. Bu, potansiyel olarak her yıl 120’den fazla ülkedeki dang humması yaşanan 350 milyon örneğini bertaraf etmeye yardımcı olabilir.

 

Aşı, canlı dang virüslerini kullanan önceki girişimlerden farklı çünkü nanoparçacıklara sahip. Araştırmacı Stefan Metz, Shaomin Tian, ​​Aravinda de Silva, Chris Luft ve Joe DeSimon, ıslak olmayan şablon (PRINT) teknolojisinde Parçacık Çoğaltma kullanarak, çeşitli şekil ve boyutlarda nanoparçacıklar tasarladılar. 55 × 70 nm’den 200 × 200 nm’ye kadar. Bunlar daha sonra Deng 2 serotipinden önemli bir protein olan DENV2-E proteinleriyle kapladılar.

Otuz fareye, ya bir kontrol enjeksiyonu (çözünür DENV2-E proteinleri) ya da nanopartikül aşısının beş ayrı iterasyonundan biri ile bağışıklık kazandırıldı. Bağışıklık yanıtlarını izlemek için aşılamanın farklı noktalardaki farelerden ve iki güçlendiriciden sonra dört kez kan numuneleri (aynı zamanda kemik iliği ve lenf nodu örnekleri) çıkarıldı.

 

 

Sonuçlar, nanopartikül formülasyonları ile aşılanmış kişilerin daha güçlü bağışıklık tepkilerine sahip olduğunu gösterdi.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here