Nadir Fenomen

0
18

Gökbilimciler, daha önce nadir olarak görülen garip bir fenomen keşfettiler. İki cüce gökadanın merkezinde Samanyolu’ndakinden büyük olan kara deliklerin bulunduğu süper karanlık yerlerde bulundu. Bu galaksilerin ve evrenin kökenini açıklamaya yardımcı olabilir.

Evren, geniş ve sürekli genişleyen bir alan olarak düşünülebilir. Bu genişleme ile ilgili ilginç bir teori, evrenin, teknolojik tür değil, tekillikten oluşabildiğini ve kara deliklerin galaksilerin kökeni olduğu söylenene benzetildiğini varsayar.

Evrenin kökeni değil, henüz anlamadığımız galaksilerin ve kara deliklerin oluşumu hakkında çok şey var, ancak bilim adamları bu ilginç teoriyi keşfetmeye ve değerlendirmeye devam ediyor. Şimdi, The Astronomical Journal’da yayınlanan yeni bir araştırma, kozmos’da kara deliklerin nasıl işlediği konusunda bize ipuçları sunuyor.

Kısa bir süre önce, süper öldürücü kara deliklerin (SMBH) yalnızca Samanyolu gibi daha büyük galaksilerde olduğu düşünülüyordu. Daha sonra, Utah Üniversitesi’nden gökbilimcilerden oluşan bir ekip, ultra kompakt bir cüce galaksinin merkezinde bir SMBH buldular ve sonuçta nadir bir olay olmalı. Ancak şimdi takım, SMBH’yi VUCD3 ve M59cO adlı iki cüce gökadanın merkezinde bulmuştur.

Bu SMBH sadece daha cüce galaksilerde bulunmakla kalmadı, aynı zamanda Saks A adı verilen (Samanyolu’nun SMBH’sinden daha büyüktür) (Güneş’in yaklaşık 4 milyon katıdır). Kurşun araştırmacısı Chris Ahn, University of Utah basın bülteni röportajında ​​”Gerçekten bunu düşündüğünüzde oldukça şaşırtıcı” dedi. “Bu ultra kompakt cüceler Samanyolu’nun yaklaşık yüzde 0,1’inde, ancak kendi galaksimizin merkezinde kara delikten daha büyük süpersiz kara delikleri barındırıyorlar.”

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here