Mutluluk

0

 

 


Mutluluk  umuttan sonra var olması en kolay şey belkide hayatta.

 

 

 

Mutluluğu bir sebebe bağlamak onu bizden uzaklaştırır. Mutlu olmayı bir şeye değil her şeye bağladığında o kadar imkansız olmadığını görürsün.

 

 


Mutluluğu almayı da bilemeyiz mesela. Dışarıdaki güneşten bile mutlu olabilir bir insan. Yeter ki nasıl bakacağını ve istemeyi öğrensin.

 

 

 

 

 

Gülümsemek için bahane arama sebepsiz yere gül, kahkaha at. Gülümsemenin insanı gençleştirdiğini boşuna söylememiş bilim insanları. Gülmekten çekinme. Gülmek mutluluk getirir insana.

 

 

 

 

 

Yeri geldiğinde aptal ol, aptalca davran bir seferliğine mesela. Bazen gözlerini kapatıp umursamamakta mutlu, huzurlu hissettirir insana.

 

 

 

 

Bazen hayatta her şeyini kaybetmiş gibi hissettiğinde, istemediğin mecbur olduğun bir yerdeysen nefes almak için gülümse umursama. O zaman sana hiç ummadığın anda bir kahve bile gelmesine sebepsizce mutlu olursun.

 

 

 

 

Kriterler koymamalıyız mutluluğa. Bırak en basit şeyde barınsın senin için mutluluk. Yoldan geçen küçük bir çocuğun ansızın sana gülümsemesi gibi. Çok büyük bir şey gerçekleşmesini bekleme mutluluğun gerçekleşmesi için. Bırak, sana o gelmesin, sen onu al.

 

 

 

 

 

 

Hayat her zaman insana güzel şeylerle gelmez. Güneşi istiyorsan yağmura hazır olmak zorundasın. Mutluluğu bulmak zor olabilir. Onu sen yarat.

 

 

 

 

Mutluluk paylaşıldıkça anlam kazanır. Bir başkasına mutluluk da verebilirsin. Hatta bizde olmasa bile…

 

 

Mutluluk bizde olmadan başkasına verebileceğimiz tek şeydir. 

Belki bizim bile haberimiz olmadan birini çok mutlu bile edebiliriz yada bizim için küçük olan bir şey başkasının her şeyi olabilir.

 

 

 

 

Küçük bir çocuğu düşünün mesela. Yolda yürüyorsunuz cebinizde şeker fark ettiniz. Yoldan geçen o küçük çocuğa verdiniz. Belki sizin için küçük bir şeker ama o çocuk için belkide onu mutlu edecek çok büyük bir şey yaptınız.

 

 

 

Mutluluk sevgi gibidir, paylaşıldıkça eksilmez. Aksine çoğalır.

Bir başkasını mutlu etmeden mutluluğun gerçek anlamını anlayamazsınız. Çünkü ancak o zaman mutluluğun bir sebebe bağlanmayacağını anlarsınız.

 

 

Mutluluk ansızın gerçekleşince daha bir anlam kazanır aslında. Sabahleyin uyanınca kar yağdığını görmek gibi. Yada yağmurlu havada toprağın kokusunu içine çekmek, yağmura karşı kitap okumak gibi huzur verir.

 

 

 

 

 

Mutluluk sevgiyi kalbinde her hissedebildiğin de vardır. O sevgiyi etrafınla paylaşınca mutluluk sebep aramaz zaten gelip seni bulur.

 

 

 

Mutluluğu vermek almaktan daha kolaydır. Belkide alabilmek için ilk önce vermekten başlamalıyız.

 

 

 

 

Biz insanlar bazen bir şey verdiğimizde hemen karşılığı olsun isteriz. Mutluluğun karşılığı kendinde aranmaz. Fark etmek için karşındakine bakmalısın. Bir gülümseme her şeyi anlatır bazen. Ne kadar mutlu olduğunu, onun mutluluğunda ki payı her şeyi… Yeter ki sen de gör. Gülümseme bulaşıcıdır çünkü. Çabuk yayılır.

 

 

 

 

Mutluluğu, sarılarak da paylaşabiliriz mesela. Bir insanın enerjisinin bir başkasınınkini etkilediğine hep inanmışımdır.

 

 

Üzgün bir insana içinden gelerek inanarak sarıldığında senin mutluluğun ona bulaşır illaki. Belki az belki çok ama mutlaka bulaşır.

Doğa’da bir mutluluk aracıdır. Sunduğu güzellikler her insana mutluluk, huzur verir.

 

 

 

 

İlkbahar mesela. İnsanın havasını hemen değiştirir. Açan çiçekler, yeşeren ağaçlar, halbuki daha sonbaharda nasıldı?

 

 

Onların yeşermesi de umut vaat ediyor insana. Kuru olması bir sonuç teşkil etmiyor. Elbet bir gün yeşeriyorlar. Belki onlarda kendi aralarında mutluluğu bulmanın bir yolunu buluyorlardır. Hiç görmediğimiz gülümsemeleri vardır. Belkide bize de böyle bulaşıyordur mutlulukları.

 

 

Unutmayın mutluluk uzakta aranmaz hep yanı başınızdadır. Yeter ki gülümsemeyi bilin. Sebebi önemli değil.

Ezgi Özuyar

20 yaşındayım.Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Maliye okuyorum.
Ezgi Özuyar

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here